• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 tygodnie temu

Domowe dżungle z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Różnego rodzaju kwiaty pięknie dekorują wnętrza domów i mieszkań, wnosząc do nich pozytywną zieleń. Oczywistym jest fakt, że każdy kwiat potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Niektóre z nich wolą miejsca bardziej zacienione, inne jednak potrzebują o wiele więcej światła słonecznego. To właśnie ono sprawia, że się rozwijają i cieszą właściciela każdym nowym listkiem i kwiatem.

Zarówno jesień jak i zima dla wielu osób są ulubionymi porami roku. Niosą bowiem za sobą melancholijny, leniwy nastrój idący w parze z długimi wieczorami. Duża część roślin domowych nie najlepiej znosi ograniczoną ilość światła słonecznego i skrócone dni. Zaczynają one wypuszczać coraz mniejsze liście, wydłużają międzywęźla, a w niektórych przypadkach ich wzrost całkowicie się zatrzymuje. Są to objawy, które dostrzec można gołym okiem.

Co prawda niektóre gatunki przetrwają okres zimowy bez większego wysiłku. Czasem wystarczy zmienić ich położenie na takie, które znajdować się będzie bliżej okna. Są jednak okazy, które aby zachować swój zdrowy wygląd i urok nawet zimą, potrzebować będą dobrej lampy do doświetlania roślin.

Czytaj także: Ranking czujników jakości powietrza do domu [TOP 3]

Jaka lampa do doświetlania roślin będzie najlepsza?

Rośliny potrzebują energii promieniowania słonecznego do fotosyntezy. Pozwala im ona funkcjonować i się rozwijać. Wieloletnie badania nad wpływem światła na hodowlę roślin przyniosły sporo wniosków odnośnie długości fal światła, ilości światła dostarczanej roślinom, a nawet jego modulacji.

Choć różnorodność rodzajów roślin utrudnia odpowiedź na pytanie jaka lampa do doświetlania roślin będzie najlepsza, przy wyborze możemy posiłkować się tym, co wiemy dzięki przeprowadzonym badaniom.

Lampa do roślin full spectrum, niebieska czy czerwona?

Aby móc rosnąć rośliny potrzebują zupełnie innego światła, niż aby kwitnąć lub kiełkować. Od dawna wiadomo, że rośliny wykorzystują światło o różnej długości fal, którą wyraża się w nanometrach (nm). Co to oznacza?

Światło to nic innego jak promieniowanie widzialne, elektromagnetyczne, które tworzy widmo fal elektromagnetycznych. Przedział widzialny dla ludzkich oczu obejmuje zakres od 380 do 780 nm, który dzielimy na określone kolory:

  • od 380 nm do 436 nm – fiolet,
  • od 436 nm do 495 nm – niebieski,
  • od 495 nm do 566 nm – zielony,
  • od 566 nm do 589 nm – żółty,
  • od 589 nm do 627 nm – pomarańczowy,
  • od 627 nm do 780 nm – czerwony.

Źródło: Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Chemii Analitycznej

Głównym celem lampy do doświetlania roślin domowych jest zazwyczaj wsparcie wzrostu i witalności roślin. Dlatego też stawia się na takie promieniowanie, które zostanie najlepiej wykorzystane do fotosyntezy. Producenci profesjonalnych lamp do hodowli roślin dotychczas stawiali na światło czerwone i niebieskie:

Światło niebieskie – zapewnia długość fal w zakresie od 436 nm do 495 nm. Jest ono pochłaniane w największej mierze przez chlorofil B (zielony barwnik rośliny, który odpowiada za jakość fotosyntezy). Praktycznie rzecz biorąc roślina używa tego światła do rozwoju zielonych części i wzrostu oraz wzmocnienia łodygi.

Światło czerwone – o długości fal od 627 nm do 780 nm. Roślina pochłania to światło przez chlorofil A. Pełni on niesamowicie ważną funkcję w przemianie energii światła w energię potrzebną do rozwoju. Światło czerwone wspomaga w największej mierze kiełkowanie, kwitnięcie i produkcję owoców.

Ponadto rośliny wykorzystują także niewielkie ilości światła zielonego (choć większość odbijają), oraz promieniowanie ultrafioletowe i podczerwień.

Jednokolorowe lampy LED do doświetlania roślin mogą jednak nie być najlepszym wyborem. Jeśli łodyga staje się zbyt długa, a liście tracą zielone zabarwienie (tracą chlorofil), to oznacza, że roślinie brakuje niebieskiego światła. I odwrotnie, jeśli roślina nie kwitnie, prawdopodobnie otrzymuje za mało światła czerwonego.

Z uwagi na fakt jak istotne dla roślin jest światło niebieskie i czerwone producenci tworzą też oprawy łączące ten zakres, tzw. lampy burple. Wiele badań dowodzi jednak, że najskuteczniejsza może być lampa do roślin full spectrum, czyli z białym światłem. Białe światło jest bowiem naturalną mieszanką różnych kolorów.

Dodatkowo lampa do roślin biała pozwala na niezaburzoną ocenę stanu rośliny, którą to mogłoby zaburzać światło czerwone, niebieskie lub fioletowe.

Sprawdź również: Najlepsze lampiony solarne na balkon

Jaka moc lampy do hodowli roślin?

Istotną kwestią przy wyborze lampy do doświetlania roślin domowych jest jej moc. Mierzy się ją w watach i krótko mówiąc jest to ilość energii, którą zużywa dana lampa. Należy jednak podkreślić, że moc lampy często nie idzie w parze z ilością światła, które jest przez nią emitowane.

Ilość światła emitowana przez lampę jest określana w lumenach (strumień świetlny), z kolei ilość światła, która pada na roślinę jest określana w luksach i jest zależna od tego w jakiej odległości od rośliny znajduje się światło.  W przypadku profesjonalnych lamp do hodowli roślin używane są także wartości µmol/s•m2.

Jaka ilość lumenów będzie najlepsza?

Zasada jest bardzo prosta – im więcej lumenów, tym większy obszar można doświetlić. Warto jednak pamiętać, że gdy lampa będzie zawieszona w dużej odległości od roślin, w znacznym stopniu zmniejszy się jej intensywność.

Idealny przepis na umieszczenie lampy do doświetlania nie istnieje, ponieważ każda roślina ma inne potrzeby. Różne odległości można jednak obliczyć używając internetowych kalkulatorów, które mogą okazać się niezwykle przydatne przy wyborze odpowiedniej ilości lumenów.

Różne gatunki roślin wymagają innej ilości światła. Rośliny, których naturalnym środowiskiem jest leśny krajobraz będą wymagały o wiele mniej doświetlania niż sukulenty przyzwyczajone nawet do bezpośredniego nasłonecznienia.

W wielu źródłach znaleźć można zalecany dla roślin przedział 10,000 – 15,000 lx, przy czym luks mówi o ilości światła w określonym obszarze. Przy pomocy luksów określić można ilość światła padającego na rośliny.

Czytaj także: Lampy antydepresyjne – Ranking 2023

Rodzaje lamp do hodowli roślin – jaka będzie najlepsza?

HPS i MH – są to urządzenia, które emitują dużą ilość światła (nawet do 150 000 lumenów). Są również stosunkowo tanie, co jest dużym plusem przy sporej ilości roślin wymagających naświetlenia. Niestety zużywają one bardzo dużo energii i mocno się nagrzewają, przez co podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Niektóre rośliny mogą być z tego powodu zdecydowanie niezadowolone, a pierwsze tego objawy to poprzypalane lub żółte czubki łodyg.

CFL – są to energooszczędne świetlówki. W odróżnieniu od lamp HPS i MH pobierają znacznie mniej energii i nie nagrzewają się. Na rynku dostępna jest ich duża ilość. Można również wybierać spośród różnych zakresów lumenów, co jest zdecydowanie plusem.

LED – na ten moment są to prawdopodobnie najpopularniejsze i najlepsze lampy do doświetlania roślin domowych. Emitują dużo światła przy małym poborze energii. Ze względu na fakt, że nie wydzielają ciepła mogą znajdować się w bliskiej odległości od kwiatów. Dostępne są modele z diodami o różnych długościach fal świetlnych. Warto również podkreślić, że niektóre lampy LED oprócz światła czerwonego i niebieskiego emitują również światło zielone. Pośród wszystkich lamp do hodowli roślin tylko lampy LED oferują wybór koloru światła i pełne spektrum barw w dedykowanych lampach do roślin full spectrum.

Sprawdź też: Dobre filtry nakranowe – Ranking

Ranking lamp do doświetlania roślin domowych 2023 [TOP 5]

Model Rodzaj Rozmiar Cena Gdzie kupić?
Ledvance Indoor Garden Umbrella LED 21 cm 58,00 zł
Ledvance Indoor Garden Light Stand LED 44 cm 159,00 zł
Aquael Retrofit Plant 2.0 LED 70 cm 186,00 zł
Smartwares Stacja wzrostu ISL-60025 LED 59 cm 256,00 zł
Hillvert 10090206 LED 50 cm 179,00 zł

Najlepsza lampa do doświetlania roślin domowych – opinie, przegląd modeli

Ledvance Indoor Garden Umbrella

Ledvance Indoor Garden Umbrella to ciekawa, a zarazem dostępna w korzystnej cenie lampa do doświetlania roślin domowych. Nadaje się do użytku wewnątrz pomieszczeń, a także w szklarniach, na tarasach i balkonach.

Regulacja wysokości w zakresie od 21 cm do 70 cm pozwala dopasować wysokość do rozmiaru rośliny, a wbudowany czujnik wody informuje kiedy roślina potrzebuje podlania. Dodatkowo ten model imituje dzień i noc, dzięki timerowi.

Ledvance Indoor Garden Umbrella to lampa LED do doświetlania roślin, dzięki czemu jej żywotność wynosi 25 000 godzin. Co jednak ważniejsze, producent zadbał także o dopracowanie widma światła. Wykorzystał kombinację diod o pełnym spektrum (białych) i diod czerwonych (640 nm), przez co temperatura barwowa wynosi 3400 K (barwa biała ciepła).

Ledvance Indoor Garden Light Stand

Seria Ledvance Indoor Garden oferuje jeszcze jedno praktyczne rozwiązanie. Light Stand świetnie sprawdzi się jako lampa do doświetlania roślin domowych i ziół. Posiada timer imitujący cykl dobowy i oferuje duży kąt rozsyłu światła (110°).

Podobnie jak model, który znalazł się wyżej w naszym rankingu lamp do doświetlania roślin, Ledvance Light Stand wykorzystuje kombinację białych i czerwonych diod LED (3650 K). Takie połącznie wspiera – według producenta – wzrost i kwitnięcie większości rodzajów roślin. Diody LED zapewniają także długą żywotność (25 000 h).

Wsporniki są regulowane w zakresie od 19,8 cm do 30,5 cm, dzięki czemu można dostosowywać je do wielkości rosnącej rośliny. 1,5 -metrowy kabel powinien wystarczyć na komfortową instalację lampy w dowolnym miejscu.

Na zdjęciu znajduje się lampa do doświetlania roślin AQUAEL LT 18W Retrofit (36/54W) Plant 115-120

Lampa do doświetlania roślin Aquael Retrofit Plant 2.0

Choć ta lampa do doświetlania roślin została stworzona z myślą o akwarystyce, zastosowana w niej nowoczesna technologia LED i wzmocnione pasma niebieskie i czerwone sprawiają, że ten model nada się także do hodowli większość roślin domowych.

Emitując tą samą ilość światła co tradycyjne świetlówki lampy LED Aquael zużywają o połowę mniej energii. Dodatkowym atutem urządzenia jest długowieczność, która pozwala na użytkowanie przez wiele lat bez konieczności wymiany.

Model Plant 2.0 dysponuje mocą 14W, ale możliwe jest też dokupienie do niego adapterów, które zwiększają moc do 30W i umożliwiają regulację długości fal w zakresie 820 – 950 mm.

Jest to lampa ciesząca się dużym uznaniem akwarystów oraz świetnymi opiniami użytkowników, które wskazują na duży rozrost roślin.

Stacja wzrostu Smartwares – domowa mini szklarnia

Choć Stacja wzrostu Smartwares nie jest typową lampą do doświetlania roślin domowych (a raczej domową mini szklarnią), dla wielu może okazać się pomysłem znacznie ciekawszym. Jest wyposażona w lampę do roślin full spectrum, tym samym generuje światło o barwie uniwersalnej bieli (4 000 K).

Stacja nie tylko imituje światło słoneczne, ale też odzwierciela tryb dzień/noc (16 godzin jest włączone, 8 godzin wyłączone). Sprawdzi się przy hodowli roślin domowych, ziół i warzyw, a dzięki materiałowi, który wygląda jak drewno, będzie także ozdobą każdego pomieszczenia.

Hillvert 10090206

Kiedy myślimy o lampach do hodowli roślin najczęściej do głowy przychodzi nam coś takiego jak model Hillvert 10090206. To klasyczne LED-owe rozwiązanie sprawdzi się także jako lampa do doświetlania roślin domowych.

Hillvert 10090206 to zestaw czterech lamp o długości 50 cm, które generują strumień o mocy 1600 lumenów. Zastosowano tu 120 diod LED o długości fal w zakresie 620-660 nm i 460-470 nm, co oznacza, że światło które generują jest czerwono – niebieskie (tzw. burple).

Hillvert to bardzo dobra lampa do doświetlania roślin, która gwarantuje długą żywotność (50 000 h) i solidne wykonanie (z aluminium i PC). Zupełnie jak w przypadku profesjonalnych opraw LED dedykowanych do roślin.

Producent zapewnia, że zestaw lamp jest odpowiedni dla roślin w fazie wzrostu aż do pełnego rozkwitu lub zbiorów. Ze względu na swoją konstrukcję i wartość PPFD (273 µmol/m2/s) najlepiej sprawdzi się w przypadku małych roślin, w tym warzyw i ziół.

Lampa do doświetlania roślin domowych – jaką wybrać? Podsumowanie

Lampa do doświetlania roślin domowych nie musi być droga, czego doskonałym przykładem jest model Umbrella z serii Ledvance Indoor Garden. O ile jednak takie źródło światła będzie dobrym rozwiązaniem dla jednego kapryśnego kwiatka, tak chcąc doświetlić większą ilość swoich okazów, trzeba zaintestować nieco więcej.

Model Light Stand, z tej samej serii, pokryje swoim światłem kilka małych roślin. Jeśli jednak masz na celu doświetlenie całej półki roślin – najlepiej w tym celu sprawdzi się Aquael Retrofit Plant 2.0, który mierzy 70 cm lub zestaw Hillvert 10090206.

Na rynku dostępne są także mniej typowe lampy do hodowli roślin, czego przykładem jest choćby stacja wzrostu Smartwares. Odpowiedź na pytanie jaka lampa do doświetlania roślin będzie najlepsza dla Ciebie zależy zatem od tego jakiego rodzaju rośliny chcesz doświetlać, jak dużo ich jest i jakiej są wielkości.

Mamy jednak nadzieję, że nasz ranking lamp do doświetlania roślin pozwolił Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie lub chociaż uzmysłowił jakiego rodzaju rozwiązania potrzebujesz.

Sprawdź również: Najlepsze nawilżacze powietrza – Ranking

#materiałreklamowy

5/5 - (1 vote)