• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Zasilacz awaryjny, czyli inaczej mówiąc UPS, to urządzenie, o którego istnieniu nie wie większość użytkowników komputerów. Ci którzy jednak je znają, nie wyobrażają sobie bez niego życia. Podpowiemy więc, jakimi modelami warto się szczególnie zainteresować.

Zasilacz awaryjny – co to w ogóle jest?

Czym jednak w ogóle są zasilacze awaryjne i czemu to tak ważne urządzenia dla naszego komputera? W bardzo dużym skrócie, możemy określić je jako coś w rodzaju olbrzymiego powerbanka, który zapewni naszemu komputerowi zasilanie w momencie awarii sieci energetycznej.

W normalnych warunkach, nawet nie zauważymy, że korzystamy z UPSa. Uruchamia się on dopiero, kiedy nasz komputer miałby się niespodziewanie wyłączyć. Nietrudno zauważyć, czemu to tak ważny sprzęt – dzięki niemu otrzymamy możliwość zapisania wszystkich plików czy zamknięcia procesów w najbardziej awaryjnej sytuacji. No, być może pozwoli też nawet na dokończenie ważnej rozgrywki online!

Kto potrzebuje zasilacza awaryjnego?

Tak naprawdę, z zasilacza awaryjnego może skorzystać absolutnie każdy użytkowników komputera. Niemniej, weźmy pod uwagę, że w niektórych przypadkach nie będzie to wcale aż tak potrzebny zakup. Jeśli mieszkacie w dużym mieście, w którym niemal nie zdarzają się awarie prądu to raczej nie musicie kupować UPSa. Miejcie jednak na uwadze, że zawsze może być ten pierwszy raz…

Zupełnie inny przypadek, to miejsce, gdzie awarie są codziennością i zdarzają się częściej niż raz do roku. Zasilacz awaryjny to wtedy niemal obowiązkowy zakup. Niewielkim kosztem możecie uchronić się dzięki niemu przed mnóstwem frustracji i niepotrzebnych nerwów. Zawsze będzie stał na straży waszego komputera.

O samej teorii i działaniu zasilaczy awaryjnych napisaliśmy już wcześniej. Przed przeczytaniem tego rankingu, polecamy zapoznać się więc z tym artykułem. Znajdziecie tam wszystko co musicie wiedzieć o UPSach. Tymczasem, przejdźmy do polecanych produktów.

Sprawdź: Zewnętrzny dysk SSD – najlepsze modele

Jaki zasilacz awaryjny wybrać? Ranking

Zanim przeczytanie nasz ranking musimy jednak wytłumaczyć wam jeden ważny parametr, który pojawi się w nim dość często – czas podtrzymania przy pełnym obciążeniu. Jak szybko zauważycie, podane tam wartości są bardzo niskie. Nie jest to jednak powód do obaw – rzadko kiedy używamy naszego komputera tak, żeby potrzebował maksymalnej dostępnej mocy zasilacza.

W rzeczywistości, maksymalny czas podtrzymania na poziomie około 3 minut powinien wystarczyć na około 15-20 minut normalnej (Word, Excel, przeglądarka) pracy. A to już bardzo akceptowalny wynik. Niemniej, podajemy czas maksymalny, bo tylko ten jest rzeczywiście realny do zmierzenia.

PowerWalker VI 800 SW FR

PowerWalker VI 800 SW FR

PowerWalker VI 800 SW FR to sprzęt dla nieco bardziej wymagających użytkowników, którzy dokładnie wiedzą czego szukają. To zasilacz typu line-active wzbogacony o port USB do komunikowania się z naszym komputerem. Czemu to takie ważne? Będzie on w stanie samodzielnie wyłączyć nasz komputer w razie awarii.

Jeśli chodzi o samą specyfikację, to jest to dość klasyczny model nadający się do dwóch słabszych lub jednego mocniejszego komputera. Jego moc pozorna to 850 VA, co przekłada się na 480 W mocy rzeczywistej. W razie awarii, zapewni nam 6 minut pracy pod maksymalnym obciążeniem.

Sporym atutem, jest wspomniany wcześniej wbudowany port USB. Niestety wielu użytkowników skarży się, że dołączone do niego oprogramowanie jest bardzo stare i średnio czytelne. Dodatkowo, ekran cały czas świeci się z maksymalną jasnością i nie da się go wyłączyć. Nie chcecie trzymać go w swoim pokoju!

Cena: 520 zł

Rodzaj: line-active
Moc pozorna: 850 VA
Czas podtrzymania przy pełnym obciążeniu: 6 minut
Czas przełączania: 2-6 ms
Ładowanie: 4 h
USB: Tak

Zobacz: Jaki procesor wybrać? – najlepsze modele

CyberPower BU650E-FR

Zasilacz awaryjny CyberPower BU650E-FR

CyberPower BU650E-FR to wyjątkowo prosty model, który powinien idealnie sprawdzić się w przypadku niezbyt wymagających, domowych komputerów. Jego główny atut, to bardzo kompaktowe wymiary (16 x 24 x 9 cm) – z łatwością zmieścimy go gdzieś w okolicy naszego biurka. Możemy podłączyć do niego jednocześnie aż 3 urządzenia.

Pod kątem samej specyfikacji, to modelowy wręcz tani UPS oparty na architekturze line-active. Oznacza to, że generuje napięcie sinusoidalne, które sprawdzi się idealnie do domowego komputera. To dobry i bezpieczny wybór pod tym względem.

CyberPower BU650E-FR ma moc pozorowaną na poziomie 650 VA, co przekłada się na około 360 W mocy rzeczywistej. Nie zasilimy nim więc komputera gamingowego z mocnymi podzespołami, ale sprawdzi się do wszystkich innych PCtów. W razie awarii, zapewni nam energię na 9 minut pracy komputera.

Cena: 209 zł

Rodzaj: line-active
Moc pozorna: 650 VA
Czas podtrzymania przy pełnym obciążeniu: 9 minut
Czas przełączania: 4 ms
Ładowanie: 8 h
USB: Nie

Zobacz: Tania klawiatura mechaniczna – co warto wybrać?

UPS Green Cell 1500VA 900W Power Proof

Zasilacz Awaryjny UPSGreenCell1500VA900WPowerProof

UPS Green Cell to prawdziwy mocarz dla najbardziej wymagających użytkowników. Będzie on w stanie zasilić nawet najmocniejszy komputer gamingowy. Jego moc pozorna to aż 1500 VA, ma więc około 900 W mocy rzeczywistej. W dodatku, możemy podłączyć do niego aż 4 urządzenia naraz.

Niestety, producent nie podaje nam jednego z najważniejszych parametrów, czyli czasu podtrzymania na maksymalnym obciążeniu. Twierdzi on jednak, że podczas standardowego użytkowania powinien wystarczyć na około 30 minut pracy. Opinie użytkowników potwierdzają ten fakt, więc nie ma się czego obawiać.

UPS Green Cell ma wbudowane wejście USB do komunikacji z naszym komputerem, własny wentylator i 2 gniazda RJ45. Największa wada? Zapewne rozmiar – to aż 38 x 16 x 20 cm. Całość waży ponad 11 kilo.

Cena: 490 zł

Rodzaj: line-active
Moc pozorna: 1500 VA
Czas podtrzymania przy pełnym obciążeniu: brak danych
Czas przełączania: 2-6 ms
Ładowanie: 6-8 h
USB: Tak

Armac Office 850F LCD

Armac Office 850F LCD

Armac Office 850F LCD to bardzo elegancki i budżetowy UPS idealnie dostosowany do domu i biura. Wbudowany ekran LCD pozwoli nam się upewnić, że urządzenie działa i jest naładowane, dzięki czemu będziemy mogli być zawsze spokojni o nasz komputer.

Jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości, to jest to prawdziwy mocarz w tym rankingu! Za niecałe 300 złotych otrzymujemy pełnoprawny zasilacz awaryjny typu line-active o mocy pozornej 850 VA. Będzie więc w stanie zasilić komputer potrzebujący 480 W. Jeśli nie mamy absolutnie najnowocześniejszego komputera gamingowego, to w zupełności nam to wystarczy.

Armac Office 850F LCD powinien pozwolić nam na 3 minuty pracy przy pełnym obciążeniu. W większości przypadków mówimy tutaj jednak o około 10 minutach rzeczywistej pracy. Możemy podłączyć do niego maksymalnie dwa urządzenia naraz.

Cena: 290 zł

Rodzaj: line-active
Moc pozorna: 850 VA
Czas podtrzymania przy pełnym obciążeniu: 3 minuty
Czas przełączania: 2-6 ms
Ładowanie: 6 h
USB: Nie

Sprawdź: Głośniki do komputera – najlepsze modele

Ever Duo II PRO 1000

EverDuoIIPRO1000

Ever Duo II PRO 1000 to dość klasyczny UPS dla nieco bardziej wymagających użytkowników. Jego specyfikacja robi naprawdę świetne wrażenie. Moc pozorna to aż 1000 VA, co przekłada się na 600W mocy rzeczywistej. Powinno wystarczyć dla każdego komputera!

Warto jednak dodać, że Ever Duo II PRO 1000 ma wbudowane cztery złącza IEC 320 C13, zamiast nieco bardziej standardowych gniazd typu E. Biorąc pod uwagę, że planujemy używać go tylko i wyłącznie do komputera, nie powinno to stanowić jednak żadnego problemu.

Oprócz tego, w środku znajdziemy gniazdo USB pozwalające na komunikację z komputerem. Dość ważną funkcją jest też tzw. zimny start, czyli możliwość uruchomienia urządzenia bez konieczności podłączania go do prądu. To bardzo solidny model, w bardzo atrakcyjnej cenie. Brakuje tylko jakiegoś ekranu…

Cena: 525 zł

Rodzaj: line-active
Moc pozorna: 1000 VA
Czas podtrzymania przy pełnym obciążeniu: 3 min
Czas przełączania: 6 ms
Ładowanie: 10 h
USB: Tak

QOLTEC MONOLITH

QOLTECMONOLITH

Qoltec Monolith to idealny wybór dla nieco mniej wymagających użytkowników, którzy potrzebują bezpiecznego i solidnego sprzętu, ale chcą przy tym zmieścić się w budżecie. Za naprawdę niewielką cenę otrzymamy mocny UPS o mocy pozornej 1000 VA. A to wystarczy nam do prawie każdego komputera.

Bardzo korzystnie wygląda również maksymalny czas podtrzymania – to aż 5 minut. W tej klasie cenowej to bardzo korzystny i imponujący wynik. Niestety, na tym właściwie koniec, Qoltec Monolith nie ma ani ekranu ani wbudowanego portu USB.

Warto dodać, że jest to jednak model offline – nie generuje on napięcia idealnie sinusoidalnego. To jednak nic złego – nasze komputery wcale go nie potrzebują! Może jednak nie nadawać się do niektórych innych sprzętów.

Cena: 220 zł

Rodzaj: offline
Moc pozorna: 1000 VA
Czas podtrzymania przy pełnym obciążeniu: 5 min
Czas przełączania: 2-6 ms
Ładowanie: 6 h
USB: Nie

Zobacz też:
Laptop do pracy w domu – jaki model wybrać? Polecane komputery do pracy zdalnej
Najlepsza karta graficzna do gier 4K, 1440p i Full HD – ranking

2.7/5 - (3 votes)