Laptop do pracy w domu musi zapewniać wygodę użytkowania. A do tego sprawić, że poczujesz się naprawdę produktywny. Zobacz, co polecamy.
Laptop do pracy w domu powinien być komputerem wszechstronnym. Nie widzimy sensu w tym, abyś na jednym laptopie pracował, a drugi służył do multimediów czy gier. Oczywiście twój pracodawca może np. wymagać, abyś używał laptopa służbowego – wówczas taki zostanie do ciebie wysłany. Nie może natomiast wymusić na tobie, abyś swój prywatny sprzęt zmienił w komputer firmowy.
Zakładamy, że masz swobodę wyboru, dlatego polecamy sprzęty, które poradzą sobie w wielu zastosowaniach. Jednocześnie są to komputery, które doceni również fan produktywności. Według nas nie ma nic gorszego, niż pracowanie na komputerze, który cię ogranicza. Inaczej mówiąc, jeśli wiesz, że coś możesz zrobić w krótszym czasie, ale ogranicza cię sam sprzęt, nigdy nie będziesz tak produktywny, jak mógłbyś być.
Sprawdź: Platformy streamingowe
Dodatkową zaletą, gdy masz produktywny zestaw do pracy, jest to, że możesz wykonywać wiele zadań szybciej i masz wtedy więcej wolnego czasu dla siebie. A ten czas wykorzystasz już na co tylko chcesz, np. na gry czy filmy. Albo na realizację większej liczby zadań, jeśli prowadzisz własną firmę.
Spis treści
Laptop do pracy w domu – przyjęte założenia
Zanim polecimy konkretne laptopy, krótkie informacje o przyjętych założeniach. Kierowaliśmy się kryteriami, które sami bierzemy pod uwagę przy zakupie komputera – przynajmniej obecnie:
- Procesor: wzięliśmy pod uwagę wyłącznie bardziej wydajne jednostki, z rodziny Intel Core i7 i Core i9, a także AMD Ryzen 7 i Ryzen 9. Stawiamy na wydajność.
- Pamięć RAM: nasz komputer musi być wyposażony w minimum 32 GB pamięci RAM. Jak wyżej – liczy się dla nas wysoka wydajność, nie chcemy aby pamięć była wąskim gardłem.
- Złącza: laptop musi mieć HDMI oraz DisplayPort. Dlaczego? Bo zamierzamy podłączyć do niego dwa (tak, dwa!) monitory zewnętrzne. Jeden przez HDMI, drugi przez DisplayPort.
- Ekran: 15,6”. Dlaczego? Bo jeśli uznasz, że chcesz jednak popracować przy laptopie albo zabrać go w podróż, będzie to ciągle wykonalne.
I tyle. Więcej kryteriów nie ma większego znaczenia do produktywnej pracy. Ponadto komputery z powyższymi założeniami i tak będą oferować świetne komponenty, o czym sam za chwilę się przekonasz.
Ranking: Notatnik online
A dlaczego chcemy podłączyć do laptopa dwa monitory? Tutaj komentarz autora: przy komputerze pracuję już ponad 15 lat. Miałem różne konfiguracje i różne podejście do pracy. Dziś wiem, że największą produktywność uzyskuję przy dwóch monitorach. Do laptopa mam też podłączoną klawiaturę i mysz. Laptop działa więc niejako w roli komputera stacjonarnego. Kiedy przyzwyczaisz się do pracy na dwóch monitorach (ja mam akurat 32″ i 27″), szybko przekonasz się, że wszystko wykonujesz o wiele sprawniej. Masz też dużą przestrzeń roboczą na okienka i aplikacje. I praktycznie niczego nie musisz minimalizować, aby przenosić dane pomiędzy środowiskami i programami. Do tego piszesz na wygodnej klawiaturze, która się nie nagrzewa, bo nie ma pod nią komponentów laptopa. Siedzisz przy biurku, w wygodnej pozycji. No i masz też mysz, która zdecydowanie jest lepsza niż jakikolwiek touchpad.
Polecane laptopy do pracy zdalnej – modele TOP 5
Polecane komputery poniżej. Kolejność przypadkowa:
HP Omen 15
Laptop z procesorem Ryzen 7- 5800H, który oferuje 8 rdzeni i 16 wątków. Jego taktowanie to 3,2 – 4,4 GHz. Świetny sprzęt, w połączeniu z 32 GB pamięci RAM DDR4 oraz dyskiem SSD o pojemności 512 GB. Producent zapewnia również elementy montażowe do podłączenia drugiego dysku w formacie M.2.
Ekran ma tutaj, jak w pozostałych modelach, przekątną 15,6″. Producent zapewnia rozdzielczość Full HD i odświeżanie 144 Hz, ale nieszczególnie nam zależy tutaj na samym wyświetlaczu. Pamiętajmy: zakładamy, że do laptopa podłączamy zewnętrzne monitory.
Omen 15 oferuje nam również układ graficzny GeForce RTX 3060. Jeśli więc zechcemy pograć w gry, albo wykonać wymagające zadania wykorzystujące GPU, nie będzie z tym problemu.
Inne zalety? Poza złączami HDMI i DisplayPort mamy tutaj sieć Wi-Fi 802.11ax.
Cena: ok. 6600 zł
MSI GF65
Laptop z procesorem Intel Core i7-10750H. Mamy do dyspozycji 6 rdzeni z obsługą 12 wątków, a zegar to 2,6 – 5,0 GHz. Do tego 32 GB pamięci RAM DDR4 i dysk SSD 512 GB. W razie potrzeby zamontujemy dodatkowy dysk M.2 – elementy montażowe w zestawie.
Ekran 15,6-calowy pracuje w trybie Full HD przy odświeżaniu 144 Hz. Do kompletu jest grafika GeForce RTX 3060, a także całkiem niezłe głośniki stereo.
Ponadto możesz liczyć na WiFi 6 (802.11ax), jak również podświetlaną klawiaturę.
Cena: ok. 6300 zł
Lenovo Legion 5 – najlepszy laptop do pracy w domu
Doskonały komputer z procesorem Ryzen 7-5800H (8 rdzeni, 16 wątków), z zegarem 3,2- 4,4 GHz. Tradycyjnie mamy też 32 GB pamięci RAM oraz nośnik SSD na dane o pojemności 512 GB.
Ekran 15,6-calowy pracuje w trybie Full HD, a odświeżanie to aż 165 Hz. Świetnie, ale na co dzień i tak nie będziemy z tego korzystać – podłączamy dwa monitory, pamiętajmy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby monitory zewnętrzne miały wysoką częstotliwość odświeżania. Naszym zdaniem do pracy 75-100 Hz w zupełności wystarczy.
Do dyspozycji mamy również DisplayPort oraz HDMI 2.1, a także sieć Wi-Fi 6. Zapewniamy, że tutaj naprawdę niczego nie brakuje. Jeśli zależy ci na produktywnej pracy, oto sprzęt dla ciebie.
Cena: ok. 6300 zł
Dell Vostro 3500
Intel Core i7-1165G7 (4 rdzenie, 8 wątków, 2,80 – 4,70 GHz) wystarczy do w pełni komfortowej pracy. W połączeniu, rzecz jasna, z 32 GB pamięci RAM i dyskiem SSD 512 GB. Podobnie jak w niektórych modelach z zestawienia, możemy zainstalować dodatkowy dysk – tym razem jednak chodzi o model SATA.
Ten laptop polecamy jednak wyłącznie dlatego, że jest… ładny. Wiemy, że nie brakuje osób, które kierują się designem i zależy im na estetyce. Jeśli więc twój laptop musi być ładnie wykonany i nieźle się prezentować, Vostro 3500 spełni te oczekiwania.
Jakość wykonania i marka Dell to jednak dodatkowe “plusy” do ceny, co sprawia, że otrzymujemy nieco gorsze komponenty. I tak, nie ma tutaj RTX 3060 – zamiast tego układu dostajemy GeForce’a MX330. Nie ma też Wi-Fi 6 – jest “piątka”, czyli 802.11ac. Coś za coś.
Cena: ok. 5600 zł
Gigabyte Aorus 15P – laptop do pracy w domu i do gier
Wydajny sprzęt dla osób, które oczekują produktywności, ale też sporo grają. Co my tu mamy? Po kolei:
- Procesor: Core i7-10870H (8 rdzeni, 16 wątków, 2,20 – 5,0 GHz)
- Pamięć: 32 GB RAM DDR4
- Dysk SSD: 512 GB M.2 PCIe (można zainstalować dodatkowy M.2)
- Ekran: 15,6″, Full HD, 240 Hz
- Grafika: GeForce RTX 3070 z 8 GB GDDR6
- Sieć: Wi-Fi 6
Oczywiście do tego jest złącze DisplayPort oraz HDMI 2.1, więc bez problemu podłączysz dwa zewnętrzne monitory wysokiej jakości.
To jest sprzęt dla bardziej wymagających, którzy oczekują też świetnej wydajności w grach PC. Jeśli należysz do takich osób, polecamy.
Cena: ok. 8600 zł