Pachnące rośliny na balkonie mogą stworzyć oazę w środku miasta i być elementem, który podnosi na duchu każdego poranka. Mogą stanowić drobny dodatek albo tworzyć zielony ekran przed resztą świata.
Przebywanie na balkonie pełnym roślin to idealny pomysł na chwilę relaksu w ciągu dnia, odpoczynek dla oczu i sposób na spędzanie czasu z bliskimi. Nawet jeżeli jest ocieniony, ponieważ wychodzi na północ albo osłaniają go inne budynki, i tak masz do wyboru wiele ciekawych kwiatów na balkon.
Warto jednak pamiętać, że nasi pupile lubią balkony tak samo jak my. Szczególnie psy potrafią godzinami przesiadywać na świeżym powietrzu i obserwować co dzieje się na zewnątrz. A zatrucia roślinami nie należą do rzadkości.
Poderwane wiatrem listki mogą zaciekawić psa teksturą albo zapachem. Po spożyciu trującej rośliny może z kolei pojawić się niestrawność, zaburzenia pracy serca, może nawet dojść do zgonu. Aranżując swoją roślinną oazę na balkonie warto więc zwracać szczególną uwagę na to, czy zioła albo kwiaty, które wybraliśmy, są bezpieczne dla naszego czworonoga.
APCC ASPCA (Animal Poison Control Center & The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) to organizacja, która zestawia w jednym miejscu wszystkie rośliny bezpieczne i trujące z całego świata. Na liście tej organizacji można sprawdzić dowolną roślinę pod kątem zgłoszonych niepożądanych reakcji u zwierząt.
Sami korzystaliśmy z tego zestawienia i oto co wybraliśmy dla Was jako najlepsze propozycje ciekawych kwiatów na balkon bezpiecznych dla psa.
Czytaj także: Oświetlenie zewnętrzne domu i tarasu – jakie wybrać?
Spis treści
Zioła i kwiaty na balkon bezpieczne dla psa [TOP 7]
Hoya carnosa
Jeśli marzysz o pachnących roślinach na balkonie, Hoya carnosa zauroczy Cię swoim słodkim zapachem. Podczas kwitnienia zauważysz drobne, różowe kwiaty w kształcie gwiazdek, które mają tak błyszczącą powierzchnię, że wyglądają, jakby były porcelanowe.
Hoya carnosa jest całkowicie nietoksyczna dla zwierząt, a dodatkowo bezproblemowa w uprawie – potrzebuje jasnego stanowiska i niewielkiej ilości wody (poradzi sobie nawet z krótką suszą). Roślina naturalnie występuje na obszarze Azji, Nowej Gwinei oraz Australii.
Hypoestes phyllostachya (niedośpian kłosolistny)
Na balkonie możesz trzymać także Hypoestes phyllostachya, ale tylko latem, ponieważ ta roślina może nie przeżyć przymrozków. W naturze niedośpian jest krzewem, ale odmiana, którą nazywamy niedośpianem nakrapianym albo kłosolistnym dobrze radzi sobie w uprawie doniczkowej.
Wymaga częstego, ale umiarkowanego podlewania. Jako że lubi wilgotne powietrze, warto spryskiwać ją wodą albo ustawić doniczkę na wilgotnych kulkach keramzytu. Niedośpian jest bardzo chętnie wykorzystywan do tworzenia ogródków w szkle i zielonych ścian.
Plectranthus verticillatus (bluszcz szwedzki)
Do kwiatów na balkon bezpiecznych dla psa należy zaliczyć także pochodzącą z Afryki Plectranthus verticillatus, zwaną także rośliną dolara. W wielu zakątkach świata uważa się, że roślina, według tradycji, przyciąga do domostw szczęście i fortunę. Bywa, że tym, którzy wprowadzają się do nowego domu, wręcza się tą roślinę z zakopaną w doniczce monetą.
“Roślina milionera”, lub po prostu bluszcz szwedzki, to roślina pnąca (a właściwie wisząca), która potrzebuje cienia, żeby zachować wilgotność. Potrafi wytrzymać wysokie temperatury, ale preferuje miejsca, które nie są mocno nasłonecznione. Nie toleruje za to temperatury poniżej 10º C.
Mentha rotundifolia variegata (mięta ananasowa)
Nieco podobna do Plectranthus verticillatus jest Mentha rotundifolia variegata, czyli po prostu mięta ananasowa. To jedna z sześciuset odmian mięty ziołowej i – choć oczywiście nie znam wszystkich – moja ulubiona odmiana. Jeśli szukasz pachnących ziół na balkon, to może być propozycja dla Ciebie.
Nazwa wywodzi się od aromatu jaki wydziela, ale i smak zupełnie nie przypomina najpopularniejszej mięty pieprzowej. To idealny dodatek do owocowej herbaty, a zarazem gatunek wytrzymały, szybko rosnący i łatwy w uprawie na balkonie.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dla zwierząt – choć mięta jest powszechnie uważana za roślinę nieszkodliwą dla naszych czworonożnych przyjaciół, wysoka zawartość olejków eterycznych z pewnością będzie toksyczna, jeśli nasz pupil zje większe jej ilości. Choć mięta, a nawet olejki eteryczne, bywa stosowana w pastach do zębów dla psów, zdecydowanie nie powinno się jej podawać psu w ramach ciekawej przekąski.
Thymus vulgaris (macierzanka tymianek)
Thymus vulgaris – tymianek właściwy albo macierzanka tymianek – to bardzo popularna krzewinka, która w czerwcu prezentuje drobne, bladoróżowe kwiaty. Jako że jest to roślina miododajna, będzie przyciągała motyle i pszczoły. Ze względu na czwronogi warto będzie zatem trzymać ją dość wysoko.
To nie tylko roślina ozdobna, ale i lecznicza oraz kulinarna. Pośród pachnących ziół na balkon wyróżnia się zatem przede wszystkim swoją funkcjonalnością. Tymianek najlepiej prezentuje się w wiszących koszach, a w kuchni najlepiej sprawdza się jako wsparcie trawienia, przy przeziębieniu, a nawet przy wypadaniu włosów.
Aspidistra elatior `Milky Way`
Aspidistra elatior to roślina bezpieczna dla zwierząt, cieniolubna i odporna na ekstremalne warunki. Naturalnie rośnie w ciemnych, chłodnych lasach Japonii i Chin, więc może być dobrą propozycją dla tych, którzy mają balkony północne albo zacienione innymi budynkami.
Aspidistra elatior nie lubi wyłącznie zastoju wody w korzeniach, więc jej podłoże powinno być przepuszczalne.
Chamaedorea elegans (palma koralowa)
Chamaedorea elegans może stać na balkonie latem, a zimą zdobić nowoczesne i tradycyjne wnętrza. Jest łatwa w uprawie, ma postawny pokrój i może stać na balkonie wschodnim, gdzie będzie cieszyła się porannymi promieniami słonecznymi.
Palma koralowa nie toleruje nadmiaru wody, ale lubi wilgotne podłoże. Pośród kwiatów na balkon bezpiecznych dla psa, ta roślina jest jedną z większych (rośnie do 60 cm), podobnie jak bambus.
Ciekawe kwiaty i pachnące zioła na balkon – podsumowanie
Pośród ziół i kwiatów na balkon bezpiecznych dla psa możnaby wymieniać jeszcze wiele gatunków. Warto na przykład wiedzieć, że przyjazne zwierzętom są coraz popularniejsze i niezwykle wytrzymałe bambusy (Bambusa vulgaris), klasyczne fiołki trójbarwne (Viola tricolor), kamelia japońska (Camellia japonica), magnolia, fuksja, róże czy petunie.
Jeżeli chodzi o pachnące zioła na balkon, które będą bezpieczne także dla psa, można postawić na koper włoski, bazylię, szałwię albo rozmaryn. Unikać należy natomiast majeranku i natki pietruszki.
Sprawdź również: Jaka lampa do doświetlania roślin będzie najlepsza? Ranking 2023 [TOP 5]