• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Sam Altman, CEO OpenAI został zwolniony ze swojego stanowiska. W kilka godzin znalazł jednak już nową posadę.

OpenAI to jedna z najciekawszych firm na świecie. To właśnie oni stworzyli modele takie jak ChatGPT czy DALL-E. Jednym z ojców ich sukcesu był Sam Altman pełniący rolę CEO firmy. W weekend został jednak zwolniony przez zarząd firmy. Powody nie są do końca znane, ale większość mediów podaje podobny scenariusz.

Sam Altman chciał rozwijać firmę w kierunku nieco bardziej biznesowym, podczas gdy zarząd miał w głowie bardziej podejście non-profit. Wielokrotnie poruszali też temat tego, że rozwój AI może być bardzo niebezpieczny i należy go kontrolować. Podejście te reprezentował Ilya Sutskeverm, główny naukowiec firmy. To właśnie konflikt między nimi doprowadził do zwolnienia Altmana. Co ciekawe, razem z nim z firmy odeszła też trójka polskich naukowców zajmujących bardzo wysokie stanowiska – profesor Aleksander Mądry, Szymon Sidor i Jakub Pachocki będący szefem ds. badań.

Sprawdź: Czy sztuczna inteligencja zabierze ci pracę?

Za Altmanem wstawili się niemal wszyscy inwestorzy OpenAI a w tym Microsoft. Wygląda więc na to, że to klasyczny konflikt pomiędzy nauką a biznesem. Tymczasem, obowiązki CEO przejął już Emmet Shear, współzałożyciel aplikacji Twitch. Co z Altmanem? Oczywiście ma już nową i ciepłą posadę – będzie zajmował się rozwojem AI w Microsofcie.

Jak wpłynie to na dalszy rozwój OpenAI? Cóż, być może będzie nieco spokojniej i wolniej. Ale wydaje się, że to raczej dobry wybór. Sztuczna inteligencja to mimo wszystko technologia, co do której należy mieć trochę zdrowych wątpliwości.

Zobacz też:
OpenAI chce wykorzystać aż 10 milionów GPU od Nvidii
Microsoft niechcący udostępnił 38 TB wrażliwych danych o AI
YouTube nie pozwoli na filmy tworzone przez AI

Oceń ten post