Choć mogłoby się wydawać, że chłodny skandynawski styl nie ma wiele wspólnego z wyrafinowanym japońskim wystrojem wnętrz, japandi to dowód na to, że oba style potrafią ze sobą idealnie współgrać. Japandi, powstały z połączenia słów “Japanese” i “Scandi”, cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ oba style, na których bazuje mają głęboko zakorzeniony minimalizm i wygodę.
Ten koncept aranżacji wnętrz to przede wszystkim naturalne tworzywa, jasne przestrzenie, neutralne kolory i czyste linie. Dzięki nim tworzy się przyjemne i wyciszające przestrzenie domowe, w których chce się przebywać.
Spis treści
Japandi Interior design – kluczowe cechy stylu
Styl Japandi koncentruje się na funkcjonalności i minimalizmie – dzięki temu tworzy się otwarte przestrzenie, które nie generują bałaganu. Duży nacisk kładzie się także na naturalne światło. Ściany i wnętrza są utrzymane w jasnej kolorystyce po to, żeby mogły odbijać jak najwięcej dziennego światła słonecznego.
Neutralna kolorystyka stosowana we wnętrzach Japandi ma naśladować świat przyrody i oferować możliwość wyciszenia. Odważne kolory mogą stanowić drobny akcent pomieszczenia, ale co do zasady stawia się na odcienie neutralne, beże, brązy, szarości i błękity. Te kolory dobrze współgrają z drewnem i zielonymi roślinami.
Co ciekawe, istotną zasadą projektowania wnętrz w stylu Japandi jest zrównoważony rozwój. Wysokiej jakości meble i dodatki z drewna, bambusa, rattanu, lnu i bawełny mają ponadczasową stylistykę i nie są tworzone z myślą o jednorazowym użytku. Nawet elementy dekoracyjne dobiera się pośród tych wykonanych z ceramiki, kamienia albo szkła, by były bezpieczne dla planety.
Japandi, a styl skandynawski
Skandynawska koncepcja przytulności w projektowaniu, znana nam pod nazwą „hygge”, zakłada, że dom powinien zapewniać poczucie komfortu za każdym razem, gdy do niego wchodzisz. Jednocześnie ten design charakteryzuje się chłodną paletą kolorów, które mogą wprowadzać poczucie zimna.
W Japandi mamy do czynienia z mieszanką ciepłych, jasnych kolorów oraz ciemnymi tonami używanymi jako akcenty. Dzięki bogatszej palecie barw przestrzenie stają się bardziej wyraziste, a mniej kliniczne. Możemy na przykład dowolnie stosować jasne drewno, charakterystyczne dla stylu nordyckiego, jak i ciemne drewno, będące najbardziej rozpoznawalnym elementem wnętrz japońskich.
To, co jest cechą charakterystyczną stylu Japandi to także nacisk na naturalne światło, elementy drewniane i rośliny. Tak dużej ilości roślin nie ma ani w stylu japońskim, ani skandynawskim i jest to niewątpliwie zaletą Japandi, bo przecież rośliny w ogromnej mierze wpływają na dobre samopoczucie.
Jak wprowadzić styl Japandi do swojego domu?
- Stawiaj na naturalne tworzywa
Jeżeli chcesz czerpać pełnię korzyści, jakie oferuje styl Japandi, w pierwszej kolejności wybieraj naturalne materiały. Drewniany stół, wiklinowe kosze do przechowywania, ozdobne poszewki z tkanych tekstyliów powinny zastąpić wszechobecne sztuczne tworzywa.
Pamiętaj, że kluczowym elementem Japandi jest zrównoważony rozwój. Zamiast więc składać duże zamówienie w sklepie wielkopowierzchniowym, lepiej selektywnie kupować elementy wyposażenia wysokiej jakości. Dzięki nim będzie można zapomnieć o remoncie nawet na kilkadziesiąt lat. Ponadczasowe meble można kupić na przykład u lokalnych rękodzielników. Być może będziesz chciał wykorzystać tą okazję, by wesprzeć mniejszych producentów mebli.
Najlepszym dodatkiem do wnętrza będą z kolei rośliny. Ten styl zachęca do wykorzystywania zieleni jako dekoracji. Tym bardziej, że do wyboru jest naprawdę wiele rodzajów roślin domowych, w tym bonsai czy wiszące winorośle. Niektórzy architekci zalecają także używanie stonowanych kolorów z nutą bladej zieleni, aby stworzyć poczucie życia na świeżym powietrzu.
- Nie bój się mieszać tekstur i materiałów
Za powolnym wyborem pojedynczych elementów wyposażenia przemawia także fakt, że Japandi jest stylem swobodnym i różnorodnym. Dozwolone jest łączenie różnych kolorów, tekstur, materiałów i akcentów. Na mocne, akcentujące kolory można postawić na przykład wybierając stolik kawowy lub fotel. Resztę odcieni można dobierać w spójności z przedmiotami dekoracyjnymi, np. poduszkami.
- Zapewnij przestrzeń i światło
Kluczowym elementem Japandi jest minimalizm, który idzie w parze z otwartymi przestrzeniami i prostymi liniami. Uporządkowanie przestrzeni jest zatem podstawą do wprowadzenia tego stylu w swoim domu. Poza funkcjonalnym umeblowaniem z pomocą mogą przyjść wiklinowe i tkane kosze, które ukryją drobne przedmioty, oferując jednocześnie spójność ze stylistyką pomieszczenia.
W wolnej i jasnej przestrzeni światło będzie rozchodziło się naturalnie. Jeśli jednak umiejscowienie mieszkania lub domu sprawia, że światła jest mało, można wprowadzić kilka różnych rodzajów sztucznego oświetlenia, by zapewnić przytulną i przyjemną atmosferę.
Podsumowanie
Jako że styl Japandi jest mocno skoncentrowany na naturalnych materiałach i rzemiośle, stanowi swoiste antidotum na kulturę jednorazowego użytku, którą wiele krajów – w tym także Polska – w dalszym ciągu mocno wyznaje. Zrównoważone i bezpieczne dla planety elementy wyposażenia Japandi nie są przeznaczone do wyrzucenia. Przetrwają próbę czasu i będą pasowały do wystroju przez wiele lat.
Japandi to także harmonijne połączenie funkcjonalności i estetyki, które tworzy spokojny, przyjemny dom, jakiego wszyscy pragniemy. Zgodnie ze starożytną japońską filozofią wabi-sabi, na której bazuje styl, tworzymy warunki do powolnego życia, zadowolenia i prostoty. Wpływ skandynawskiej praktyki hygge wprowadza dodatkowo nacisk na przytulność i dobre samopoczucie.
Mimo nacisku na stonowane kolory i otwartą przestrzeń, Japandi jest jednocześnie stylem bardzo swobodnym. Daje duże przyzwolenie na dowolne łączenie materiałów, tekstur i elementów. Dlatego nie bójmy się akceptować niedoskonałości. Wybierajmy naturalne, przyjazne dla środowiska surowce i twórzmy z nich ponadczasowe wnętrza, w których dobrze się żyje.
Czytaj także: Ikigai – japońska filozofia szczęścia