Monitor gamingowy to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń dla graczy. Ciężko przecież wyobrazić sobie bez niego jakąkolwiek rozgrywkę. Czasami jednak, zupełnie pomijamy kwestię jego jakości, szczególnie jeśli staramy zmieścić się w mocno ograniczonym budżecie. W naszym poprzednim rankingu przedstawiliśmy wam najlepsze monitory gamingowe do 1500zł. Czasem jednak, chcielibyśmy znaleźć coś w jeszcze lepszej cenie. Tym razem, prezentujemy więc po prostu tanie monitory gamingowe.
Tani monitor do gier – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Aby produkt mógł zająć miejsce w tym rankingu, musi spełniać oczywiście jedynie dwa proste kryteria: ma być tani i faktycznie gamingowy. Oznacza to, że nie będą to najtańsze urządzenia jakie możemy kupić, ale za to z czystym sumieniem możemy polecić je jako nadające się do gier.
Tanie monitory gamingowe muszą mieć określone parametry. Dla graczy, bardzo ważna jest częstotliwość odświeżania ekranu. Absolutnym minimum są tutaj 144 Hz. W innym wypadku gra nie będzie po prostu chodzić płynnie.
Niezbędny będzie również niski czas reakcji matrycy, im mniej tym lepiej. Idealny wynik to oczywiście 1ms, niestety w tym segmencie cenowym może nie być już to standardem.
No i najważniejsze – cena. Tanie monitory gamingowe mogą kosztować maksymalnie 1000zł. W tej kwestii nie zrobiliśmy żadnego wyjątku, nawet o kilka złotych.
Tanie monitory gamingowe – TOP 10 najlepszych modeli
HP 22x
HP 22x to zdecydowanie najtańsza pozycja w naszym rankingu. Co ciekawe, cena nie przełożyła się zbyt negatywnie na jego parametry.
Niestety, ma jednak jedną wadę, która dla niektórych graczy może nie być do zaakceptowania. Monitor gamingowy HP 22x jest zwyczajnie mały. Przekątna ekranu to jedynie 21,5”, odbiega to wiec dość mocno od klasycznych urządzeń w tym segmencie.
Zobaczmy jednak wszystkie jego parametry:
Przekątna ekranu: 21,5”
Rozdzielczość: 1920×1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: TN
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms
Ciężko się nie zgodzić, że wyglądają naprawdę dobrze. HP 22x spełnia dwa najważniejsze parametry – częstotliwość odświeżania ekranu 144 Hz i czas reakcji matrycy 1ms to niesamowicie dobry wynik jak na tanie monitory gamingowe.
Niestety, HP 22x wykorzystuje matrycę TN, ciężko co prawda było oczekiwać innego rozwiązania w tej cenie i przy tych parametrach, ale w dalszym ciągu jest to dość spora wada.
Odwzorowanie barw nie będzie na nim najlepsze. O ile nie powinno nam to przeszkodzić przy jasnych grach typu FPS, to możemy napotkać już spore problemy w nieco ciemniejszych tytułach RPG czy przygodowych.
Cena: 630zł
Na plus: bardzo dobre parametry, rewelacyjna cena
Na minus: bardzo mały, słabe odwzorowanie barw
Samsung C24RG50FQUX
Samsung C24RG50FQUX to monitor z góry reklamowany jako gamingowy. Sam jego wygląd nie pozostawia też wątpliwości. Zakrzywiony ekran i nieco futurystyczna konstrukcja z pewnością będą się elegancko prezentowały na biurku.
Przekątna ekranu: 23,5”
Rozdzielczość: 1920×1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 4ms
Parametry nie wyglądają już co prawda tak świetnie jak w przypadku poprzedniego monitora w rankingu, Samsung C24RG50FQUX jest jednak wyraźnie większy – 23,5” to już bardzo akceptowalny wynik, nie powinien być raczej za mały do żadnej gry.
O ile częstotliwość odświeżania ekranu 144 Hz to naprawdę dobry wynik, to spore wątpliwości budzi czas reakcji matrycy 4ms. Co jednak ciekawe, droższe modele z tej serii mają dokładnie identyczne parametry w tej kwestii. Teoretycznie nie powinien on sprawić problemu, warto jednak uważać przy najbardziej dynamicznych grach FPS i RTS gdzie liczy się nawet ułamek sekundy na reakcje.
Miłym dodatkiem jest za to możliwość wyboru trybu obrazu dopasowanego do poszczególnych kategorii gier. Dzięki temu nie powinniśmy mieć problemu z zbyt ciemnym czy niewyraźnym obrazem.
Cena: 700zł
Na plus: elegancki desing, prawidłowe parametry
Na minus: niestety poza czasem reakcji matrycy – 4ms to słaby wynik.
Zobacz: Test Gigabyte GeForce RTX™ 3060 GAMING OC – cichy pewniak
AOC G24G1
AOC G24G1 już samym wyglądem sugeruje, że to monitor gamingowy. Wzdłuż czarnej obudowy producent umieścił liczne czerwone zdobienia. Efekt wyszedł naprawdę estetyczny.
Niewątpliwie sporym udogodnieniem jest też zakrzywiony ekran. Pozwoli nam znacznie lepiej wejść w świat gry dzięki znacznie lepszemu kątowi widzenia.
Przyjrzyjmy się jednak parametrom:
Przekątna ekranu: 24”
Rozdzielczość: 1920×1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms
Częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz i czas reakcji matrycy 1ms to wręcz wzorcowe parametry. Z pewnością AOC G24G1 sprawdzi się doskonale w nawet najbardziej dynamicznych grach, wymagających idealnego czasu reakcji.
Dodatkowo, producent wyposażył go w technologię ograniczającą migotanie ekranu. Dzięki temu, przy dłuższych sesjach nasze oczy nie będą się aż tak męczyły.
Jedyną niedogodnością może okazać się odwzorowanie kolorów. Nie są one idealnie wyraziste. O ile nie będzie to problemem w grach FPS, o tyle może negatywnie rzutować na niektóre tytuły RPG.
Cena: 840zł
Na plus: dobre parametry, elegancka konstrukcja
Na minus: słabe odwzorowywanie barw.
Dell LED S2422HG
Dell LED S2422HG już na pierwszy rzut oka robi bardzo dobre wrażenie. Producent postawił na solidną i elegancką konstrukcję. Z powodzeniem może stanąć nawet na firmowym biurku.
Lekkim minusem mogą być za to dość szerokie ramki. Jeśli planujemy korzystać z kilku monitorów obok siebie, będą one zbyt grube, aby uzyskać ładny obraz.
Przejdźmy do samych parametrów
Przekątna ekranu: 23,6”
Rozdzielczość: 1920×1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 165 Hz
Czas reakcji matrycy: 4ms
Już na samym początku olbrzymie wrażenie robi częstotliwość odświeżania. W tym segmencie cenowym nie spodziewalibyśmy się raczej więcej niż 144 Hz. Z pewnością zapewni to doskonale płynną rozgrywkę.
Niestety, czas reakcji matrycy jest znacznie poniżej oczekiwań. 4ms mogą zdyskwalifikować ten monitor gamingowy z tytułów wymagających bardzo dobrego refleksu. W szczególności z gier FPS i RTS granych na poziomie zawodowym lub po prostu, jeśli traktujemy je na poważnie.
Cena: 919zł
Na plus: świetna częstotliwość odświeżania
Na minus: grube ramki, słaby czas reakcji matrycy
Sprawdź: Czy gotowy komputer do gier się opłaca?
Acer EG220QPBIPX
Acer EG220QPBIPX ma jedną olbrzymią zaletę – to jeden z najtańszych monitorów gamingowych na rynku. Oczywiście, nie wszystkie jego parametry nas zachwycą, ale stosunek jakości do ceny jest tutaj po prostu niesamowity. Spójrzmy więc na jego parametry
Przekątna ekranu: 21,5”
Rozdzielczość: 1920×1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: TN
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms
Oczywiście, pierwsze co rzuca się nam w oczy to matryca typu TN. Nie jest to nigdy nasz pierwszy wybór. Kolory mogą być nieco wyblakłe, a kontrasty nie aż tak wyraźne jak byśmy tego oczekiwali. Dodatkowo, monitor jest dość mały, 21’5” nie jest idealnym optymalnym wymiarem.
Z drugiej jednak strony, mamy tutaj czas reakcji matrycy na poziomie 1 milisekundy i częstotliwość odświeżania matrycy 144 Hz – to wzorowe parametry dla monitora gamingowego. Zdecydowanie możemy polecić go zatem do gier typowo e-sportowych, gdzie grafika nie odgrywa aż tak ważnej roli. Nie polecimy go jednak miłośnikom gier RPG czy przygodowych.
Cena: 689 zł
Na plus: dobre parametry, bardzo atrakcyjna cena
Na minus: bardzo mały, słabe odwzorowanie barw
iiyama G-Master GB2570HSU Red Eagle
iiyama G-Master GB2570HSU Red Eagle to monitor znanej i bardzo lubianej przez graczy firmy. Nic zresztą dziwnego, od dawna udowadniają, że są w stanie tworzyć produkty bardzo wysokiej jakości. Tym razem udało im się również stworzyć monitor, w podobnie atrakcyjnej cenie. Jak wygląda jego specyfikacja?
Przekątna ekranu: 24,5”
Rozdzielczość: 1920×1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 165 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms
Zaraz zaraz, czy to aby na pewno tani monitor gamingowy? Specyfikacja jest tutaj przecież na bardzo wysokim poziomie. Częstotliwość odświeżania 165 Hz i czas reakcji matrycy 1 ms to wyniki gwarantujące nam błyskawiczny wręcz refleks. Do tego mamy jeszcze matrycę IPS, dzięki której kolory są głębokie i wyraźne, a kontrasty odpowiednio przenikliwe.
Spore wrażenie robi również funkcja Black Tuner, która automatycznie reguluje czarne elementy ekranu pod nasze osobiste preferencje. Monitor pozwala też na tworzenie profilów dopasowanych pod konkretne gatunki gier.
Cena: 879 zł
Na plus: świetna specyfikacja i matryca IPS
Na minus: dość spora i masywna ramka i podstawka
ASUS TUF VG249Q1A
ASUS TUF VG249Q1A to monitor marki doskonale znanej graczom na całym świecie. Z produktów z linii TUF korzystają zarówno początkujący jak i profesjonalni e-sportowcy. Nic zresztą dziwnego – są po prostu doskonałej jakości. Te konkretny monitor udowadnia jednak, że firma potrafi robić też nieco bardziej budżetowe konstrukcje.
Przekątna ekranu: 23,8”
Rozdzielczość: 1920×1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 165 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms
Sama specyfikacja jest tutaj po prostu wzorowa. Asus postawił na matrycę typu IPS, która gwarantuje nam bardzo żywe barwy i głębokie kontrasty. Do tego mamy też czas reakcji matrycy na poziomie 1 milisekundy oraz częstotliwość odświeżania obrazu 165 Hz. Ciężko do czegokolwiek się tutaj przyczepić.
Korzystnie wypada również samo oprogramowanie, czyli ASUS GameVisual – za jego pomocą możemy bardzo łatwo zmieniać ustawienia monitora nawet w środku gry. Shadow Boost umożliwia natomiast podbijanie najciemniejszych obszarów na monitorze pozostawiając przy tym te jaśniejsze dokładnie tak samo widoczne.
Cena: 889 zł
Na plus: doskonała specyfikacja
Na minus: mimo wszystko dość mały
HP X24c Curved
HP X24c Curved to tani monitor gamingowy, który w dodatku ma zakrzywiony ekran. To doskonały sprzęt dla wszystkich, którzy chcą w pełni zanurzyć się w świecie rozgrywki. W dodatku, stosunek jakości do ceny wypada tutaj naprawdę doskonale, spójrzcie zresztą sami:
Przekątna ekranu: 23,6”
Rozdzielczość: 1920×1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 4 ms
Pierwsze co rzuca się w oczy to czas reakcji matrycy. Niestety, jest on tutaj nieco powyżej tego co moglibyśmy oczekiwać. To jednak standard w zakrzywionych monitorach. Na szczęście, częstotliwość odświeżania ekranu jest już na doskonałym poziomie.
Niestety, mamy tutaj także matrycę VA, która nie do końca radzi sobie z dobrym odwzorowywaniem kolorów. Problemem może być też dość niska bazowa jasność, co utrudni nam korzystanie z monitora w jasnych pomieszczeniach. Jeśli szukacie jednak taniego zakrzywionego monitora do gier to będzie to doskonały wybór.
Cena: 749 zł
Na plus: dobry stosunek ceny do jakości
Na minus: niska jasność, słabe odwzorowywanie barw
Gigabyte G24F
Gigabyte to marka doskonale znana już graczom na całym świecie. Model G24F to rewelacyjny tani monitor gamingowy z niższej półki ich oferty. Niech nie zwiodą was jednak pozory, to wciąż sprzęt bardzo wysokiej jakości. Spójrzcie sami na specyfikację.
Przekątna ekranu: 23,8”
Rozdzielczość: 1920×1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 165 Hz
Czas reakcji matrycy: 2 ms
Na pierwszy rzut oka widzimy dość wyłamujący się ze schematu idealnie monitora czas reakcji matrycy. Spokojnie, 2 milisekundy to wciąż bardzo dobry i w pełni akceptowalny wynik. Szczególnie, jeśli zestawimy go z częstotliwością odświeżania obrazu 165 Hz. To monitor gamingowy z krwi i kości.
Bardzo pozytywnym zaskoczeniem jest również matryca IPS, czyli gwarant doskonałych kolorów. Monitor wspiera też standard HDR – o jakość obrazu nie musimy się obawiać. Producent dorzuca do niego też bardzo ciekawe oprogramowanie, czyli OSD Sidekick i Gameassist, za pomocą którego stworzymy własne niestandardowe celowniki.
Cena: 899 zł
Na plus: doskonałe parametry, matryca IPS
Na minus: mimo wszystko, dość mały
MSI Optix G241
MSI Optix G241 już na wstępie zaskakuje swoim wyglądem. Nie przypomina w ogóle monitora gamingowego, zamiast tego otrzymujemy bardzo wyważoną i elegancką konstrukcję. Niewątpliwie jest to spory plus, jeśli zależy nam na estetyce.
Bardzo dobre wrażenie robi tez konstrukcja niemal bezramkowa. Pozwoli nam ona na pełne zanurzenie się w świecie gry.
Zobaczmy jednak czy specyfikacja jest równie dobra:
Przekątna ekranu: 23,8”
Rozdzielczość: 1920×1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms
Czas reakcji matrycy i częstotliwość odświeżania ekranu są dokładnie na takim poziomie, który chcielibyśmy widzieć w monitorze gamingowym. W tym segmencie cenowym, są wręcz wzorcowe. Pozwolą bez najmniejszego problemu na płynną grę bez jakichkolwiek opóźnień.
Bardzo cieszy też zastosowanie matrycy IPS, pozwala ona na świetne odwzorowanie kolorów i zapewnia wyraźne kontrasty. Dodatkowo, producent wyposażył MSI Optix G241 w technologię Night Vision – rozjaśnia ona szczególnie ciemne obszary bez straty na samej jakości obrazu. Każdy kto grał w jakąkolwiek ciemną grę RPG z pewnością wie jak bardzo jest to ważne.
Użytkownicy kart graficznych AMD z pewnością docenią też wykorzystanie technologii FreeSync. Pozwala ona na synchronizację obrazu generowanego przez komputer z częstotliwością odświeżania monitora.
Alternatywne pierwsze miejsce – MSI Optix G242 – czyli wersja dla użytkowników kart Nvidia
Jeśli preferujecie natomiast nieco inny desing, warto zwrócić też uwagę na model MSI Optix G242. Ma dokładnie te same parametry co model G241 i dokładnie identyczną cenę. Producent zmienił w nim jednak model obudowy – wygląda nieco bardziej futurystycznie i gamingowo.
Bardzo ważną różnicą pomiędzy tymi modelami, jest jednak to że MSI Optix G242 wykorzystuję technologię Nvidia G-Sync zamiast AMD FreeSync. Jeśli korzystacie więc z podzespołów firmy Nvidia, będzie dla was znacznie lepszym wyborem.
Cena: 970zł
Na plus: Świetne parametry, elegancki design, matryca IPS
Na minus: Mimo wszystko to najdroższy model w tym rankingu.
Zobacz też nasze inne rankingi:
Monitor gamingowy do 1500zł – ranking 2022
Projektor 4K HDR – jaki kupić? TOP 5 modeli do domu