Chcesz poczuć się jak w słonecznym Neapolu? Podpowiadamy co zrobić, żeby domowa pizza smakowała równie dobrze jak we Włoszech.
Spis treści
Niejedno pizza ma imię, czyli trochę o rodzajach włoskiej pizzy
O tym, że pizza pizzy nierówna wie chyba każdy. Wystarczy porównać sobie taką z popularnej sieciówki z dobrą włoską restauracją. Mało kto wie jednak, że nawet włoska pizza dzieli się zgodnie ze sztuką na różne rodzaje. Nie istnieje więc jeden uniwersalny przepis – musimy wybrać na którą z nich mamy akurat ochotę.
Najpopularniejszym wariantem jest oczywiście pizza classica. To pyszne i tradycyjne włoskie danie, które najczęściej podają właśnie we włoskich restauracjach. Ma ona dość sztywny spód i niezbyt mocno wyrośnięte chrupkie brzegi.
W niektórych restauracjach możemy natknąć się dodatkowo na drugi wariant, czyli pizzę napoletanę, którą wiele osób uznaje za jedyny właściwy rodzaj. Spód jest tutaj bardzo miękki, przypominający wręcz naleśnik, brzegi są tylko delikatnie chrupiące i bardzo wyrośnięte. Znakiem charakterystycznym są również liczne przypalenia, tworzące bardzo pożądaną „panterkę”.
Ostatni typowo włoski rodzaj pizzy to teglia alla romana, czyli pizza rzymska. Wypiekamy ją na blaszce i formujemy w prostokąt zamiast tradycyjnego okręgu.
Czego potrzebujesz do zrobienia pizzy w domu?
Wiecie już jakie są najpopularniejsze rodzaje włoskiej pizzy, przejdźmy więc do znacznie ważniejszego elementu – jakie sprzętu potrzebujemy, aby móc ją zrobić? Zacznijmy od absolutnych podstaw. Konieczne będzie spore naczynie do zagniecienia ciasta i stolnica albo czysty drewniany blat. Bardzo przydatny będzie też robot planetarny, który pozwoli nam szybko i wygodnie uformować ciasto. Niemniej, możemy zrobić to również ręcznie.
Jeśli zależy nam na pizzy napoletanie, to koniecznie musimy zaopatrzyć się też w specjalny piekarnik. Powód jest bardzo prosty – wypiek powinien odbywać się w temperaturze ponad 400 stopni. Nasze domowe urządzenia rzadko kiedy przekraczają 300 stopni Celsjusza. Kilka sugerowanych przez nas modeli znajdziecie w osobnym artykule dostępnym pod tym linkiem.
Znacznie prościej będzie zrobić nam w domu pizzę classicę. Wystarczy nam do tego zwykły piekarnik, nawet taki nagrzewający się jedynie do 220 stopni. Bardzo wartościowym dodatkiem będzie jednak kamień do pizzy. To po prostu kamienna płyta, którą kładziemy na ruszcie. Nagrzewa się ona razem z piekarnikiem i pozwala osiągnąć znacznie wyższe temperatury, nawet do 300 stopni.
Sprawdź: Ranking robotów planetarnych
Jaką mąkę na pizzę wybrać?
Kolejno, musimy zadbać o mąkę dobrej jakości. Nie wystarczy nam tutaj klasyczna „Tortowa” czy „Babuni”. Krokiem pierwszym będzie wybranie mąki typu 00. Oznacza to, że jest ona praktycznie pozbawiona substancji mineralnych i popiołu. Dodatkowo, jest ona bardzo zmielona i przypomina wręcz pył.
Kolejno spójrzmy na jej siłę, przez ten parametr rozumiemy to, jak bardzo wytrzymałe będzie ciasto i jak silna będzie siatka glutenowa. Niektórzy producenci niestety nie podają nam tej rzeczy – takie mąki należy z góry odrzucić. Poszukujemy produktu o sile przynajmniej 220 a nawet lepiej 250. Na opakowaniu oznaczona jest ona literką W.
Doświadczeni miłośnicy pizzy polecają wiele mąk różnych producentów. Doskonałym wyborem na początek będzie z pewnością Caputo Pizzeria lub Petra 5063. Najlepiej zamówić je po prostu przez internet.
Jak zrobić prawdziwą włoską pizzę w domu – najlepszy przepis
Przejdźmy zatem do najważniejszej rzeczy, czyli do przepisu. Uprzedzamy jednak z góry – musicie uzbroić się w trochę cierpliwości. Ale o tym później. Składniki na jeden standardowej wielkości placek prezentują się następująco:
Pizza Classica:
Mąka – 220 gramów
Zimna woda – 120 gramów
Sól – 6 gramów
Drożdże – 0,45 grama świeżych lub 0,22 grama suchych
Oliwa – 6 gramów.
Pizza Napoletana:
Mąka – 215 gramów
Zimna woda – 130 gramów
Sól – 6 gramów
Drożdże – 0,33 grama świeżych lub 0,16 grama suchych.
Zapewne od razu rzuciła wam się w oczy bardzo niewielka ilość drożdży. Spokojnie, to wcale nie błąd w przepisie. W prawdziwej włoskiej pizzy wykorzystujemy ich bardzo mało. Wszystko po to, aby ciasto mogło swobodnie fermentować.
Przejdźmy zatem do rzeczy – w dużej misce zmieszajcie ze sobą zimną wodę, sól, drożdże oraz ewentualnie oliwę. Następnie bardzo stopniowo dodawajcie mąkę i cały czas mieszajcie. Po pewnym czasie, zacznijcie zagniatać ciasto ręcznie, dopóki nie będzie sprężyste i dość ciepłe. Powinno zająć wam to około 15 minut. Alternatywnie użyjcie po prostu robota planetarnego.
Następnie zaczyna się najmniej ekscytująca część całej zabawy. Ciasto zamykamy w szczelnym pojemniku i pozostawiamy je w temperaturze pokojowej na około 6 godzin. Następnie, pojemnik wstawiamy do lodówki na przynajmniej 12, a jeszcze lepiej 18 godzin. Gdyby było tego jeszcze mało, to po wyjęciu z lodówki musimy zaczekać kolejne 2 godziny, aż ciasto się nieco ogrzeje.
Potem wszystko jest już dość proste. Kulkę spłaszczamy lekko i następnie rozciągamy ją w placek. Wymaga to trochę umiejętności, więc nie zraźcie się, jeśli za pierwszym razem nie pójdzie wam to idealnie. Pamiętajcie jednak, żeby w żadnym wypadku nie używać wałka!
Następnie rozgrzewamy piekarnik do maksymalnej dostępnej temperatury, na pizzy kładziemy sos oraz składniki i wrzucamy ją do piekarnika. Czas pieczenia zależy tylko i wyłącznie od mocy piekarnika oraz grubości ciasta. Warto więc zrobić to pierwszy raz na oko – zajmie to maksymalnie 5 minut. W przypadku specjalnego piekarnika do pizzy będzie to najwyżej półtorej minuty.
Sos i składniki do domowej pizzy
Ostatni punkt programu to sos i składniki. W tej drugiej kwestii nie będziemy wam zbyt wiele doradzać. Pamiętajcie jednak, żeby unikać rzeczy z dużą zawartością wody, takich jak świeże pomidory. Pieczarki warto z kolei podsmażyć lekko przed wypiekiem.
Równie ważny jest też wybór sera. Jeśli dysponujemy specjalnym piekarnikiem do pizzy, to możemy wykorzystać świeżą mozzarellę w zalewie. W innym wypadku wybierzmy jednak taką w bloku, o znacznie niższej zawartości wody.
Przepis na idealny sos na pizzę jest za to banalnie prosty. Potrzebujemy tylko i wyłącznie dwóch rzeczy – bazylii i pomidorów w puszce dobre jakości. Zdecydowanie polecamy tutaj gatunek San Marzano dostępny w włoskich sklepach lub sekcjach Kuchnie Świata w marketach. Bazylię tniemy w drobne kawałki i wrzucamy do puszki pomidorów. Następnie zagniatamy je ręką lub jakimkolwiek innym narzędziem – gotowe! Nie musimy bawić się w dodawanie czosnku, cukru czy redukcję w garnku. Smak świeżych pomidorów obroni się samodzielnie! Nie używajcie też blendera – pokruszy on pestki pomidora co spowoduje niezbyt przyjemny smak.
Zobacz też:
Najlepsze maszynki do makaronu – Ranking 2022 [TOP 5]
Jaki wolnowar kupić? TOP 7 wolnowarów