Mikrodermabrazja to niezwykle popularny zabieg kosmetyczny, który może być wykonywany zarówno w profesjonalnych salonach i gabinetach, jak i w domowym zaciszu. W tym celu konieczne jest jednak zaopatrzenie się w wysokiej jakości urządzenie dedykowane mikrodermabrazji, co jednak może stanowić niemałe wyzwanie. Dotyczy to w szczególności początkujących osób, które nie do końca wiedzą, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Pomocą w tym zadaniu może więc okazać się poniższy artykuł przedstawiający wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zarówno samego zabiegu mikrodermabrazji, jak i urządzeń do jego wykonywania.
Zobacz również: Najlepsze urządzenia do peelingu kawitacyjnego
Spis treści
Mikrodermabrazja – co to jest?
Mikrodermabrazja, zwana również mikropeelingiem, to zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą precyzyjnego strumienia mikrokryształków. W konsekwencji skóra staje się odświeżona i wygładzona, a także przyjmuje zdrowy wygląd. Ponadto zabieg ten dotlenia i wzmacnia skórę, a przy tym również stymuluje produkcję kolagenu. I choć mogłoby się wydawać, że jest on wykonywany wyłącznie na obszarze twarzy, mikrodermabrazję można stosować zasadniczo na całym ciele.
Istotnym okazuje się fakt, iż mikrodermabrazja może przyjmować różne rodzaje. Wyróżnia się bowiem zabiegi:
- Korundowe – przy których złuszczanie naskórka następuje z użyciem mikrokryształków tlenku glinu (korundu). Wówczas urządzenie jest również wyposażone w dwie końcówki (głowice), z których jedna „piaskuje” skórę, natomiast druga wyłapuje mikrokryształki oraz naskórek. Ze względu na fakt, iż zabieg korundowy jest bardzo intensywny, nie sprawdzi się on w przypadku delikatnej i wrażliwej skóry, jednak doskonale poradzi sobie z cerą wymagającą dużego wsparcia.
- Diamentowe – mikrodermabrazja diamentowa wygląda zasadniczo tak, jak korundowa, jednak w tym przypadku wykorzystuje się diamentowe głowice o różnych średnicach i wielkościach gradientu. Ten wariant mikrodermabrazji okazuje się jednocześnie o wiele łagodniejszy od zabiegu korundowego, przez co może być wykonywany u osób z wrażliwą skórą.
- Wodne (hydrabrazja) – w tym przypadku do złuszczania naskórka wykorzystywany jest roztwór soli fizjologicznej pod ciśnieniem. W związku z tym, że jest to prawdopodobnie najdelikatniejsza forma mikrodermabrazji, zabieg wodny może być wykonywany na każdym rodzaju skóry.
- Tlenowe (oksybrazja) – podobnie jak w przypadku mikrodermabrazji wodnej, zabiegi tlenowe, a właściwie tlenowo-wodne, są niezwykle delikatne i całkowicie bezbolesne. Ponadto wywołują one uczucie przyjemnego odświeżenia, które później utrzymuje się na skórze.
Efekty mikrodermabrazji – czego można oczekiwać?
Mikrodermabrazję można wykonywać zarówno jednorazowo, jak i regularnie. Oczywistym jest przy tym fakt, że po jednym zabiegu efekty nie będą nadmiernie spektakularne, choć wciąż są one widoczne i odczuwalne. Zalicza się do nich:
- Usunięcie martwego naskórka bez ryzyka wywołania podrażnień lub reakcji alergicznych;
- Redukcję przebarwień lub blizn trądzikowych;
- Zmniejszenie widoczności rozstępów i cellulitu;
- Ujędrnienie skóry, a także nadanie jej rozświetlonego wyglądu;
- Poprawę elastyczności skóry i wygładzenie drobnych zmarszczek;
- Zmniejszenie skłonności do nadmiernej produkcji łoju, czy też występowania trądziku, zaskórników i rozszerzonych porów;
- Zwiększenie stopnia wchłaniania i skuteczności stosowanych kosmetyków;
- Regenerację i wzmocnienie skóry;
- Uodpornienie skóry na działanie czynników zewnętrznych.
Kiedy warto przeprowadzić zabieg mikrodermabrazji?
Zasadniczo rzecz biorąc, z zabiegu mikrodermabrazji można skorzystać w dowolnym momencie. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy zależny nam na szybkim odświeżeniu i regeneracji skóry, aby prezentowała się zdrowo, młodo i po prostu ładnie. Zabieg ten warto jednak wdrożyć także w sytuacjach, kiedy:
- Skóra jest poszarzała, pozbawiona blasku i matowa;
- Na skórze pojawiają się widoczne zmiany starzeniowe (np. zmarszczki);
- Mamy do czynienia z uciążliwym cellulitem i rozstępami;
- Skóra posiada przebarwienia i blizny, a także ma skłonności do trądziku, zaskórników lub rozszerzonych się porów.
Przeciwwskazania do mikrodermabrazji
Pomimo tego, że mikrodermabrazja określana jest mianem stosunkowo delikatnej i łagodnej, szczególnie w kontekście wariantu wodnego i tlenowego, istnieją pewne sytuacje, w których konieczne jest zrezygnowanie z zabiegu. Najważniejsze z nich zostały wypunktowane poniżej.
- Stan zapalny skóry;
- Stosowanie leków przeciwzakrzepowych;
- Choroby skóry (np. nowotwór lub łuszczyca);
- Bycie w trakcie okresu rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych;
- Posiadanie dużych znamion.
Zaleca się również, aby zabieg nie był wykonywany w trakcie intensywnej zimy oraz upałów, gdyż po mikrodermabrazji skóra jest znacznie bardziej podatna na rozmaite uszkodzenia, osłabiona, a także o wiele mniej odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.
Ile kosztuje mikrodermabrazja?
Koszty związane z zabiegiem mikrodermabrazji mogą okazać się niezwykle zróżnicowane. Są one bowiem uzależnione od takich czynników, jak chociażby rodzaj zabiegu, partia ciała, na której ma on zostać wykonany, czy nawet renoma danego salonu. Powszechnie przyjęło się więc uznawać, iż ceny mikrodermabrazji zaczynają się od około 80 zł, a sięgają granic około 300-400 zł. Z łatwością można więc zauważyć, że regularne poddawanie się zabiegowi z czasem może stanowić obciążenie dla portfela. Dlatego też warto wspomnieć o tym, że mikrodermabrazję można przeprowadzić również samodzielnie w domowych warunkach.
Mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny?
Mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny to zasadniczo dwa najpopularniejsze zabiegi pielęgnacyjne, które jednocześnie przynoszą odmienne efekty. Każdy z nich może jednak zostać wykonany w warunkach domowych, przez co wiele osób staje przed dylematem, na które rozwiązanie lepiej jest się zdecydować.
Mikrodermabrazja ma na celu skuteczne złuszczenie naskórka w celu nadania skórze zdrowego, świeżego i rozświetlonego wyglądu. Ponadto w trakcie zabiegu możliwe jest również zniwelowanie drobnych zmarszczek, usunięcie przebarwień i blizn trądzikowych, a także zmniejszenie widoczności cellulitu lub rozstępów i ogólne ujędrnienie skóry. Ponadto mikrodermabrazja może być wykonywana zasadniczo na całym ciele, podczas gdy z peelingu kawitacyjnego korzysta się przede wszystkim na obszarze twarzy, szyi oraz dekoltu.
Peeling kawitacyjny posiada jednak również wiele zalet, do których zalicza się chociażby niemal natychmiastowe oczyszczenie skóry, odblokowanie zatkanych porów, a także nadanie cerze zdrowego i zjawiskowego wyglądu. Ponadto zabieg ten sprawia również, że skóra jest pobudzona do regeneracji, a także dotleniona. Peeling kawitacyjny poprawa także krążenie krwi, gdyż w takcie jego trwania wykonywany jest masaż za pośrednictwem fal utradźwiękowych. Co więcej, bardzo często jest to również nieco tańsza opcja.
Decydując się na dany zabieg warto więc uwzględnić własne oczekiwania co do efektów, a także kosztów związanych z wizytą u profesjonalisty. Jeśli jednak chodzi o zakup wybranego urządzenia do użytku domowego, wskazanym jest rozważenie, który z powyższych zabiegów przyniesie lepsze rezultaty w przypadku danego typu skóry, a przy tym będzie wykonywany częściej.
#materiałreklamowy