• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 tygodnie temu

Mówi się, że dobra biała płyta indukcyjna będzie maskowała znaczną część zabrudzeń, rys i odciski palców. Z drugiej strony część użytkowników uważa takie rozwiązanie za zbędną fanaberię obawiając się jednocześnie, czy biała płyta indukcyjna żółknie.

Wybór urządzeń w takiej kolorystyce jest zdecydowanie mniejszy, ale użytkownicy i tak mają w opcji kilka naprawdę wyjątkowych rozwiązań. Dlatego w tym materiale rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z tą tematyką i szukamy najlepszej białej płyty indukcyjnej.

Czytaj też: Najlepsze naczynia na indukcję – Ranking [TOP 20]

Electrolux EIV63440BW

Dobra biała płyta indukcyjna – jakie cechy powinna mieć?

Chcąc kupić najlepszą białą płytę indukcyjną do swojego domu, musimy patrzeć na wszelkie kwestie, które kierowałyby nami przy zakupie zwykłej płyty. Urokliwy design to bowiem nie wszystko – sprzęt ma nam posłużyć jak najdłużej i być maksymalnie funkcjonalny.

Dlatego w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na renomę producenta. Najlepsze marki, takie jak Electrolux, Bosch, Samsung, Siemens czy Amica, dają gwarancję niezawodności, ponieważ w urządzeniach wykorzystywane są wyższej jakości materiały wykonania i dobrze przetestowane technologie.

Kolejne istotne kryterium wyboru to rozmieszczenie pól indukcyjnych. Od tego bowiem zależy komfort codziennego korzystania z płyty. Najlepsza biała płyta indukcyjna, czyli numer jeden w poniższym rankingu, posiada łączone pola grzewcze, które oferują najwyższą elastyczność zagospodarowania miejsca. Bez problemu postawisz na nich nawet dwie brytfanki.

Samsung Bespoke Slim Fit NZ64B5067YH

Wykończenie płyty także może okazać się ważne. I to nie tylko ze względów estetycznych, ale i czysto praktycznych. Metalowa ramka to najmniej funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ w opinii wielu użytkowników zbiera sporo zanieczyszczeń, które są trudne do usunięcia. Z drugiej strony zabezpiecza ona jednak ranty płyty bardzo skutecznie.

Lepszym i zdecydowanie częściej stosowanym rozwiązaniem jest frezowane szkło na rantach. W przeciwieństwie do opcji z brakiem frezu i pełną zabudową w blacie – nie wymaga specjalistycznego montażu. Co prawda frezowane szkło nie ochroni bratu przez kipiejącymi płynami, ale też nie zgomadzi ich w szczelinach, tak jak miałoby to miejsce w przypadku metalowej ramy.

Konfiguracja panelu sterowania to już z kolei kwestia indywidualnych preferencji. W opinii wielu osób najlepiej jest mieć do dyspozycji osobny manipulator +/- do każdego z pól indukcyjnych. Alternatywne rozwiązanie, czyli jeden manipulator dla wszystkich pól, wymaga przeklikania się przez wszystkie pola po kolei, by móc ustawić moc wybranego pola. Nie jest to jednak uciążliwe, a wręcz moim zdaniem jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia.

Na końcu warto wspomnieć o tym jakie funkcje mają najlepsze płyty na rynku, by upewnić się czy rzeczywiście wybieramy dobrą białą płytę indukcyjną, wyposażoną w nowoczesne udogodnienia. Wskaźnik ciepła szczątkowego to już standard. Ta funkcja informuje które pole jest jeszcze gorące po gotowaniu i chroni przed poparzeniem. Podobnie jest z funkcją automatycznego wyłączania pola indukcyjnego w przypadku braku naczynia albo zalania panelu sterowania.

Część modeli ma dodatkowo blokadę przed dziećmi, a najbardziej zaawansowane dysponują także pauzą oraz sensorem wrzenia, dzięki któremu płyta automatycznie zmniejsza moc tuż po tym jak wykryje, że woda się zagotowała.

Najlepsza biała płyta indukcyjna – Ranking 2024 [TOP 15]

Model Szerokość Dodatkowe funkcje Cena Gdzie kupić?
Electrolux EIV63440BW 59 cm Bridge, pola Infinite 1950 zł
Electrolux EIV83443BW 78 cm Bridge, Infinite 3486 zł
Siemens iQ500 ED652FSB5E 59 zm combiZone, powerMove 2399 zł
Amica PIDH6141PHTSUN 59 cm Bridge, Hob&Go 1849 zł
Amica PI6144S4WSU 57,6 cm AutoBridge, FlexiSpace 1999 zł
Teka IZC 64630 WH MST 56 cm Bridge, Stop & Go 2999 zł
Beko HII 64200FMTW 58 cm IndyFlex 1698 zł
Whirlpool WL B4560 59 cm FlexiCook 1849 zł
Electrolux LIR 60430BW 59 cm Pauza 1849 zł
Amica PIDH6140PHTUN 59 cm Pauza 1595 zł
Elica Nikolatesla Libra WH/F/83 85 cm łączenie, wyciąg, waga 12999 zł
Samsung Bespoke Slim Fit NZ64B5067YH 59 cm Wi-fi, Auto Connectivity 3299 zł
Bosch PUE612FF1J 56 cm - 2099 zł
Bosch PIF672FB1E 60,6 cm ReStart 3199 zł
Gorenje GI6421SYW 59,5 cm BridgeZone 1999 zł

Electrolux EIV63440BW

Electrolux EIV63440BW to jedna z najlepszych białych płyt indukcyjnych. Wyróżnia ją najbardziej funkcjonalny rozstaw pól, a także najwygodniejszy panel sterowania na rynku – z osobnym manipulatorem dla każdego z pól.

Model posiada funkcję Bridge, dzięki której możliwe jest łączenie dwóch stref w taki sposób, by funkcjonowały jak jedna. Możliwe jest wtedy ustawianie temperatury oraz czasu pracy dla jednego dużego pola zamiast dwóch osobnych.

Co więcej, pola Infinite automatycznie dopasowują się do kształtu i rozmiaru postawionych na nich naczyń. Więc, mimo że na płycie nie znajdziesz wyraźnie zaznaczonych, tradycyjnych okrągłych pól, nie musisz się o nie martwić.

Dodatkowo do dyspozycji jest funkcja blokady panelu, która zabezpiecza go przed przypadkowym dotknięciem w trakcie prac kuchennych, a także – oczywiście – funkcja PowerBoost. Te wszystkie funkcjonalności dostępne są w niewygórowanej cenie, co czyni model najlepszym w swojej kategorii.

Electrolux EIV83443BW

O ile EIV63440BW to najlepsza biała płyta indukcyjna pośród klasycznych rozmiarów modeli, tak Electrolux EIV83443BW będzie doskonałą odpowiedzią na mniej standardowe potrzeby.

Miejsca na duże naczynia na pewno na niej nie zabraknie – funkcja Bridge umożliwia bowiem łączenie pól grzejnych i dopasowywanie ich do rodzaju naczyń. Ciekawa jest też opcja Eco Timer, która używa do gotowania ciepła resztkowego.

Podobnie jak w modelu EIV63440BW, tu także mamy do czynienia z polami Infinite™ – dużymi i elastycznymi polami grzewczymi, które automatycznie dostosowują się do rozmiaru i kształtu naczyń.

Niespotykana dotąd na rynku grubość płyty oraz całkowicie nowa konstrukcja typu Slim pozwalają na łatwy montaż nawet w przypadku 12-milimetrowego, bardzo cienkiego blatu. Panel, oraz jego umiejscowienie, zapewniają bardzo łatwą obsługę, podobnie funkcja DirectTouch – sprawia, że regulacja mocy jeszcze nigdy nie była tak bardzo intuicyjna.

Sprawdź również: Jaka płyta indukcyjna 70-80 cm? Ranking

Siemens iQ500 ED652FSB5E

Siemens iQ500 ED652FSB5E, wyposażona w wygodne sterowanie touchSlider, oferuje regulację temperatury gotowania poprzez przesunięcie palcem po podziałce. Dzięki temu można ustawiać wartości co pół stopnia, aż do maksimum, które wynosi 9.

CombiZone umożliwia łączenie dwóch stref grzewczych w jeden duży obszar o jednakowym poziomie mocy, a powerMove pozwala zmieniać moc grzania dla danej potrawy po przesunięciu naczynia na kolejne pole.

Prócz tego mamy do dyspozycji funkcję reStart i quick Start oraz powerManagement. Nie brakuje oczywiście także funkcji powerBoost, która zwiększa moc do 50% i pozwala zaoszczędzić nawet 35% czasu potrzebnego na ugotowanie jedzenia.

Amica PIDH6141PHTSUN

Amica PIDH6141PHTSUN to kolejny z naszych ulubieńców. O tym, że jest to naprawdę dobra biała płyta indukcyjna świadczy 14 poziomów mocy do wyboru, oferujące najwyższą precyzję gotowania, a także ceniona przez nas funkcja łączenia pól grzewczych – Auto Bridge.

Nie brakuje timera i Boostera, a dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji 4 programy automatyczne. Potrzebujesz stopić masło, czekoladę, dusić potrawy albo podgrzać sos? Teraz możesz zrobić to bez ryzyka przypalenia ani wykipienia.

Podobnie jak w przypadku modelu Electrolux EIV63440BW, w płycie Amica PIDH6141PHTSUN także możemy skorzystać z funkcji Hob&Go, czyli automatycznego dopasowywania powierzchni grzania do rozmiarów garnka.

Amica PI6144S4WSU

Dla wielu maksymalnie estetycznym, funkcjonalnym, a zarazem nie za drogim rozwiązaniem może okazać się Amica PI6144S4WSU. Znajdziesz tu funkcję automatycznego łączenia pól – AutoBridge, dzięki której bez problemu możesz gotować w dużych i podłużnych garnkach.

Na wygodę użytkowania wpływa także technologia FlexiSpace, czyli kwadratowe cewki indukcyjne, które pozwalają maksymalnie wykorzystywać powierzchnię płyty. Trzy programy gotowe z różnymi ustawieniami temperatury pomogą Ci z kolei w topieniu masła lub czekolady, podgrzewaniu zup i sosów, jak i perfekcyjnym gotowaniu makaronu lub ryżu.

W modelu Amica PI6144NSTK, w odróżnieniu od wersji PI6144S4WSU, znalazł się wyraźny slider, wskazujący gdzie dokładnie przesunąć naczynie, by dopasować intensywność poziomu grzania poszczególnych pól.

Teka IZC 64630 WH MST

Polską markę Teka kojarzy się zwykle z kategorii płyt gazowo-elektrycznych. Model IZC 64630 WH MST udowadnia jednak, że producent jak najbardziej potrafi wypuścić na rynek także konkurencyjny produkt z kategorii płyt indukcyjnych.

Wyposażona w sterowanie sensorowe Multislider pozwala precyzyjnie i wygodnie regulować temperaturę gotowania dla każdego pola grzejnego z osobna. Jak każda dobra biała płyta indukcyjna Teka została też wyposażona w funkcję Bridge, czyli łączenia pól, a także Stop & Go oraz Power Management.

Funkcja Power Plus sprawia, że wybrane pole pracuje z mocą zwiększoną o 60% nawet przez 10 minut.

Beko HII 64200FMTW

Szukasz taniej i dobrej białej płyty indukcyjnej? Oprócz wspomnianej wyżej płyty Amica PIDH6141PHTSUN, rozważ również Beko HII 64200FMTW. Zastosowana tu technologia IndyFlex także pozwala na wyjątkowo elastyczne zagospodarowanie przestrzeni na płycie, ponieważ pozwala łączyć kilka stref w jedną większą.

Ciekawostką jest fakt, że ten model pozwala też na ustawianie maksymalnego zużycia energii. Jeżeli więc – z uwagi na przykład na niższe stawki za prąd w danych godzinach – chcesz ustawić limity zużycia energii, możesz wybrać jeden z 5 dostępnych poziomów, a później bez problemu je zresetować.

Whirlpool WL B4560

Kolejna tańsza i dobra biała płyta indukcyjna to Whirlpool WL B4560. W niezawyżonej cenie otrzymujemy opcję korzystania z niestandardowych rozmiarów garnków dzięki funkcji FlexiCook, która zapewnia równomierne podgrzewanie całej potrawy. Co ciekawe, funkcja jest aktywna, gdy przesuwamy naczyniem po dedykowanym obszarze. Można więc korzystać z połowy strefy albo całości.

Funkcja PowerManagement pozwala z kolei regulować maksymalną moc w zakresie: 2,5 kW, 4,0 kW, 6,0 kW lub 7,2 kW. Dodatkowo ten model bardzo łatwo zaintstalować na równi z blatem, nawet bardzo cienkim (minimum 12 mm), dzięki temu, że nie ma przedniej wentylacji.

Electrolux LIR 60430BW

Jeżeli szukasz taniej i dobrej białej płyty indukcyjnej, modelem, który koniecznie musisz rozważyć jest też Electrolux LIR 60430BW. Standardowy rozkład pól pozwala na intuicyjne użytkowanie. Bardzo wygodny jest także zaprojektowany przez producenta panel sterowania.

Electrolux LIR 60430BW to płyta bezramkowa, wyposażona w oddzielne dotykowe elementy sterujące z przyciskami „plus” i „minus”. Na panelu znajduje się także timer i funkcja pauzy. Warto zauważyć, że ta ostatnia nie zawsze jest dostępna, nawet w droższych modelach.

Amica PIDH6140PHTUN

Najlepsze białe płyty indukcyjne marki Amica znalazły się na wyższych miejscach tego zestawienia, ale model PIDH6140PHTUN również jest wart uwagi. To jedno z najtańszych pośród najbardziej sensownych rozwiązań w tej kategorii produktów.

Dzięki funkcji HobControl, użytkownicy mogą zapomnieć o przypalaniu się potraw i kipieniu. Ta opcja pozwala bowiem na pełną kontrolę gotowania, ze wsparciem inteligentnych algorytmów. 3 programy temperaturowe ułatwią gotowanie na wolnym ogniu, duszenie oraz topienie produktów, przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii.

Ponadto tą płytę zamontujesz na każdym blacie, nawet jeśli jest cieńszy niż 12 mm. Do dyspozycji będzie timer, Power Booster oraz Pauza.

Elica Nikolatesla Libra WH/F/83

Choć nie każdy będzie skłonny przeznaczyć taką kwotę nawet na najlepszą białą płytę indukcyjną, Elica Nikolatesla Libra WH/F/83 musiała znaleźć się w naszym rankingu choćby jako ciekawostka.

To pierwsza na rynku biała płyta indukcyjna z pochłaniaczem i wagą. Elegancki wygląd idzie tu w parze z wysoką wydajnością. W momencie, gdy urządzenie pracuje w trybie wyciągu, oferuje 5 poziomów pochłaniania zapachów. Kiedy jest zintegrowane z płytą, idealnie dostosowuje moc ssania do intensywności gotowania.

Nie trzeba też martwić się o utrzymanie czystości tego modelu. Regenerowane filtry przeciwtłuszczowe i węglowe można wyjąć od góry, dostęp do wnętrza, usunąć wszelkie przypadkowe wycieki, też jest bardzo łatwy.

Cztery strefy indukcyjne najnowszej generacji oferują dodatkowo praktyczną funkcję łączenia. Zintegrowana cyfrowa waga, oferuje z kolei możliwość ważenia składników bezpośrednio w garnku, niezależnie od poziomu temperatury.

Samsung Bespoke Slim Fit NZ64B5067YH

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które musiało znaleźć się w rankingu białych płyt indukcyjnych, jest Samsung NZ64B5067YH z serii Bespoke. To płyta typu Slim Fit, o wysokości 44 mm, co pozwala na maksymalnie efektywne dopasowanie do zabudowy.

Model został podzielony na dwie przestronne strefy Flex Zone, które bez problemu mieszczą naczynia różnych rozmiarów i kształtów. Moc każdej z tych stref wynosi 3,3 kW, a funkcja Booster pozwala dodatkowo zwiększyć moc grzania wybranego pola do 3,7 kW. Moc całkowita płyty wynosi 7,4 kW.

Ten model cechuje się też intuicyjną obsługą – odpowiednie ikonki umożliwiają proste wybieranie pól i sterowanie ich mocą. Co więcej, możliwe jest także zdalne sterowanie za pomocą Wi-Fi. Aplikacja SmartThings pozwala na przykład sprawdzić, czy pola grzewcze są wyłączone, ale także umożliwia ustawianie timera oraz monitorowanie postępu gotowania.

Auto Connectivity umożliwia z kolei łączenie płyty indukcyjnej z okapem, który dzięki tej opcji uruchamia się automatycznie wraz z płytą. Nie brakuje oczywiście także takich udogodnień jak pauza, timer czy podtrzymywanie ciepła.

Bosch PUE612FF1J

Bosch PUE612FF1J to nieco droższa, ale równie dobra biała płyta indukcyjna. Marka słynie z mało awaryjnych sprzętów, wysokiej jakości wykonania i niezawodności. Ta bezramkowa płyta posiada wszystko, co najważniejsze, choć bez nadmiaru dodatkowych funkcji.

Dysponuje timerem, blokadą rodzicielską i wskaźnikiem zalegania ciepła. Opinie użytkowników wskazują na jej cichą pracę, łatwość montażu i obsługi oraz wygodę codziennego użytkowania.

Bosch PIF672FB1E

Model Bosch PIF672FB1E jest już znacznie droższy, ale również jest godnym uwagi rozwiązaniem. Wyższa cena idzie tu bowiem w parze z najwyższą jakością wykonania.

Panel sterowania typu DirectSelect pozwala wygodnie wybierać strefy gotowania i precyzyjnie ustawiać poziom mocy dla każdego z pól z osobna. Stopni mocy jest łącznie 17. Praktyczne funkcjonalności dodatkowe obejmują z kolei wskaźnik zużycia energii, funkcję szybkiego uruchamiania (QuickStart) i wznawiania (ReStart).

Ozdobny szlif z przodu i z tyłu oraz stalowe listwy po bokach tworzą estetyczny efekt i zapewniają zwiększoną trwałość produktu.

Gorenje GI6421SYW

Ranking białych płyt indukcyjnych zamyka model Gorenje GI6421SYW. Wyposażona w strefę BigZone o szerokości 23 cm, mieści nawet największe garnki, bez zimnych obszarów na krawędziach.

Co więcej, domownicy mają do dyspozycji funkcję BridgeZone do gotowania i smażenia w dużych garnkach oraz na dużych patelniach. Ta dodatkowa opcja łączy dwie strefy w jedną dużą, oferując równomierne gotowanie dużych posiłków. W tym miejscu warto podkreślić, że ta funkcjonalność nieczęsto zdarza się w tańszych modelach.

Pracę z urządzeniem ułatwia proste dotykowe sterowanie, a jego estetyczny design będzie stanowił ozdobę każdej kuchni. Panel sterowania obejmuje również timer, PowerBoost, ChildLock, czyli blokowanie płyty jako zabezpieczenie przed dziećmi, a także wskaźnik ciepła resztkowego.

Sprawdź także: Ranking płyt indukcyjnych – TOP 20 najlepszych modeli

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post