• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Co kojarzy się bardziej przytulnie niż relaks w głębokim fotelu w uroczym wiejskim domku? Choć termin farm cottage design może brzmieć obco, tak naprawdę każdy z nas jest w stanie przywołać w głowie obraz, który doskonale go opisuje.

Ściany z bielonej cegły, kamienne podłogi, ciepłe kolory, proste drewniane meble, miękkie sofy, książki i dzieła sztuki – to tylko kilka charakterystycznych elementów wystroju, jaki znamy pod nazwą cottage interior design.

Cottage Interior design – co to jest i skąd się wziął?

Końcem XIX wieku, kiedy rewolucja przemysłowa wywołała tęsknotę mieszkańców miast za życiem na wsi, domki w stylu farm cottage stały się częścią brytyjskiego marzenia. To, co dotychczas stanowiło symbol ubogiego życia, teraz nabrało zupełnie innego uroku i stało się czymś pożądanym.

Farm cottage design to jednak nie tylko sposób na urządzenie domu ulokowanego w brytyjskim miasteczku. Styl można zastosować w każdym mieszkaniu, zmieniając je w przytulne, relaksujące i wygodne miejsce do życia.

Farm cottage design w Twoim domu – sprawdź czego potrzebujesz

Chcąc wprowadzić wystrój farm cottage do swojego domu lub mieszkania, możesz zrobić to nie tylko tanio, ale i ekologicznie. Moda na upcykling dostarcza wielu inspiracji na renowację starych mebli, tkanin, a nawet dzieł sztuki, stanowiąc przy tym doskonały pomysł na oszczędzanie naszego nadwyrężonego środowiska.

Co przyda się do stworzenia stylu farmhouse cottage? Ten wystrój składa się najczęściej z mieszanki różnorodnych domowych elementów gromadzonych przez lata. Przydadzą się wszelkie kwieciste narzuty i tkaniny o różnorodnych kolorach i fakturach, a także stoliki i stojaki, poduszki, lampy i antyczne ozdoby.

Choć najbardziej charakterystyczne dla domu w stylu farm cottage są ściany z bielonej cegły i kamienne podłogi, podstawą dla wprowadzenia tego wystroju do wnętrz może być też podłoga drewniana i czyste, białe lub delikatnie kremowe ściany.

Ogród w stylu farmhouse cottage

Styl farmhouse cottage to jednak nie tylko wnętrza zorientowane na wygodne życie rodziny. To także ogrody z drewnianymi tarasami zacienionymi drzewami i naturalnymi nasadzeniami.  Ogród w tym stylu kojarzy się przede wszystkim z sadem – owocowymi drzewami i grządkami, a jego unikalnej stylistyki dopełniają antyczne ozdoby, rozmieszczone tu i ówdzie.

Choć Twoja nieruchomość może być urządzona w stylu rustykalnym, nic nie stoi na przeszkodzie, by utrzymanie ogrodu ułatwić sobie nowoczesną technologią. Urządzając taras i przestrzeń zewnętrzną warto zadbać o to, by w chłodniejsze wieczory mieć pod ręką promiennik podczerwieni. Ogrzewacz pozwoli na relaks na świeżym powietrzu niezależnie od pogody.

Ogrodnictwo może być pasją i relaksującym zajęciem. Jeśli jednak szkoda Ci czasu na przykład na koszenie trawy – to zadanie możesz delegować automatycznemu robotowi koszącemu, a samodzielnie możesz zająć się przycinaniem krzewów czy sadzeniem nowych owoców i warzyw.

Cottage Interior design – podsumowanie

Farm cottage design to wystrój, który oferuje przytulny klimat i wygodę, a przecież o to w głównej mierze chodzi w domach, stanowiących naszą oazę. Wnętrza urządzone w tym stylu mogą być mniej lub bardziej rustykalne, ale zawsze mają unikalny charakter. Ostatecznie każdy mebel i element ozdobny ma swoją historię, dzięki czemu design mieszkania jest swobodny, a zarazem wyrafinowany.

Cottage Interior design pozwala łączyć ze sobą różne epoki, kolory, tekstury i surowe materiały – drewno, cegłę czy metal. To dobry pomysł na aranżację każdego domu, mieszkania czy domku letniskowego, nawet jeśli chcielibyśmy łączyć ten koncept z nowoczesnym designem.

Oceń ten post