• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Słuchanie muzyki podczas podróży samochodem to dla wielu osób nieodłączny element jazdy. Jednak po pewnym czasie, piosenki w radiu zaczynają się powtarzać. Uciążliwe może być również przechowywanie dużej ilości pływ CD, czy też zmienianie ich w trakcie prowadzenia. Dzieje się tak szczególnie w czasach, w których praktycznie wszystko można przechowywać w pamięci telefonu lub korzystać z aplikacji streamingowej.

Niestety nie wszystkie modele samochodów posiadają rozbudowany system, pozwalający na podłączenie smartfonu do radia i odtwarzanie ulubionej muzyki. Nie musi to być jednak problem – rozwiązaniem okazuje się transmiter FM.

Do czego służy i jak działa transmiter FM?

Jest to sprzęt niewielkich rozmiarów, które umożliwia odtwarzanie muzyki pochodzącej z zewnętrznych nośników. Większość z nich działa na zasadzie połączenia przy użyciu funkcji Bluetooth, jednak niektóre posiadają także slot na kartę pamięci lub gniazdo USB, do którego można podłączyć pendrive.

Przeważnie zasilanie danego transmitera odbywa się poprzez gniazdo zapalniczki znajdujące się w samochodzie. Można jednak napotkać modele, które posiadają wewnętrzne akumulatory – jest to jednak kwestia dość rzadka.

Dobrej jakości transmiter FM to nie tylko gwarancja możliwości słuchania ulubionych utworów w dowolnym momencie. Stanowią one bowiem pewnego rodzaju zestaw głośnomówiący, dzięki czemu prowadzenie rozmów w aucie staje się o wiele wygodniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Ponadto, mogą także pełnić rolę ładowarki do telefonu. Część z nich posiada nawet funkcję szybkiego ładowania.

Działanie tych urządzeń nie jest niczym skomplikowanym. Tak naprawdę wystarczy ustawić radio samochodowe na częstotliwość zgodną z tą, którą wyświetla dany transmiter. Następnym krokiem jest podłączenie poprzez Bluetooth telefonu czy też tabletu ze sprzętem i tyle!

Zobacz również: Odkurzacz samochodowy cyklonowy – ranking 2021

Najważniejsze parametry adapterów Bluetooth

Na zdjęciu znajduje się BASEUS TRANSMITER FM T TYPED w kolorze czarnym.

BASEUS TRANSMITER FM T TYPED

Przed zakupem danego modelu należy zwrócić uwagę na jego specyfikację. Będzie ona bowiem świadczyć o funkcjonalności urządzenia, jego możliwościach i funkcjach, jakie daje. Najważniejszymi parametrami w tym przypadku są:

  • Jakość odtwarzanego dźwięku – powinien on być możliwie najbardziej czysty i bez szumów.
  • Zasięg – w dużej mierze wpływa on na jakość dźwięku. Najlepsze transmitery oferują możliwość przechwytywanie dźwięku nawet z odległości 10 metrów.
  • Wyświetlacz – przeważnie LCD. Jego zadaniem jest pokazywanie na przykład informacji o plikach audio czy częstotliwości, na którą powinno nastawić się radio samochodowe.
  • Zasilanie – należy sprawdzić, czy wybrany transmiter jest dostosowany do napięcia 12 V, ponieważ właśnie takowe oferuje wejście na zapalniczkę, do którego podłączane jest urządzenie.
  • Moduł Bluetooth – czyli parametr, który interesuje prawdopodobnie największą ilość osób. Dzięki niemu możliwe jest podłączenie dowolnego urządzenia do adaptera i odtwarzanie muzyki, a także prowadzenie połączeń.
  • Gniazdo USB – sporo nowoczesnych transmiterów posiada ich nawet kilka. Funkcja ta umożliwia naładowanie smartfonu czy innego sprzętu oraz podłączenie pendrive’a.
  • Slot na kardę SD – jest to kwestia w dużej mierze indywidualna. Nie każdemu zależy bowiem na odtwarzaniu plików audio z karty SD. Szczególnie w przypadku, gdy dostępna jest funkcja Bluetooth.
  • Pilot – niektóre transmitery samochodowe posiadają w zestawie pilota, który umożliwia sterowanie odtwarzanymi dźwiękami bez konieczności sięgania po telefon czy tablet.

Zalety i wady transmiterów samochodowych

Zalety Wady
Poręczność i łatwość obsługi Możliwość wystąpienia różnego rodzaju szumów zakłócających dźwięki
Możliwość komfortowego słuchania dowolnych plików audio Tańsze modele cechują się niższą jakością
Bezproblemowe obsługiwanie połączeń i śledzenie komunikatów tworzonych przez nawigację Mogą pojawiać się pewne trudności z prawidłowym ustawianiem częstotliwości radiowych
Możliwość ładowania dowolnych urządzeń Słabszej mikrofony często nie wyłapują wszystkich dźwięków, co utrudnia prowadzenie rozmów
Bardzo dobry stosunek ceny do jakości  
Obsługa wszystkich systemów operacyjnych urządzeń mobilnych  

Każdy medal ma dwie strony – tak też dzieje się w przypadku transmiterów. Pomimo wielu korzyści, jakie idą za ich zakupem, należy wspomnieć o wadach, które mogą okazać się uciążliwe. Co prawda, dużą część z nich da się łatwo wyeliminować. Wystarczy bowiem postawić na sprzęt z nieco wyższej półki – zarówno cenowej, jak i klasowej.

Czy warto kupić transmiter samochodowy?

Na obrazku przedstawiony został BASEUS TRANSMITER FM BLUETOOTH.

BASEUS TRANSMITER FM BLUETOOTH

Biorąc pod uwagę ilość możliwości i udogodnień, które oferują urządzenia tego typu – odpowiedź to zdecydowanie tak! Będzie to sprzęt, który w dużym stopniu umili nawet długie podróże. Gwarantuje on możliwość nie tylko słuchania muzyki, ale także podcastów czy ulubionych audiobooków. Ponadto wyższej klasy sprzęt staje się pewnego rodzaju zestawem głośnomówiącym, który zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia rozmów telefonicznych w czasie jazdy.

Należy również wspomnieć, że modele gwarantujące zwiększoną ilość funkcji, to koszt około 100 zł. Oczywiście na rynku dostępne są również produkty tańsze. Dlatego też warto zastanowić się, czego oczekujemy po danym urządzeniu, a potem wybrać takie, które najzwyczajniej spełni wszystkie postawione mu wymagania.

Sprawdź: Wideorejestratory samochodowe – jaki kupić? Opinie, ranking

#materiałreklamowy

Oceń ten post