• Ostatnia modyfikacja artykułu:10 miesięcy temu

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie opracowali FlexRAM, czyli w pełni elastyczną pamięć RAM. W dodatku, zbudowana jest z ciekłego metalu!

W niedalekiej już przyszłości, komputery będą zmieniać się na naszych oczach. Coraz powszechniej mówi się o elastycznych układach scalonych, miniaturowych chipach czy innych elementach mogących zrewolucjonizować rynek wearables. Sporym problemem była jednak pamięć, którą bardzo ciężko było „uelastycznić”. Na szczęście, wpadli na to chińscy naukowcy.

FlexRAM to bardzo ciekawe urządzenie, które zostało niedawno opisane po raz pierwszy w całkiem prestiżowym czasopiśmie Advanced Materials. Nie mając wiedzy technicznej na bardzo wysokim poziomie ciężko będzie zrozumieć jak tak naprawdę działa nowy wynalazek. Postaram się jednak przybliżyć to w miarę w przystępny sposób.

Sprawdź: Jak zdiagnozować komputer – dysk twardy, pamięć RAM i bateria laptopa

Przede wszystkim, FlexRAM opiera się na ciekłym metalu na bazie galu. Zawieszono go w biopolimerze, co zapewnia sporą elastyczność. Pod wpływem impulsów napięcia można powodować utleniania albo redukcję metalu i przełączanie ich pomiędzy stanami wysokiej i niskiej rezystancji. A to bardzo łatwo możemy zapisać już jako zera i jedynki. A komputer nie potrzebuje niczego więcej.

Oczywiście jest to dopiero prototyp, co sprawia, że pojemność pamięci nie jest imponująca. Konkretniej, jest to 8, niezależnych od siebie 1-bitowych jednostek. FlexRAM ma jak na razie 1 bajt pojemności, czyli tyle co nic. Ale cóż, nie od razu Rzym zbudowano, a wynalazek jest zdecydowanie niezwykle ciekawy i warty uwagi. Kto wie, może uda się wprowadzić go nawet na rynek komercyjny.

Zobacz też:
Karta pamięci – jak odczytać wszystkie jej parametry?
Wirtualna pamięć RAM w telefonie – co to jest i jak działa?
Naukowcy stworzyli komputer z grzybów

Oceń ten post