Monitor gamingowy 4K to zdecydowanie najlepszy tego typu sprzęt jaki możemy kupić. Zapewniają nam one rozgrywkę na niespotykanym w żaden inny sposób poziomie. Jak jednak wybrać odpowiedni dla nas model?
Oczywiście, kupując monitor gamingowy 4K musimy mieć pewność, że nasz komputer będzie w stanie udźwignąć płynną rozgrywkę w tej rozdzielczości. Warto więc zadbać o podzespoły najlepszej klasy, niewiele jest tutaj miejsca na kompromisy.
Warto wspomnieć również, czym tak naprawdę różni się monitor gamingowy 4K od zwykłego tradycyjnego Full HD. Najprościej mówiąc – ma po prostu znacznie więcej pikseli. Różnica jest tak duża, że potrzeba 4 monitorów Full HD ustawionych w siatce 2×2, aby osiągnąć rozdzielczość 4K.
Jeszcze kilka lat temu, monitory 4K były raczej bardzo drogą nowinką technologiczną. Na szczęście, jak wszyscy wiemy, razem z postępem technologicznym spadają też ceny. Wydając około 2 tysięcy złotych dostaniemy już model bardzo dobrej klasy.
Spis treści
Monitor gamingowy 4k – na co zwrócić uwagę?
Oczywiście, aby urządzenie mogło być faktycznie monitorem gamingowym 4K musi spełniać jeszcze kilka ważnych kryteriów. Podstawowym z nich jest czas odświeżania ekranu. Absolutnym minimum standardowo są 144 Hz. W monitorach 4K są jeszcze niestety rzadko spotykane i osiągają naprawdę zawrotne sumy. W pełni powinno zadowolić nas 60 Hz.
Koniecznie musimy zwrócić też uwagę na czas reakcji matrycy. W tym przypadku im mniej tym lepiej. Idealnym wynikiem będzie więc 1ms. Ale za „przystępny” zakres uważamy wszystkie wyniki poniżej 4ms włącznie.
Skoro macie już minimalne teoretyczne podstawy, sprawdźcie nasz kolejny ranking – monitor gamingowy 4K!
Czujemy się jednak w obowiązku wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Prezentowane modele w tym rankingu nie są koniecznie najlepszymi monitorami gamingowymi 4K. Ważnym parametrem była cena, postawiliśmy tutaj na modele nadające się raczej na kieszeń każdego gracza.
Rozpiętość cenowa między tego typu monitorami jest olbrzymia. Nie sposób przecież porównać urządzenia za około 2000zł z Dell Alienware o przekątnej 54” z matrycą OLED za niemal siedmiokrotnie większą kwotę, prawda?
5. LG 27UL500-W 4K HDR
LG 27UL500-W to monitor niesamowicie tani jak na rozdzielczość 4K. Co ciekawe, za niską ceną nie idą specjalnie złe parametry.
Jeśli chodzi o sam design, otrzymujemy tutaj do bólu proste, ale przy tym bardzo eleganckie urządzenie. Dosyć ciekawa jest też sama kombinacja kolorów, przód monitora jest czarny, tył natomiast biały w błyszczącym wykończeniu.
Zobaczmy jednak parametry:
Przekątna ekranu: 27”
Rozdzielczość: 3840×2160 (UHD 4K)
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
Czas reakcji matrycy: 5ms
Jasność: 300 cd/m2
Prawdę powiedziawszy, jak na cenę są naprawdę dobre. Oczywiście dość mocno boli czas reakcji matrycy 5ms. Jest on już odrobinę powyżej zakresu, który chcielibyśmy zobaczyć w monitorze gamingowym. Niemniej jednak, nie powinno to być aż takim problemem, jeśli nie planujemy grać w bardzo dynamiczne gry.
Bardzo cieszy też zastosowanie matrycy IPS. Nie tylko zapewnia ona bardzo szeroki kąt widzenia, ale również doskonałe odwzorowywanie i wyświetlanie kolorów.
Sporym problemem jest jednak sama wielkość monitora. Przekątna 27” może okazać się trochę za mała, aby w pełni cieszyć się rozdzielczością 4K. Zdecydowanie, producent mógł też postawić na konstrukcję bezramkową, albo przynajmniej mocno ograniczyć ich grubość.
Cena: 1299zł
Na plus: cena, matryca IPS
Na minus: bardzo duży czas reakcji matrycy, jak na 4K bardzo mały
Ranking: Najwygodniejsze słuchawki nauszne
4. ASUS TUF VG289Q1A
Asus TUF VG289Q1A już na pierwszy rzut oka zdradza, że to sprzęt przeznaczony dla graczy. Producent postawił na nieco futurystyczną obudowę. Trzeba uczciwie przyznać, że efekt wyszedł bardzo imponujący.
Mimo wszystko, jeśli zależy nam na raczej biurowym wyglądzie, możemy powiesić go na ścianie, wtedy będzie wyglądał zupełnie jak zwykły monitor. Niewątpliwie jest to całkiem spory plus.
Ale najważniejsze, specyfikacja:
Przekątna ekranu: 28”
Rozdzielczość: 3840×2160 (UHD 4K)
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
Czas reakcji matrycy: 5ms
Jasność: 350 cd/m2
Częstotliwość odświeżania ekranu 60 Hz jest raczej standardem dla monitorów 4K w tym segmencie cenowym, nie otrzymujemy tutaj ani specjalnej rewelacji, ani niczego odbiegającego od standardu. To bardzo dobry i solidny wynik.
Znacznie gorzej wypada czas reakcji matrycy, 5ms to jednak odrobinę za dużo jak na monitor gamingowy. Możemy napotkać więc delikatne problemy z płynnością i smużeniem obrazu.
Sporym plusem jest za to jasność, jest zdecydowanie większa od standardowej. W połączeniu z matrycą IPS uzyskamy więc naprawdę dobry obraz. Nie powinniśmy mieć większego problemu z ciemnymi grami komputerowymi.
Cena: 1700zł
Na plus: matryca IPS, wysoka jasność
Na minus: duży czas reakcji matrycy, niezbyt duży
3. Monitor gamingowy iiyama XB3288UHSU-B1 4K
Iiyama nie jest raczej marką, którą możemy kojarzyć ze sprzętem gamingowym. Podobnie jest zresztą z monitorem XB3288UHSU-B1 4K, producent nie reklamuje go jako sprzęt typowo dla graczy.
Oczywiście, przekłada się to na jego wygląd. Postawiono tutaj na prostą i smukłą obudowę, efekt wyszedł bardzo nowoczesny i elegancki, ale przy tym tak naprawdę, niczym się niewyróżniający.
Zobaczmy jednak parametry:
Przekątna ekranu: 31,5”
Rozdzielczość: 3840×2160 (UHD 4K)
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
Czas reakcji matrycy: 3ms
Jasność: 300 cd/m2
Na pierwszy rzut oka widać już, że nie odbiegają one zupełnie od monitorów gamingowych 4K w tej klasie cenowej. Częstotliwość odświeżania 60 Hz jest zdecydowanie standardem. Czas reakcji matrycy natomiast dość pozytywnie zaskakuje, jest o sekundę mniejszy niż większość modeli w tym rankingu.
Miłym dodatkiem jest zastosowanie technologii Flicker Free. Ogranicza ona migotanie ekranu, co pozwala nam spędzić trochę więcej czasu przed komputerem bez bolących oczu.
Pomimo tego, że nie jest to „oficjalnie” sprzęt gamingowy, jest naprawdę bardzo w porządku pod tym względem. Nie powinien rozczarować nawet odrobinę bardziej wymagających graczy.
Cena: 1900 zł
Na plus: dobry czas reakcji matrycy
Na minus: mało innych dodatków dla graczy, bardzo surowy i prosty monitor.
2. Samsung U32J590UQRX 4K
Samsung U32J590UQRX to monitor, który według producenta przeznaczony jest raczej do celów biznesowych. Wyraźnie wskazuje też na to jego wygląd – w niczym nie przypomina monitora gamingowego.
Samsung postawił w tym modelu na prosty i niezwykle elegancki design. Niech was jednak nie zwiedzie, to urządzenie w pełni nada się również dla graczy. Zobaczcie zresztą parametry:
Przekątna ekranu: 31,5”
Rozdzielczość: 3840×2160 (UHD 4K)
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
Czas reakcji matrycy: 4ms
Jasność: 270 cd/m2
Czas reakcji matrycy i częstotliwość odświeżania ekranu są na dość standardowym poziomie jak na monitory gamingowe 4K w tym segmencie cenowym. Ciężko byłoby oczekiwać czegoś więcej – są po prostu bardzo zadowalające.
Samsung U32J590UQRX 4K wyposażony jest też w technologię AMD FreeSync. Użytkownicy podzespołów tej firmy będą mogli skorzystać więc ze znacznie płynniejszej rozgrywki niż wskazują na to same parametry monitora.
Cena: 1500zł
Na plus: elegancki design, wielkość, cena
Na minus: Niska jasność ekranu
Zobacz: Mysz gamingowa – ranking
1. Monitor gamingowy 4K MSI Optix MAG321CURV
MSI Optix MAG321CURV już na pierwszy rzut bardzo wyraźnie sugeruje nam, że to sprzęt gamingowy dobrej klasy. Producent postawił na wręcz agresywny i dynamiczny design. Do tego monitor jest oczywiście zakrzywiony, wszystko po to, żeby móc w pełni przenieść się w świat gry.
Bardzo miłym dodatkiem są programowalne światła LED z tyłu obudowy. Możemy sami wybrać ich kolor i skonfigurować je z pozostałymi komponentami w naszym komputerze. Nadają one naprawdę świetny klimat naszemu biurku.
Przejdźmy jednak do rzeczy najważniejszych, czyli specyfikacji:
Przekątna ekranu: 31,5”
Rozdzielczość: 3840×2160 (UHD 4K)
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
Czas reakcji matrycy: 4ms
Jasność: 300 cd/m2
Prawdopodobnie najważniejsze dla nas parametry, czyli częstotliwość odświeżania ekranu i czas reakcji matrycy są jak najbardziej w normie jak na monitor 4K w tym segmencie cenowym. Powinny pozwolić na cieszenie się naszymi ulubionymi grami z idealną płynnością.
Doskonałymi dodatkami są też dwie niesamowicie ważne z punktu widzenia użytkownika technologie – MSI Anti-Flicker i redukcja światła niebieskiego. Znacząco podwyższają one nasz komfort przy długim korzystaniu z monitora – nasze oczy się po prostu mniej męczą.
Prawdopodobnie najlepszym dodatkiem dla graczy jest jednak aplikacja MSI Gaming OSD. Pozwala ona bardzo wygodnie skonfigurować monitor przy użyciu myszki i klawiatury (nie musimy klikać na nim żadnych przycisków). Za jej pomocą ustawimy MSI Optix MAG321CURV pod każdą wybraną przez nas grę.
Nieco mniej ważnym z punktu graczy dodatkiem jest za to możliwość podziału ekranu we wspomnianej aplikacji. Co prawda nie skorzystają z niej gracze, ale przecież nie używamy monitora jedynie do gier, prawda?
Cena: 2400zł
Na plus: rewelacyjne oprogramowanie, świetny design
Na minus: Mimo wszystko najdroższy model w tym rankingu
Zobacz też nasze inne rankingi:
Komputer all in one – do gier, 27 cali, Lenovo, Dell, HP i inne modele
Tanie monitory gamingowe – top 5 najlepszych modeli