• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 miesięcy temu

Ludzie dzielą się na dwie grupy – tych którzy robią backupy i tych którzy dopiero będą je robić. Podpowiadamy więc co to jest backup danych jak go zrobić i jak często powinniśmy o to dbać.

Co to jest backup danych?

Backup danych, często nazywany po prostu kopią zapasową, to proces tworzenia kopii informacji przechowywanych na komputerach, urządzeniach mobilnych lub serwerach w celu zabezpieczenia przed ich utratą lub uszkodzeniem. Jest to fundamentalna praktyka w dziedzinie zarządzania informacjami i technologii, mająca na celu zachowanie dostępu do danych w przypadku awarii sprzętu, błędów ludzkich, ataków złośliwego oprogramowania lub innych sytuacji, które mogą potencjalnie prowadzić do utraty cennych informacji. I uwierzcie mi tutaj na słowo – te sytuacje naprawdę się przytrafiają.

Proces tworzenia kopii zapasowych polega na kopiowaniu oryginalnych danych na inną lokalizację, zazwyczaj na nośniki takie jak dyski zewnętrzne czy chmurę. Kopie są przechowywane w bezpiecznym miejscu i są dostępne w razie potrzeby, aby przywrócić dane do pierwotnego stanu. Istotą dobrego backupu jest właśnie to, aby przechowywany był w innym miejscu niż dane! Inaczej byłoby to dość głupie, prawda?

Jak często robić backup?

Robienie backupów zajmuje sporo czasu. Trzeba o tym dodatkowo pamiętać a bardzo często nie możemy w tym czasie używać komputera. Sprawia to, że zwyczajnie rzadko kiedy chce nam się to robić. Wielu użytkowników pyta się zatem jak często robić kopie zapasowe. Problem w tym, że na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.

Przede wszystkim, backup chroni nas przed utraceniem danych. Musimy więc sami ocenić jakie dane możemy stracić bez żalu i smutku. Odpowiedź najczęściej brzmi „żadne”. Dla niektórych krytycznych danych, takich jak bieżące projekty, bazy danych, prace magisterskie, projekty graficzne czy filmy codzienne kopie zapasowe są po prostu obowiązkowe. Każda awaria i utrata danych wiązałaby się z utratą cennej pracy.

Zupełnie inaczej wygląda jednak kwestia danych, których nie modyfikowaliśmy w ostatnim czasie. Teoretycznie, wystarczy jeden backup, którego nie musimy powtarzać. W końcu dane nie uległy żadnej zmianie.

Sprawdź: Jaki zasilacz awaryjny (UPS) wybrać?

Częstotliwość tworzenia kopii zapasowych zależy więc od wielu indywidualnych kwestii i należy dopasować ją samemu. Doskonałą alternatywą jest też oprogramowanie wykonujące backup na żądanie, czyli każdorazowo, kiedy zapisujemy bądź nadpisujemy dany plik.

Ostatnia zasada, o której trzeba pamiętać to to, aby nie tworzyć tzw. backupu Schrödingera, czyli takiego który może jest a może go nie ma. Dobry backup to taki, co do którego jesteście w 100% pewni, że dacie radę go przywrócić. Warto więc to przetestować zanim stwierdzicie, że możecie spać spokojnie!

Jak zrobić kopię zapasową danych?

backup danych

Teoretycznie, najprostsza kopia zapasowa nie wymaga od nas żadnego oprogramowania czy umiejętności. Wystarczy nam zewnętrzny dysk lub pendrive. Po prostu przegrajmy na niego dane, które chcemy zachować i odłóżmy go w bezpieczne miejsce. To tyle, nie ma tutaj żadnej głębszej filozofii a całość jest banalnie prosta. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzać regularnie czy nośnik nie uległ uszkodzeniu. Nie musimy robić tego często, ale raz na pół roku wydaje się rozsądnym kompromisem między wygodą a bezpieczeństwem.

Innym sposobem jest backup w chmurze, czyli na zewnętrznym serwerze. Oczywiście może budzić to pewne wątpliwości związane z prywatnością. W końcu przechowujemy nasze dane „u kogoś”. Nie wydaje się to jednak prawdziwym problemem – żadna szanująca się firma nie ma dostępu do przechowywanych na ich serwerach danych użytkowników.

Sprawdź: Komputer do 5000 zł – gotowe konfiguracje

Teoretycznie, backup danych w chmurze możemy wykonywać ręcznie – po prostu przerzućmy na serwer wybrane przez nas pliki. To szczególnie dobry wybór, jeśli mamy ich niewiele, a ich rozmiar pozwala na korzystanie z darmowych rozwiązań takich jak chociażby Google Drive.

Rozsądniejszą alternatywą będą jednak specjalne programy umożliwiające backup i zapewniające miejsce na jego przechowywanie. Nie są one raczej darmowe, co należy uznać za minut. Wśród polecanych rozwiązań znajdziecie Acronis True Image, Backblaze czy SpiderOak One. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym osobnym artykule na ten temat.

A może prywatna chmura?

Tworzenie backupów w chmurze ma swoje plusy, ale niektórzy użytkownicy zwyczajnie nie chcą tracić kontroli nad danymi. To zrozumiałe. Co jednak należy wtedy zrobić? Rozwiązaniem jest oczywiście prywatna chmura obliczeniowa na własnym serwerze. Niestety, wiąże się to z pewnymi wydatkami – potrzebujemy przecież serwera i musimy trzymać go podłączonego do prądu przez 365 dni w roku. Czy warto? Cóż, tworzenie kopii zapasowych na prywatnym serwerze daje pełną kontrolę nad danymi. To nasz serwer, nasz sprzęt i my decydujesz, kto ma dostęp do przechowywanych informacji. Pytanie na ile to wyceniamy.

Idealnym wyborem będzie w takim wypadku dysk sieciowy NAS połączony z oprogramowaniem takim jak chociażby Synogy. Jednym z głównych atutów dysków sieciowych NAS jest ich łatwość obsługi i dostępność z dowolnego miejsca, o ile tylko masz dostęp do sieci internetowej. Tak naprawdę, jest to po prostu komputer, którego możliwości ograniczają się w większości do przechowywania danych – wpływa to korzystnie na jego cenę!

Zobacz też:
Program do odzyskiwania danych – jaki warto wybrać?
Najlepszy program do blokowania reklam – jaki “adblock” wybrać?

Oceń ten post