• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

WiFi mesh, czyli? Przede wszystkim: nie jest to nowy standard sieci bezprzewodowej. To raczej inny sposób jej działania. W przeciwieństwie do tradycyjnych routerów, czyli pojedynczych urządzeń zapewniających zasięg WiFi na ograniczonym obszarze, routery mesh wykorzystują dwa lub więcej połączonych i współpracujących ze sobą urządzeń. Dzięki temu zapewniają wiele źródeł sygnału WiFi, a wszystkie są dostępne w ramach jednej sieci.

Routery mesh, zwane też routerami siatkowymi, zaprojektowano w taki sposób, aby niejako “okrywały” twoje mieszkanie czy dom zasięgiem WiFi. Pod tym kątem zapewniają o wiele lepsze możliwości niż jeden, zwykły router – działają trochę tak, jakbyś miał 3-5 oddzielnych routerów w domu, które tworzą jedną, wspólną sieć.

Najnowsze modele mają prostą konfigurację i można dzięki nim pozbyć się martwych miejsc oraz wypełnić luki w zasięgu. Po instalacji mesh możesz cieszyć się dostępem do WiFi w każdym pomieszczeniu, a często nawet w garażu czy na podwórku.

Wi-Fi mesh – świetne do dużego domu

wifi mesh co to jest

Wi-Fi mesh bardzo dobrze sprawdzi się w dużym domu (co najmniej 250 m2), ale nie tylko. Jeśli masz stare, ceglane ściany, mesh spisze się świetnie również w mieszkaniu. Nietypowy układ domu czy mieszkania, albo więcej niż dwa piętra to kolejne powody, aby zainwestować w WiFi mesh. W przeciwnym razie na pewno napotkasz na martwe strefy WiFi, albo będziesz miał zasięg, ale będzie on niewielki.

W tym miejscu trzeba wyjaśnić podstawy związane z działaniem systemów Wi-Fi mesh.

Zamiast transmitować sygnały WiFi z jednego punktu, jak robią to tradycyjne routery, systemy WiFi mesh mają wiele punktów dostępu. Jeden punkt łączy się z modemem i działa jako router, podczas gdy drugi (lub więcej) punktów, zwanych często satelitami, przechwytuje sygnał routera i transmituje go ponownie. Tutaj warto zauważyć, że wiele obecnie dostępnych routerów można “przełączyć” w tryb mesh w ustawieniach. Wówczas wystarczy dokupić drugi router i można je połączyć w sieć mesh. Nie musisz więc od razu wymieniać routera na inny – jest szansa, że ten, który masz, będzie mógł działać jako router mesh. Zanim zdecydujesz się na wymianę, sprawdź więc czy jest to faktycznie konieczne.

Zalety korzystania z systemu Wi-Fi mesh

Oprócz silnego sygnału i zwiększonego zasięgu, WiFi mesh zapewnia jeszcze kilka dodatkowych korzyści. Co to takiego? Przedstawiamy te najważniejsze:

Łatwe zarządzanie siecią: sieci mesh zapewniają łatwiejsze zarządzanie WiFi niż tradycyjne routery. Wiele systemów działa całkowicie automatycznie. Pozwala to na łatwe zarządzanie siecią np. z poziomu aplikacji mobilnej i z dowolnego miejsca. Skonfigurowanie połączenia za pomocą aplikacji jest o wiele łatwiejsze niż bezpośrednie połączenie routera i skonfigurowanie go z poziomu przeglądarki www na komputerze. Aplikacje do WiFi mesh często umożliwiają też przeprowadzanie testów prędkości łącza, odcinanie dostępu do sieci wybranym urządzeniom, czy też testowanie jakości połączenia w różnych miejscach i z różnymi sprzętami.

aplikacja wifi mesh

Wysoki poziom bezpieczeństwa: sieci mesh nie tylko łatwo skonfigurujesz, ale też możesz liczyć na świetne bezpieczeństwo. Wiele systemów ma nawet funkcję automatycznego pobierania aktualizacji, co sprawia, że posiadane urządzenia sieciowe mają zawsze najnowsze oprogramowanie, zawierające poprawki ostatnich błędów.

Jedna wspólna sieć: kiedy chcesz rozszerzyć zasięg WiFi, możesz skorzystać z repeatera (tzw. rozszerzacz zasięgu). W praktyce nawet najlepsze repeatery wymagają stworzenia nowej sieci, pod nową nazwą. To oznacza, że czasami będziesz musiał przełączać się między sieciami, często robiąc to manualnie – nie licz na to, że WiFi automatycznie wykryje i przełączy się na optymalne połączenie dla danego pomieszczenia. System mesh, z drugiej strony, nie wymaga tego typu działań. To jedna, wspólna sieć, która zawsze działa możliwie najlepiej. Co więcej, nie ma do czynienia z lagiem i opóźnieniami – punkty dostępowe mesh transmitują ten sam sygnał, zamiast kierować żądania przez wiele sieci.

Czy potrzebujesz systemu mesh?

wifi mesh

Największa wada systemów mesh to ich cena. Dla przykładu, jeden z najlepszych systemów mesh na rynku, Ubiquiti AmpliFi HD Mesh System, kosztuje ok. 1900 zł. Zawiera router oraz dwa punkty dostępowe, jest bardzo łatwy w konfiguracji i obsługuje sieć WiFi 5 do prędkości 1750 Mb/s. Dodatkową zaletą jest atrakcyjny design. Nieco tańszy zestaw to Netgear Nighthawk MK62, która zapewnia już dostęp do WiFi 6 i maks. prędkości 1800 Mb/s. Jego cena to 1250 zł. Ogólnie, jeśli chcesz kupić dobrej jakości system WiFi mesh, który zapewnia nie tylko duży zasięg, ale i wysokie prędkości transmisji danych, przygotuj się na wydatek rzędu 1000 zł i więcej.

Wysoka cena sprawia, że wiele osób zaczyna kwestionować decyzję o zakupie systemu mesh. Czy rzeczywiście jest on potrzebny? Może wystarczy reapter? Albo wymiana routera na lepszy model?

mesh wifi

Co więcej, kiedy kupujemy system mesh, często może się okazać, że nie wykorzystamy w pełni jego możliwości. Dotyczy to zwłaszcza małych domów i mieszkań. Powiedzmy, że w salonie, gdzie stoi router, uzyskujesz prędkość 600 MB/s (a masz łącze 1 GB/s), natomiast w pracowni, która znajduje się kilka metrów dalej, masz już 300 MB/s. System mesh zapewni ci lepsze prędkości – zbliżone do tych 600 MB/s (pamiętaj, że maksymalne prędkości uzyskasz dopiero po podłączeniu się do modemu/routera przez kabel Ethernet). Ale zapewniłby równie dobre osiągi także w większych mieszkaniach i pomieszczeniach, gdzie odległości między routerami czy punktami dostępu są większe.

Jeśli więc nie masz dużych wymagań i wystarczy ci, że w danym pokoju jest zasięg, choć prędkość jest niższa – wtedy zakup systemu mesh mija się z celem. Jeżeli bowiem chcesz poprawić jedynie zasięg, często wystarczy umieścić router w bardziej centralnym miejscu w domu, albo kupić po prostu lepszy model, cechujący się większym zasięgiem.

Poza tym, system mesh to – jakby nie patrzeć – więcej sprzętu do rozlokowania w miejscu zamieszkania. A to może być kłopot. Urządzenia zazwyczaj są dość atrakcyjne, niemniej ciągle trzeba znaleźć dla nich stałe miejsce. Weź to pod uwagę, gdy będziesz przymierzał się do zakupu.

Co kupić – polecane systemy Wi-Fi mesh

Co możemy polecić? Oto systemy, które według nas najbardziej zasługują na uwagę:

Netgear Orbi WiFi 6 RBK752 (4200Mb/s a/b/g/n/ac/ax) 2xAP

System dla dużych powierzchni – nawet 350 m2. Zapewnia obsługę Wi-Fi 6 do maks. 4,2 Gb/s. Zapewnia 8 strumieni jednocześnie i możesz do niego podłączyć kilkadziesiąt urządzeń, licząc na dobre prędkości i zasięg. Do tego dołączona jest świetna w obsłudze aplikacja mobilna. Koszt: ok. 2500 zł.

Linksys Velop Mesh WiFi (1300Mb/s a/b/g/n/ac) 3x

Dostępna nawet wersja z 3 modułami, kierowana do dużych domów. Oczywiście możesz kupić system z 1 lub 2 modułami – będzie odpowiednio tańszy. Mesh Linksysa może zaoferować Wi-Fi dla maks. 50 osób, ma kontrolę rodzicielską oraz funkcję nadawania priorytetów poszczególnym urządzeniom. Do tego obsługuje system Alexa dla poleceń głosowych i ma wbudowaną funkcję testu prędkości łącza (znajdziesz ją w dołączonej aplikacji mobilnej). Współpracuje z Wi-Fi 5, oferując maks. transmisję danych 1300 Mb/s. Koszt: ok. 1150 zł.

Ubiquiti AmpliFi HD Mesh System (1750Mb/s a/b/g/n/ac)

Dostosowany do pracy w sieci Wi-Fi 5 i dla maks. prędkości 1750 Mb/s. Ma bardzo dobrą aplikację mobilną i oryginalny design. Zdecydowanie może się podobać! Co ciekawe, w jego przypadku podłączamy punkty dostępowe bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. System ma również wbudowany sygnalizator sygnału LED oraz regulowaną antentę, by ustawić ją w optymalnej pozycji. Zdecydowanie jeden z najlepszych meshów na rynku. Koszt: ok. 1900 zł.

D-Link COVR-1102 (1200Mb/s a/b/g/n/ac) 2x

Zawiera dwa moduły i jest kierowany do domów o powierzchni do 325 m2, ale weź pod uwagę, że chodzi tutaj przede wszystkim o zasięg – nie licz na maksymalne prędkości. Duże zalety systemu to jednak niska cena oraz małe wymiary. Nie zajmuje zbyt dużo miejsca i nie rzuca się w oczy (ma dyskretny design). Zapewnia dostęp do Wi-Fi 5, przy maksymalnej prędkości 1200 Mb/s. Obsługuje też urządzenia Alexa oraz Asystenta Google. Koszt: ok. 500 zł.

TP-Link DECO S4 Mesh WiFi (1200Mb/s a/b/g/n/ac) 3x

A tutaj nieco droższy system, za to oferujący 3 moduły. Producent obiecuje tutaj pokrycie zasięgiem powierzchni do 370 m2. A jeśli to nie wystarczy – dorzuć kolejną kostkę Deco i gotowe! System TP-Linka działa z Wi-Fi 5 (maks. 1200 Mb/s), zapewniając przyzwoitą prędkość przesyłania danych. Dla mniej wymagających będzie jak znalazł. Koszt: ok. 700 zł.

Oceń ten post