• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Chcecie cieszyć się nowymi grami komputerowymi, ale ogranicza was budżet? Podpowiadamy jaka tania karta graficzna będzie najlepszym wyborem!

Ceny kart graficznych w 2022 roku – spadają czy rosną?

temperatura karty graficznej

Z pewnością pamiętacie jeszcze końcówkę 2020 i niemalże cały 2021 rok. Ceny kart graficznych poszybowały w górę do niespotykanych nigdy wcześniej poziomów. Kupno nowego modelu nie tylko bardzo mocno obciążało nasz budżet domowy, ale było jednocześnie niemalże niemożliwe. Wszystkie egzemplarze znikały ze sklepów w zastraszającym tempie.

Powodów było oczywiście kilka, ale najważniejszym z nich było szaleństwo na kryptowaluty. Ich wydobywanie było wtedy niezwykle lukratywnym biznesem – wymagało jednak nowoczesnych kart graficznych. W połączeniu ze sporymi problemami z produkcją spowodowanymi lockdownami wywołało to olbrzymią dysproporcję popytu w stosunku do podaży.

2022 przyniósł nam jednak spore zmiany. Przede wszystkim, ceny kryptowalut spadły na łeb i na szyję. Wiele popularnych tokenów straciło 100% swojej wartości, a najważniejsze z nich, czyli Bitcoin i Ethereum są warte już o ponad połowę mniej niż rok temu. W połączeniu z globalnym kryzysem sprawiło to, że karty graficzne zaczęły dość mocno tanieć.

Na moment pisania tego artykułu, większość modeli dostępna jest w cenie sugerowanej przez producenta, bądź nawet nieco poniżej. Czy warto więc wybrać się teraz na zakupy, czy może warto jednak chwilę poczekać?

Naszym zdaniem, czekanie nie ma zbytniego sensu. Ceny kart graficznych spadły, ale nic nie zapowiada, żeby miały to robić dalej. Niestety, wysoka inflacja i niski kurs złotego w stosunku do innych walut nie są naszymi sprzymierzeńcami. Zdecydowanie nadmierna cierpliwość nie jest już tutaj najlepszym wyborem.

Czy warto kupić tanią kartę graficzną?

Najlepsza karta graficzna

No dobrze, ale czy tania karta graficzna ma w ogóle jakikolwiek sens? Czy jest to sprzęt, na którym będziemy w stanie pograć komfortowo w nowoczesne gry komputerowe? Odpowiedź na te pytanie brzmi oczywiście dwa razy „tak”. Oczywiście, będziemy musieli jednak nieco dopasować nasze oczekiwania.

Wszystkie karty graficzne w naszym rankingu powinny umożliwić nam komfortową grę we wszystkie nowe gry, nawet klasy AAA. W niektórych przypadkach będziemy jednak musieli dość mocno ograniczyć detale takie jak cienie, oświetlenie czy po prostu jakość tekstur. Oczywiście, maksymalna dostępna dla nas rozdzielczość wyniesie 1080p, czyli Full HD. Mimo to, osiągniemy dość stabilną liczbę klatek na sekundę.

Sprawdź: Temperatura procesora – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

Tania karta graficzna – jaki model warto kupić?

Poniżej przedstawiamy wam listę tanich kart graficznych wartych naszej uwagi. Ze względu na różnicę w cenach nie traktujcie tego jednak jako rankingu – pozycja na liście nie ma żadnego znaczenia!

AMD Radeon RX 6500 XT – taniej się nie da

RX 6500 XT tania karta graficzna

Taniej się nie da, czyli niesamowicie tania karta graficzna od AMD – Radeon RX 6500 XT. To dość nowy produkt, który zadebiutował na rynku na początku 2022 roku. Pierwsze co rzuca nam się w oczy to cena – to jedyne GPU z tej listy, za które zapłacimy mniej niż 1000 złotych, a konkretniej około 950 zł. Czy to w ogóle ma sens?

Radeon RX 6500 XT zdecydowanie nie jest bardzo mocną kartą graficzną. Niemniej, spełnia ona podstawowe założenia tego rankingu – odpalimy na niej gry klasy AAA. Niestety, zapewne na dość mocno okrojonych ustawieniach graficznych. Liczba klatek na sekundę będzie jednak bardzo akceptowalna.

Jest tylko jeden mały haczyk – producent postawił tutaj na dość niecodzienne rozwiązanie. Ze względu na niewielką liczbę linii PCIe karta będzie mocno ograniczona na złączu PCIe 3.0. Warto zainteresować się nią jedynie, jeśli macie na komputerze interfejs PCIe 4.0.

Nvidia GeForce RTX 3050 – najtańszy DLSS na rynku

RTX 3050 tania karta graficzna

Kolejna bardzo ciekawą propozycją jest RTX 3050 od Nvidii. To tania karta graficzna, która w pełni wspiera technologię DLSS. To olbrzymi atut bardzo znacząco podnoszący wydajność w grach komputerowych. Dodatkowo, doskonale radzi sobie ona z ray tracingiem a nie jest to coś, czego spodziewalibyśmy się w tym segmencie cenowym.

RTX 3050 wydaje się doskonałym wyborem dla nieco mniej wymagających graczy, którzy mimo wszystko cenią sobie dość dobrą jakość grafiki. Nie uda nam się odpalić na niej topowych gier w 4K na detalach „ultra”, ale doskonale poradzi sobie z Full HD na średnich ustawieniach graficznych. W dodatku, to bardzo nowy model, przed nim jeszcze długie lata wsparcia. Za RTX 3050 zapłacimy około 1750 złotych. Czy warto? Naszym zdaniem to bardzo uczciwa cena.

Sprawdź: Komputer do 5000 zł – gotowe konfiguracje

AMD Radeon RX 6600 – świetne osiągi w niskiej cenie

Radeon RX 6600

Nie zależy wam zbyt mocno na DLSS i ray tracingu? Doskonałą alternatywą będzie zatem Radeon RX 6600 (bez XT), czyli nieco mocniejsza karta z tej samej serii co opisywany wyżej RX 6500 XT. Pod kątem wydajności to teoretycznie najlepszy opisywany tutaj model. W grach takich jak Assasin’s Creed: Valhalla czy Cyberpunk 2077 osiągniemy nawet 100 klatek na sekundę w bardzo przyzwoitych ustawieniach graficznych.

Co ciekawe – cena jest tutaj niezwykle atrakcyjna. W niektórych sklepach za Radeona RX 6600 zapłacimy tylko 1400 złotych. Jeśli weźmiemy pod uwagę jego możliwości to zdecydowanie jest to bardzo atrakcyjny zakup. Czy warto dopłacić 400 złotych i wybrać ten model zamiast Radeona RX 6500 XT? Zdecydowanie tak!

Zobacz też:
Używana karta graficzna – czy warto ją kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Temperatura karty graficznej – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

5/5 - (1 vote)