• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Kultury nordyckie zdają się mieć wszystko bardzo dobrze rozplanowane – balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, wysoki poziom edukacji i innowacji, zrównoważony rozwój i wiele innych, godnych pozazdroszczenia aspektów, które prowadzą do wysokiego poziomu zadowolenia z życia.

Co dokładnie sprawia, że te kraje należą do najszczęśliwszych na świecie i to – według rankingu „World Happiness Report” – praktycznie każdego roku z rzędu? Co możemy zrobić, by być tak szczęśliwi jak ludzie żyjący w krajach nordyckich?

Żyć szczęśliwie jak w Skandynawii [7 kluczowych wskazówek]

1. Holistyczne spojrzenie na życie

Kraje skandynawskie charakteryzuje równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, zbilansowana dieta, bogate życie społeczne, dbałość o środowisko i dobre samopoczucie. Bez holistycznego podejścia zwyczajnie nie uda się wprowadzić tylu różnych zmian w tak wielu aspektach życia – każda z tych dobrych praktyk ma wpływ na finalne poczucie dobrobytu i zadowolenia z życia.

2. Nastawienie na społeczność

Jeżeli postrzegamy wszystkie aspekty życia wyłącznie przez indywidualny pryzmat, tracimy znacznie więcej niż gdybyśmy postrzegali siebie jako część społeczności. Nastawienie poznawcze skupione na sprawstwie zbiorowym i harmonii, które wywodzi się ze starożytnych Chin, ma zastosowanie także w krajach skandynawskich.

To dzięki niemu są to społeczeństwa odpowiedzialne, dbające o środowisko i o relacje społeczne. Okazywanie kultury w sklepie, życzliwość wobec nieznajomych, cierpliwość w ruchu drogowym to coś, co w krajach nordyckich jest normą. Dbałość Skandynawów o utrzymywanie znajomości, a zarazem dobrego samopoczucia doskonale obrazuje tradycja, jaką jest Fika.

Nordic lifestyle

3. Aktywność na powietrzu niezależnie od pogody

Nie od dziś wiadomo, że jeden z czterech hormonów szczęścia, które produkuje nasz organizm – serotonina, jest wytwarzana w wyniku kontaktu z naturą i światłem słonecznym. Inny hormon szczęścia, endorfiny, jest z kolei wytwarzany podczas ruchu.

Być może to właśnie z tego powodu Skandynawowie nie rezygnują z codziennych aktywności na świeżym powietrzu. Wiatr czy deszcz nie wstrzymują w domu biegaczy, spacerowiczów, ani dzieci. Co więcej, przedszkola w tych krajach pozwalają dzieciom bawić się na zewnątrz bez względu na pogodę.

Dlatego nie szukaj wymówek – załóż plecak, weź kije do nordic walking i ruszaj w drogę! A jeśli zdrowie na to nie pozwala – zdobądź formę zimą na sprzęcie do ćwiczeń, by wiosną ruszyć z aktywnościami na zewnątrz.

4. Koncepcja Lagom – tyle, ile trzeba

Słowo lagom oznacza odpowiednią lub optymalną ilość czegoś. Mówi się, że pochodzi ono od wyrażenia „laget om”, które oznacza „dla wszystkich wystarczy”. Ta szwedzka filozofia opiera się na równowadze i nakłania do posiadania tylko tego, czego potrzebujesz i niczego więcej.

Idea staje się wyjątkowo funkcjonalna, jeśli szukamy sposobów na zmniejszenie ilości odpadów, które wytwarzamy każdego dnia, ale ma zastosowanie praktycznie do każdego aspektu życia. W każdym momencie możemy przyjrzeć się rzeczom w swoim życiu i podjąć decyzję, czego naprawdę potrzebujemy, by nie tracić czasu, ani pieniędzy na coś, co realnie potrzebne nam nie jest.

5. Fredagsmys, czyli “przytulne piątki”

Szwedzka koncepcja „fredagsmys” to jeden z najlepszych sposobów spędzania piątkowych wieczorów. O ile w naszej kulturze króluje koncept piątkowych drinków i imprez, tak tu chodzi o łagodniejsze zakończenie tygodnia pracy – na kanapie z rodziną, w towarzystwie prostych i smacznych przekąsek oraz miłych koców.

Przywiązywanie wagi do odpoczynku, wygody i poświęcanie czasu dla rodziny oraz przyjaciół to kolejne charakterystyczne elementy życia Skandynawów, które z pewnością w dużej mierze przekładają się na ich poczucie szczęścia.

6. Hygge – home interior balance

Trend Hygge wywodzi się z Danii i choć tego słowa nie da się przetłumaczyć dosłownie, wiąże się ono z przytulnością i dobrym samopoczuciem, płynącym z prostych, najbardziej wartościowych rzeczy w życiu – czasu z bliskimi, dnia pod kołdrą, przytulnego wnętrza.

Hygge kojarzy nam się także z przytulną i wygodną stylistyką wnętrz. Ciepłą i przyjazną przestrzeń można łatwo stworzyć z miękkich tekstur, ciepłego oświetlenia i naturalnych materiałów. Koce, poduszki i rośliny w połączeniu z neutralną paletą barw to klucz do stworzenia designu hygge, w którym przyjemnie będzie żyć.

7. Żyj zielono

Kolejnym kluczowym elementem nordyckiego minimalizmu jest ograniczanie negatywnego wpływu na ekosystem. Dbałość o planetę wiąże się z holistycznym spojrzeniem na życie i nastawieniem na społeczność (o których była mowa w pierwszych punktach), ale w głównej mierze wynika z poczucia odpowiedzialności, które z kolei płynie z edukacji.

Mieszkańcy krajów nordyckich starają się nie wyrzucać rzeczy, a te, które mają próbują wykorzystywać jak najlepiej. Wybierają naturalne produkty zamiast tworzyw sztucznych, a jeśli korzystają z surowców nadających się do recyklingu, oddają je w odpowiednie miejsce – nawet, jeśli wymaga to od nich więcej wysiłku.

Nie tylko nordycka przyroda jest warta zachowania. Dlatego każdy z nas, żyjący w kraju, w którym niczego mu nie brakuje i w którym ma wiele możliwości, by pozytywnie wpływać na środowisko, powinien podejmować rozsądne decyzje, z których będzie dumny. Choćby dlatego, że nasz sposób życia i wybory, które podejmujemy mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia.

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się zrezygnować z wody butelkowanej na poczet dzbanka lub butelki filtrującej czy zajmiesz się upcyklingiem – każde działanie, które podejmujesz ma znaczenie nie tylko dla środowiska, ale i dla Twojego poczucia dobrobytu.

Nordic lifestyle – podsumowanie

Nordycki styl życia niesie ze sobą wiele cennych wskazówek odnośnie tego jak być szczęśliwym, żyć w dobrobycie i równowadze. Koncepcja Lagom pozwala zmniejszać ilości bałaganu, który pochłania nasz czas i uwagę, a Fika przypomina nam jak ważne są relacje międzyludzkie.

Skandynawowie zawstydzają jednocześnie wiele europejskich krajów, które pozostają daleko w tyle w kwestii zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko, a także w kwestii zbalansowanego sposobu życia – ograniczania stresu na rzecz relaksu i codziennego życia z rodziną. Dlatego każdy z nas może tylko skorzystać na wdrożeniu powyższych wskazówek we własne życie i nie należy z tym zwlekać skoro można zacząć już dziś!

Sprawdź również: Ikigai – japońska filozofia szczęścia

1/5 - (1 vote)