• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Jak sama nazwa mówi, radiobudzik łączy w sobie dwie funkcje. Tego typu urządzenie jest bowiem w stanie skutecznie obudzić domowników, a przy tym również wprawić ich w dobry nastrój poprzez odtwarzanie ulubionych stacji radiowych. I choć mogłoby się wydawać, że w dobie wielofunkcyjnych smartfonów, które bez problemu pełnią funkcję budzików, urządzenia stacjonarne są zbędne, tak w rzeczywistości wciąż zbierają one wokół siebie stosunkowo spore grono zwolenników. Na rynku dostępne są jednak niezwykle zróżnicowane modele radiobudzików, przez co wybór idealnego często staje się utrudniony. Podpowiadamy więc, które parametry tych sprzętów są najważniejsze, jakie rodzaje urządzeń są obecnie w modzie, a także – na które z dostępnych modeli warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.

Zobacz również: Aplikacje do organizacji czasu – jaką warto wybrać?

Jak działa radiobudzik?

Radiobudzik to stosunkowo niewielkie urządzenie, które może przybierać dwie odmienne formy – analogową lub cyfrową. Opcja analogowa, choć jest nieco tańsza, wymaga od użytkowników ręcznego strojenia radia, co nieraz może okazać się uciążliwe. Wersje cyfrowe posiadają natomiast funkcję automatycznego programowania stacji radiowych, a przy tym często są określane jako bardziej niezawodne. Mogą one jednak kosztować odrobinę więcej niż radiobudziki analogowe.

W zależności od wybranego modelu, użytkownicy mogą liczyć na takie funkcje, jak chociażby budzenie przy użyciu wybranej melodii lub za pomocą włączania ulubionej stacji radiowej. Ponadto tego typu urządzenia, oprócz ukazywania godziny, niejednokrotnie wyświetlają również temperaturę, a przy tym są niezwykle łatwe w obsłudze. Doskonale sprawdzą się więc w wielu rozmaitych przypadkach, jednocześnie ułatwiając codzienność.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie radiobudzika?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie radiobudzika?

Choć radiobudziki nie należą do skomplikowanych sprzętów, w celu dopasowania idealnego modelu do własnych potrzeb i oczekiwań należy uwzględnić kilka kluczowych aspektów. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

  • Jakość wykonania – dobre radiobudziki cechują się solidną i trwałą budową, do której wykorzystano jakościowe materiały.
  • Jakość dźwięku – po radiobudzikach nie należy oczekiwać niesamowicie czystego dźwięku, gdyż montowane w nich głośniki zazwyczaj są stosunkowo niewielkie i cechują się małą mocą. Przed zakupem danego sprzętu warto jednak przyjrzeć się parametrom dźwiękowym wybranego radiobudzika, gdyż pozwoli to na uniknięcie znacznego rozczarowania.
  • Rodzaj zasilania – urządzenia z tej kategorii przeważnie zasilane są sieciowo, co oznacza, że wymagają one stałego podłączenia do gniazdka. Na chwilę obecną spotykane są jednak również modele bezprzewodowe, które posiadają wbudowany akumulator lub są zasilane wymiennymi bateriami.
  • Wyświetlacz – w tym kontekście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy wyświetlacz nadmiernie zbiera odciski palców lub odbija światło. Dla niektórych użytkowników ważny jest również rozmiar wyświetlanych cyferek, a nieraz nawet ich kolor.
  • Rozmiar i design – radiobudziki przeważnie ustawiane są na szafkach nocnych, przez co zdecydowanie warto postawić na model, który dobrze wpasowuje się w wybraną przestrzeń, a przy tym również nie zakłóca jej wystroju.
  • Panel sterowania – zarówno przyciski, jak i wszelkie pokrętła znajdujące się na radiobudziku, powinny być wygodne, ale i solidne.

Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Wiele radiobudzików posiada jedynie podstawowe funkcje, które zasadniczo nie są niczym wyjątkowym. Zdarzają się jednak urządzenia nieco bardziej zaawansowane, które kryją w sobie pewne udogodnienia. Wśród nich można spotkać chociażby funkcję:

  • Podwójnego alarmu – czyli możliwość ustawienia dwóch odrębnych alarmów na różne godziny.
  • Przedłużonej drzemki – to funkcja dla wszystkich tych, którym regularnie potrzeba „jeszcze 5-ciu minut”. Włączenie drzemki przeważnie odbywa się poprzez naciśnięcie jednego przycisku, a niektóre radiobudziki umożliwiają samodzielne ustawienie czasu, po którym dźwięki ponownie wydobędą się z głośników.
  • Stopniowego zwiększania głośności – głośne i intensywne dźwięki z samego rana mogą wprawić w niezbyt przyjemny nastrój, a nieraz również porządnie wystraszyć domowników. Funkcja stopniowego zwiększania głośności okazuje się jednak rozwiązaniem tego problemu.
  • Weekendu – niektóre radiobudziki można zaprogramować tak, aby nie budziły one w soboty i niedziele. Zasadniczo będą one więc spełniały swoje zadanie od poniedziałku do piątku, a w trakcie weekendu umożliwią nieco dłuższe spanie.

Najlepsze radiobudziki – ranking polecanych modeli [TOP 10]

Model Strojenie Zasilanie Funkcje Cena Gdzie kupić?
Philips TAPR702/12 Cyfrowe Sieciowe Bluetooth, bezprzewodowe ładowanie telefonu, wyłącznik czasowy, podwójny alarm. 299,99 zł
Radiobudzik z projektorem godziny TZS First Austria Cyfrowe Sieciowe Projektor godziny, kalendarz, podwójny alarm, funkcja weekendu i drzemki. 129,00 zł
Philips TAR3306 Cyfrowe Sieciowe Wyłącznik czasowy, funkcja drzemki, stopniowe zwiększanie głośności, bateryjne podtrzymywanie zasilania. 119,56 zł
Sony XDR-C1DBP Cyfrowe Sieciowe Podwójny alarm, funkcja weekendu i drzemki. 492,36 zł
Blaupunkt Cr60Bt Cyfrowe Sieciowe Podwójny alarm, funkcja drzemki, Bluetooth. 149,00 zł
Blaupunkt PP14BT Cyfrowe Sieciowe/bateryjne Bluetooth, czytnik kart microSD, złącze AUX, funkcja drzemki. 229,00 zł
Hama DIR355BT Cyfrowe Sieciowe Bluetooth, sterowanie przez aplikację, Internet Radio, dostęp do Spotify, podwójny alarm, funkcja snu, podłączanie innych urządzeń. 649,00 zł
TechniSat DigitRadio 51 Cyfrowe Sieciowe Podwójny alarm, funkcja drzemki oraz weekendu, timer, regulacja jasności, wejście AUX. 269,00 zł
Sonic CR-3155 Cyfrowe Sieciowe Podwójny alarm, regulacja jasności, podtrzymanie zasilania, funkcja sleep i drzemki. 92,50 zł
Eltra Zebu 06 PLL Cyfrowe Sieciowe Podwójny budzik, automatyczne wyłączenie, bateryjne podtrzymanie zasilania. 56,50 zł

Philips TAPR702/12

Philips TAPR702/12

Model TAPR702 marki Philips to radiobudzik, który jednocześnie może pełnić funkcję głośnika Bluetooth. Dzięki tej funkcji przesyłanie muzyki, czy też podcastów lub audiobooków, staje się banalnie proste, a urządzenie okazuje się wysoce funkcjonalne. Co więcej, sprzęt jest również łatwy oraz intuicyjny w obsłudze, przez co nie będzie on sprawiał jakichkolwiek trudności lub pozostawiał wątpliwości.

Tym, co wyróżnia radiobudzik TAPR702, jest mata Qi umożliwiająca bezprzewodowe ładowanie smartfonów po odpowiednim ułożeniu ich na wierzchu konstrukcji. Sam sprzęt jest natomiast zasilany sieciowo, dlatego też wymaga on stałego dostępu do gniazdka.

Do zalet urządzenia należy zaliczyć jednocześnie duży i czytelny wyświetlacz, wygodne przyciski, wyłącznik czasowy, a także funkcję podwójnego alarmu.

Radiobudzik z projektorem godziny TZS First Austria

Radiobudzik z projektorem godziny TZS First Austria

Radiobudzik TZS First Austria to innowacyjny sprzęt, który wyróżnia się wysoką jakością wykonania, solidną konstrukcją, a także miniaturowym projektorem do wyświetlania godziny, który obraca się o 180°.

Do przydatnych funkcji urządzenia należy zaliczyć takie funkcje, jak chociażby kalendarz, podwójny alarm, wyłącznik czasowy, opcja drzemki, czy też dimmer (przyciemnianie wyświetlacza) lub możliwość wyłączenia budzika w weekendy. Ponadto model ten posiada dwa panele sterujące – pod wyświetlaczem i na górze konstrukcji – aby jego użytkowanie było jeszcze wygodniejsze.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że urządzenie posiada czytelny wyświetlacz, który dodatkowo można wyłączyć, aby nie utrudniał zasypiania. Ponadto użytkownicy mają możliwość wyboru, czy chcą być budzeni alarmem, czy też ulubioną stacją radiową. Dodatkowym atutem okazuje się przy tym niezawyżona cena.

Radiobudzik Philips TAR3306

Radiobudzik Philips TAR3306

Philips TAR3306 to budżetowa, a zarazem niezwykle jakościowa propozycja dla wszystkich, którym zależy na wysokiej funkcjonalności zakupionego radiobudzika. Model ten kryje w sobie bowiem szereg przydatnych rozwiązań, do których należy zaliczyć między innymi funkcję podwójnego alarmu i stopniowego zwiększania głośności, wyłącznik czasowy, opcję drzemki, czy też możliwość bateryjnego podtrzymywania zasilania w momencie awarii prądu.

Co więcej, urządzenie posiada czytelny i duży wyświetlacz, przez co sprawdzi się w wielu rozmaitych przypadkach, ponadto jest ono również łatwe w obsłudze, co stanowi dodatkową zaletę.

Sony XDR-C1DBP

Sony XDR-C1DBP

Radiobudzik Sony XDR-C1DBP to nie tylko praktyczny sprzęt, który sprawdza się w codziennym użytkowaniu, ale również elegancki i nowoczesny dodatek do sypialni lub domowego biura. Urządzenie to cechuje się bowiem unikatowym designem, który jednocześnie stanowi połączenie minimalizmu i funkcjonalności.

Wśród najważniejszych cech produktu z pewnością należy wyróżnić chociażby łatwą obsługę, która odbywa się przy użyciu intuicyjnych przycisków, a także bardzo dobrą jakość dźwięku, dzięki której pobudki przy ulubionych stacjach radiowych lub własnych utworach stają się przyjemnością.

Ponadto model ten posiada również czytelny wyświetlacz z podświetleniem, przez co nawet w warunkach znikomego oświetlenia możliwe jest odczytanie z niego najważniejszych informacji. Wszystko to sprawia, że radiobudzik Sony XDR-C1DBP doskonale odnajduje się nawet wśród wyjątkowo wymagających użytkowników, którym zależy na wysokiej jakości zakupionego sprzętu.

Radiobudzik Blaupunkt Cr60Bt

Radiobudzik Blaupunkt Cr60Bt

Blaupunkt Cr60Bt to radiobudzik, którzy przykuwa uwagę przede wszystkim ze względu na swoją stylistykę. Model ten charakteryzuje się bowiem wzornictwem w stylu retro, przez co może on stanowić wyjątkowy dodatek do każdej sypialni. Co więcej, sprzęt wykonano z trwałych i solidnych materiałów, przez co jego konstrukcja jest odporna na rozmaite uszkodzenia.

Do zalet urządzenia należy zaliczyć takie cechy, jak chociażby łatwa oraz intuicyjna obsługa, która odbywa się przy użyciu zaledwie kilku przycisków. Ponadto dużym atutem jest także czytelny wyświetlacz z funkcją przyciemnienia.

Wśród najbardziej przydatnych funkcji sprzętu zaznacza się przede wszystkim możliwość ustawienia dwóch odrębnych alarmów, a także włączenia opcji drzemki. Co więcej, radiobudzik Blaupunkt Cr60Bt posiada także funkcję Bluetooth, a jednocześnie gwarantuje możliwość zaprogramowania aż 60 różnych stacji radiowych. Użytkownicy mogą przy tym wybrać, czy chcą zostać obudzeni dźwiękami muzyki, czy też standardowym dźwiękiem brzęczyka.

Blaupunkt PP14BT

Blaupunkt PP14BT

Zasadniczo rzecz biorąc, model PP14BT marki Blaupunkt zaliczany jest do przenośnych odtwarzaczy Bluetooth. Sprzęt ten gwarantuje jednak możliwość bezproblemowego ustawienia alarmu, a także włączenia funkcji drzemki w celu uzyskania kilku dodatkowych minut snu.

Produkt ten cechuje się stylowym designem, a przy tym oferuje wiele nowoczesnych możliwości. Jedną z nich jest parowanie urządzenia ze smartfonem przy użyciu funkcji Bluetooth, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe odtwarzanie swojej ulubionej muzyki. Co więcej, model ten wyposażono także w pojemną baterię, przez którą można go zabrać w dowolne miejsce bez obaw o to, że akumulator ulegnie wyczerpaniu.

Do zalet sprzętu warto zaliczyć również takie cechy, jak czytnik kart microSD, czy też złącze AUX, które umożliwiają odtwarzanie muzyki lub podcastów bez wykorzystania smartfonu. Ponadto urządzenie posiada również tuner FM z możliwością zaprogramowania nawet 60 stacji radiowych.

Radiobudzik Hama DIR355BT

Radiobudzik Hama DIR355BT

Choć radiobudzik Hama DIR355BT zdecydowanie nie należy do najtańszych, model ten kryje w sobie szereg wyjątkowych funkcji, a także niespotykanych udogodnień, które czynią jego użytkowanie łatwym, przyjemnym, a zarazem niezwykle satysfakcjonującym.

Urządzenie cechuje się wysoką jakością wykonania z wykorzystaniem trwałych oraz solidnych materiałów, przez co może stanowić rozwiązanie na długie lata. Ponadto jego obsługa jest łatwa, a zarazem intuicyjna i całkowicie bezproblemowa.

Do możliwości sprzętu należy zaliczyć chociażby fakt, iż jest on w stanie zagwarantować doskonały odbiór zarówno analogowych sygnałów FM, jak i cyfrowych (DAB i DAB+) oraz internetowych stacji radiowych. Model ten posiada aż 30 slotów do zapisania ulubionych stacji, a jednocześnie użytkownicy zyskują możliwość odtwarzania ulubionych utworów przy użyciu funkcji Bluetooth.

Wśród ciekawych rozwiązań z pewnością warto wyróżnić opcję montażu pod półką z użyciem specjalnego zacisku. Dzięki temu urządzenie nie musi zajmować miejsca na stoliku nocnym, czy też kuchennym blacie – w zależności od jego docelowej lokalizacji.

Jeśli natomiast chodzi o funkcje budzika, sprzęt oferuje dwa odrębne alarmy, a także funkcję snu, dzięki której użytkownicy mogą zasypiać przy dźwiękach ulubionej muzyki. Po upływie ustalonego czasu sprzęt samoistnie się wyłączy, tym samym umożliwiając spokojny sen.

Jednocześnie należy również zaznaczyć, że sterowanie urządzeniem jest możliwe zarówno manualnie, jak i z wykorzystaniem aplikacji mobilnej UNDOK. Dzięki niej bez problemu wprowadzi się wszelkie początkowe ustawienia, a następnie dokona niezbędnych zmian bez konieczności podchodzenia do radiobudzika.

TechniSat DigitRadio 51

TechniSat DigitRadio 51

TechniSat DigitRadio 51 to jakościowy i funkcjonalny radiobudzik, który wpasuje się w niemal każdą przestrzeń, niezależnie od jej wystroju. Model ten cechuje się bowiem nowoczesnym wyglądem, który jednak nadmiernie się nie wyróżnia.

Sprzęt wyposażono we wszystkie najbardziej przydatne funkcje, do których zalicza się podwójny budzik, drzemka, timer, czy też funkcja weekendu. Ponadto urządzenie posiada również czytelny wyświetlacz LCD z regulacją jasności.

Obsługa urządzenia jest całkowicie nieskomplikowana, a przy tym również intuicyjna. Zwiększoną uwagę należy przy tym zwrócić na bardzo dobrą jakość dźwięku, gdyż TechniSat DigitRadio 51 oferuje możliwość odtwarzania ulubionych stacji radiowych bez jakichkolwiek zakłóceń, czy też uciążliwych szumów.

Radiobudzik Sonic CR-3155

Radiobudzik Sonic CR-3155

Sonic CR-3155 to propozycja budżetowego radiobudzika, który to jednak gwarantuje dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji, a przy tym jest także łatwy i całkowicie bezproblemowy w obsłudze.

Model ten wyposażono w duży i czytelny wyświetlacz LED z funkcją dwustopniowej regulacji jasności, dzięki której sprzęt nie utrudnia zasypiania. Co więcej, urządzenie daje możliwość ustawienia dwóch odrębnych alarmów, a także skorzystania z funkcji drzemki, która przesuwa alarm o 9 minut po pierwszym włączeniu. Użytkownicy mogą jednocześnie wybrać, czy chcą być budzeni standardowym dźwiękiem budzika, czy też muzyką z ulubionej stacji radiowej.

Dodatkowym atutem okazuje się przy tym funkcja Sleep, która skutkuje automatycznym wyłączeniem radia po upływie od 10 do 90 minut, dzięki czemu możliwe jest zasypianie przy odtwarzanych dźwiękach.

Zdecydowanie warto wspomnieć również o funkcji podtrzymywania zasilania w sytuacji braku prądu. W tym celu należy wykorzystać dwie baterie AAA, które to jednak nie znajdują się w zestawie.

Eltra Zebu 06 PLL

Eltra Zebu 06 PLL

Model Eltra Zebu 06 PLL to podstawowy, choć w pełni funkcjonalny radiobudzik, który zasadniczo gwarantuje dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji tego typu sprzętów. Model ten posiada bowiem takie cechy, jak chociażby czytelny wyświetlacz LED, czy też intuicyjne przyciski, dzięki którym jego obsługa jest banalnie prosta.

Co więcej, urządzenie oferuje możliwość ustawienia dwóch niezależnych budzików, a także skorzystania z funkcji drzemki, która uruchamia się po upływie 9 minut od wyłączenia pierwszego budzika. Dodatkowym atutem może przy tym okazać się funkcja automatycznego wyłączania radia po upływie od 5 do 90 minut, dzięki której możliwe jest zasypianie do dźwięków ulubionych stacji.

Warto zwrócić również uwagę na niezwykle przydatną funkcję bateryjnego podtrzymywania zasilania w momencie, gdy zabraknie prądu. Dzięki niej budzik wciąż będzie w stanie zadzwonić, a domownicy nie zaśpią do szkoły, czy też pracy. Aby skorzystać z tej możliwości należy jedynie wyposażyć się w dwie baterie AAA.

Zobacz również: Praca zdalna w domu – jak dobrze zorganizować miejsce pracy?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy

Oceń ten post