• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Nareszcie stało się to możliwe! Jak zastrzec PESEL online? W końcu możemy zrobić to za darmo, kilkoma kliknięciami!

Po co zastrzegać numer PESEL?

Każdy wie co to numer PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności), czyli unikalny identyfikator przypisany każdemu obywatelowi Polski. Mało kto wie jednak, że zastrzeganie tego numeru ma fundamentalne znaczenie dla ochrony danych osobowych i prywatności. Nie jest to coś czym interesujemy się na co dzień. Najczęściej słyszymy o tym dopiero kiedy jest już za późno.

Zastrzeżenie numeru PESEL chroni przed potencjalnym wykorzystaniem danych w celach nielegalnych, takich jak kradzież tożsamości czy oszustwa finansowe. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność w udostępnianiu numeru PESEL osobom trzecim, szczególnie w internecie czy w sytuacjach, gdzie nie jest to niezbędne. Czasami to jednak nie wystarcza.

Na szczęście, 17 listopada Ministerstwo Cyfryzacji zmieniło nieco zasady tego jak zastrzec PESEL. Wszystko jest już o wiele łatwiejsze i co ważne całkowicie bezpłatne! Miejmy jednak na uwadze, że instytucje finansowe, banki, operatorzy telefonii czy notariusze będą mieli obowiązek sprawdzania, czy dany PESEL został zastrzeżony dopiero od 1 czerwca 2024 roku. Niemniej, warto zrobić to już teraz.

Bardzo ważna jest jeszcze jedna, subtelna zmiana. Jeśli nasz numer PESEL był zastrzeżony, to żadna instytucja finansowa nie będzie mogła domagać się od nas pieniędzy, jeśli umowa została zawarta w czasie, w którym był on już zastrzeżony. To oni będą mieli w takim wypadku problem a nie my. Brzmi fajnie, prawda?

Tak jak jednak już wspominałem, wejdzie to w życie dopiero od czerwca 2024 roku. Niestety, najwidoczniej nie dało się zrobić tego szybciej, a szkoda.

Jak zastrzec PESEL online?

Aby móc zastrzec swój PESEL nie potrzebujemy wcale zbyt wielu rzeczy! Tak naprawdę wystarczy nam profil zaufany i dostęp do internetu. Następnie musimy wejść na stronę mobywatel.gov.pl i zalogować się na niej właśnie profilem zaufanym. Kolejno, znajdziemy tam sekcję „Twoje dane” po lewej stronie ekranu.

Wybierzmy ją i wejdźmy w opcję „Rejestr Zastrzeżeń PESEL” a następnie po prostu opcję „Zastrzeż PESEL”. Wystarczy ją potwierdzić i wszystko gotowe – numer PESEL został zastrzeżony. Co prawda nie wszyscy będą musieli to jeszcze respektować, ale po 1 czerwca 2024 roku będziecie mogli spać spokojnie.

Sprawdź: Backup danych – jak go zrobić?

Niestety, jak na razie nie możemy zrobić tego z aplikacji mObywatel, pomimo tego, że Ministerstwo Cyfryzacji nam to obiecało. Opcja taka pojawi się dopiero w późniejszym czasie. Oczywiście, wciąż możemy po prostu wejść w przeglądarkę internetową na naszym telefonie i wykonać dokładnie ten sam proces co na komputerze, nie jest to zatem jakaś olbrzymia niedogodność.

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

jak zastrzec pesel

No dobrze, wasz numer jest zastrzeżony, nie możecie wziąć więc kredytu ani nikt nie może wziąć go nas was bez waszej wiedzy – fajnie. Co jednak, jeśli postanowicie, że to już najwyższy czas na wzięcie czegoś na raty czy na kredyt. Co teraz? Na szczęście, bardzo łatwo możemy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL i odzyskać wszystkie możliwości z tym związane.

Ponownie musimy zalogować się na stronie mobywatel.gov.pl naszym profilem zaufanym. Kolejno, znajdziemy tam sekcję „Twoje dane” po lewej stronie ekranu. Wybierzmy ją i wejdźmy w opcję „Rejestr Zastrzeżeń PESEL” a następnie kliknijmy „Cofnij zastrzeżenie”. Operację będziemy musieli potwierdzić kodem otrzymanym na numer telefonu powiązany z naszym profilem zaufanym. Zmiany są natychmiastowe – możecie więc cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL w tak naprawdę dowolnym momencie.

Kiedy należy to zrobić? Cóż, po prostu wtedy, kiedy będziecie potrzebowali takiej opcji. Nie ma żadnego powodu, żeby robić to jakkolwiek wcześniej. Numer PESEL powinien być domyślnie zastrzeżony i odwieszany dopiero kiedy zajdzie taka potrzeba.

Czy da się zastrzec PESEL offline?

Zapytacie zapewne co z tymi, którzy nie mają internetu, czyli głównie z seniorami. Jak w takim wypadku zastrzec PESEL? Na szczęście wciąż będzie to możliwe. Przede wszystkim, możemy zrobić to na poczcie jak i w naszym banku. Potrzebny będzie jedynie analogowy wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL. Bez najmniejszego problemu uzyskamy go w tych instytucjach.

Ostatnio opcja to po prostu urząd gminy, który również powinien nam to umożliwić. Warto też pamiętać, że zastrzeżenie jest rejestrowane w systemie co do sekundy, nie musimy czekać na potwierdzenie czy przetworzenie naszego wniosku.

Zobacz też:
mObywatel będzie traktowany na równi z fizycznymi dokumentami
Serwer NAS – co to jest? Jak wybrać właściwy model?

Oceń ten post