• Ostatnia modyfikacja artykułu:12 miesięcy temu

Apple Watch SE 2. generacji to odświeżona wersja inteligentnego zegarka, który przez lata cieszył się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem ze strony Konsumentów. Model ten ukazał się na rynku pod koniec 2022 roku, a użytkownicy mogą wybierać spośród trzech kolorów koperty. Ponadto każdy ma również możliwość dopasowania wybranej przez siebie opaski.

Jako wieloletnia użytkowniczka, a zarazem fanka produktów od Apple, postanowiłam sprawić sobie prezent w postaci zegarka z opaską sportową, a następnie przetestować go i sprawdzić, czy rzeczywiście jest to coś przydatnego. Poniższy artykuł stanowi więc recenzję urządzenia, wraz z jego wszelkimi zaletami oraz wadami.

Zobacz również: Najlepszy smartwatch damski [TOP 15]

Apple Watch SE 2. generacji – informacje ogólne

Termin „SE” w nazwie zegarka od Apple oznacza, iż produkt ten zaliczany jest do edycji specjalnej („Special Edition”). Linia tych urządzeń obejmuje zarówno zegarki, jak i smartfony, które określane są mianem budżetowych i bardziej przystępnych cenowo, a przy tym również jakościowych.

Zegarki Apple SE 2. generacji występują w dwóch rozmiarach – 40 i 44 mm. Są one wyposażone w wyświetlacz Retina OLED LTPO wykonany ze szkła Ion-X. Każdy zainteresowany kupnem musi również zdecydować, czy wystarczającym będzie dla niego model z GPS, czy też lepiej sprawdzi się połączenie GPS + Cellular, czyli rozwiązanie, które ma na celu przejęcie przez zegarek funkcji smartfonu w momencie, gdy nie znajdują się one w pobliżu siebie.

Apple Watch SE z 2022 roku dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych, które obejmują „Północ”, „Srebro”, a także „Księżycową poświatę”. Użytkownicy zyskują również możliwość wyboru danej opaski zgodnie z własnymi preferencjami.

Osobiście zdecydowałam się na kopertę 40 mm w kolorze północy, a także opaskę sportową w takim samym odcieniu. Mój zegarek nie posiada funkcji Cellular – najzwyczajniej uznałam ją za zbędny wydatek, ponieważ smartfon i tak towarzyszy mi na każdym kroku.

Zawartość pudełka

Kupując Apple Watch SE mamy do czynienia z dwoma pudełeczkami. Pierwsze z nich zawiera tarczę zegarka, a także przewód USB-C podłączany magnetycznie (o długości 1 m) oraz instrukcję obsługi. Warto przy tym zaznaczyć, że Apple już jakiś czas temu zrezygnowało z dołączania do zestawów zasilaczy, przez co użytkownicy są zmuszeni do wykorzystywania posiadanych już kostek, lub też do zakupu nowego zasilacza od producenta.

Zawartość pudełka

Drugie opakowanie to wybrana opaska. W moim przypadku był to wariant sportowy wykonany z fluoroelastomeru, przy czym w pudełku znajdują się dwa rozmiary – S/M i M/L. Użytkownik zyskuje więc możliwość dopasowania opaski do rozmiaru własnego nadgarstka, co stanowi dużą zaletę.

Apple Watch SE 2. generacji – jakość wykonania i budowa

Apple Watch SE z 2022 roku wykonany został głównie z wytrzymałego aluminium, choć na spodzie znajduje się nylonowy kompozyt. Konstrukcja urządzenia sprawia, że prezentuje się ono elegancko i stylowo, przez co sam zegarek wpasuje się zarówno w sportowe i casualowe kreacje, jak i bardziej formalne stylizacje.

Wyświetlacz Retina OLED LTPO z jasnością do 1000 nitów sprawia, że nawet w słoneczne dni obraz ekranu jest czytelny i jasny, z zachowaniem odpowiedniego kontrastu. Producent postawił na szkło Ion-X, które można znaleźć również w innych zegarkach od Apple. I choć takie rozwiązanie ma chronić sprzęt przed ewentualnymi rysami, jednocześnie czyniąc go wytrzymałym, tak ostrożności nigdy za wiele, przez co zdecydowanie warto zaopatrzyć się w folię na ekran dedykowaną wybranemu modelowi.

Apple Watch SE 2. generacji - jakość wykonania i budowa

Istotnym okazuje się fakt, iż model ten, podobnie jak jego poprzednik, nie dysponuje funkcją Always On Display, co w praktyce oznacza mniej więcej tyle, że w celu wywołania reakcji wyświetlacza użytkownicy muszą podnieść rękę lub dotknąć ekranu palcem. W moim przekonaniu nie stanowi to jednak absolutnie żadnego problemu, a dopłacanie do funkcji AOD wydaje się wręcz stratą pieniędzy.

Obsługa zegarka nie należy do skomplikowanych, gdyż odbywa się ona głównie dotykowo. Na boku tarczy znajduje się jednak niewielki podłużny przycisk, a także korona. Przycisk służy do uruchomienia Dock’a, w którym widoczne są ostatnio używane aplikacje lub ulubione z nich, o czym decyduje użytkownik. Korona natomiast pozwala na przejście do ekranu wyświetlającego wszelkie dostępne aplikacje, a także dostosowanie ich rozmiarów poprzez delikatne przekręcanie.

Czterdziestocalowy Apple Watch SE dobrze prezentuje się zarówno na damskim, jak i męskim nadgarstku, tym samym stanowiąc niezwykle funkcjonalny dodatek. Ponadto cała konstrukcja jest wodoszczelna do 50 metrów głębokości.

Zobacz: Najlepszy smartwatch męski [TOP 15]

Apple Watch SE 2. generacji – oprogramowanie

Bazowo zegarek posiada oprogramowanie Watch OS 9.0, jednocześnie oferując możliwość wykonywania bieżących aktualizacji do najnowszych dostępnych wersji. Dzięki temu użytkownicy są w stanie korzystać z nowoczesnych funkcji zegarka.

Wydajność pracy zegarka

Apple Watch SE (2022) został wyposażony w unowocześniony procesor, który z założenia ma zapewniać szybką, sprawną i bezproblemową pracę. Tak też wygląda to w rzeczywistości, ponieważ urządzenie działa nie tylko płynnie, ale również błyskawicznie. Aplikacje otwierane są praktycznie natychmiastowo, a przy codziennym użytkowaniu ani razu nie doświadczyłam jakichkolwiek opóźnień, czy też lagów. W tym aspekcie nie można więc się do niczego przyczepić.

Bateria i czas ładowania

Bateria i czas ładowania

Biorąc pod uwagę fakt, iż zegarki konkurencyjnych marek niejednokrotnie są w stanie pracować nieprzerwanie nawet ponad tydzień, Apple Watch SE 2. generacji wypada w tej kwestii co najmniej mizernie. Producent zapewnia, że w pełni naładowany zegarek wytrzyma około 18 godzin. I choć przy minimalnym użytkowaniu jest to prawda, tak niemal od razu po włączeniu funkcji treningu procent baterii drastycznie maleje. Użytkownicy mają jednak do dyspozycji tryb oszczędzania energii, który efektywnie wydłuża czas pracy sprzętu.

Z uciążliwych kwestii warto wspomnieć o czasie, który potrzebny jest do pełnego naładowania zegarka. Wynosi on bowiem około 2,5 godzin, co okazuje się wręcz zaskakujące. Być może dla wielu osób nie będzie to stanowiło problemu (bo przecież urządzenie można naładować w nocy), jednak u innych użytkowników czas ładowania zegarka odgrywa bardzo istotną rolę.

Apple Watch SE (2022) – aplikacje i funkcje

Apple Watch SE (2022) – aplikacje i funkcje

Na wstępie należy zaznaczyć, że wszelkie najważniejsze ustawienia zegarka od Apple znajdują się w aplikacji Watch, którą bazowo posiada każdy iPhone. To właśnie przy wykorzystaniu aplikacji użytkownicy są w stanie dopasować tarczę urządzenia, zaktualizować jego oprogramowanie, zarządzać powiadomieniami, czy też zmieniać głośność wszelkich komunikatów. Nie oznacza to jednak, że zegarek sam w sobie nie posiada żadnych funkcji, a wręcz przeciwnie.

Jednym z najważniejszych zadań zegarka Apple Watch SE okazuje się monitorowanie stanu zdrowia i aktywności fizycznej użytkowników. Dlatego też urządzenie posiada takie funkcje, jak chociażby pulsometr, krokomierz, licznik spalonych kalorii, czy też aplikacja Trening. Co więcej, wszystkie zebrane dane znajdują się w aplikacji Zdrowie, która zapewnia bieżący wgląd w osiągane wyniki. Do przydatnych rozwiązań z pewnością warto zaliczyć takie aplikacje, jak chociażby Sen, dzięki której monitorowanie własnego cyklu, a także faz i głębokości snu, staje się wygodne i bezproblemowe. Atutem jest również możliwość płatności zegarkiem i wykorzystywania go przy robieniu zdjęć smartfonem.

Apple Watch SE posiada również dostęp do Apple Store, gdzie użytkownicy zyskują okazję do  pobrania dowolnych aplikacji.

Apple Watch SE 2. generacji – recenzja

Watch SE (2022) to mój pierwszy zegarek od Apple, a do jego zakupu zbierałam się przez dłuższy czas. Po 2 miesiącach użytkowania jestem jednak w stanie stwierdzić, że zdecydowanie nie mam czego żałować. Model ten doskonale sprawdza się w codziennym funkcjonowaniu, jednocześnie przyczyniając się do jego ułatwienia.

Apple Watch SE 2. generacji – recenzja

Do zalet sprzętu z pewnością warto zaliczyć stosunkowo przystępną cenę, która idzie w parze z wysoką jakością wykonania, a także funkcjonalnością zegarka. Ogromnym atutem jest również wygoda użytkowania sprzętu oraz mnogość funkcji, jakie oferuje Apple Watch.

Zegarek jest w stanie przypominać mi o piciu wody, odliczać czas w trakcie mycia rąk, a nawet wymuszać podejmowanie aktywności fizycznej na swój specyficzny sposób. I choć dla niektórych komunikaty w stylu „Twój pierścień w ruchu nie wyglądał wczoraj najlepiej, może dzisiaj postarasz się trochę bardziej” mogą okazać się przesadą, tak dla mnie stanowią one często motywację do pójścia na spacer, czy też odhaczenia treningu.

Wady i niedociągnięcia urządzenia

Jeśli natomiast chodzi o kwestie, które mogłyby prezentować się nieco inaczej, zdecydowanie należy wspomnieć o baterii. Oferowane 18 godzin pracy to w rzeczywistości niewiele, szczególnie, że czas ten skraca się w momencie dłuższego korzystania z danych aplikacji. Zdaję sobie jednak sprawę, że lepsza bateria znacząco zwiększy cenę samego zegarka, dlatego też nie skupiałabym się nadmiernie na tym aspekcie.

Zwróciłabym również uwagę na opaskę, czyli w moim przypadku wariant sportowy. Najzwyczajniej okazała się ona całkowicie niewygodna, tym samym szarpiąc skórę i powodując dyskomfort, szczególnie przy dłuższym noszeniu. Problematyczne było dla mnie również dopasowanie idealnego rozmiaru, więc finalnie zdecydowałam się na wymianę opaski. Patrząc na ceny producenta stwierdziłam jednak, że nie mam ochoty na wydawanie kolejnych kilkuset złotych i postawiłam na zamiennik, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Na szczęście zamienników zdecydowanie nie brakuje, przez co wybór idealnej opaski w przystępnej cenie nie powinien stanowić problemu.

Podsumowując, Apple Watch 2. generacji nie stanowi jedynie „drogiej zabawki”, a raczej przydatne i funkcjonalne urządzenie, które sprawdzi się u wielu osób. Sprzęt ten cechuje się nie tylko nowoczesnym wyglądem, ale również całą masą przydatnych funkcji, aplikacji i udogodnień.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

3.7/5 - (3 votes)