• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 tygodnie temu

Powrót do przeszłości, a wręcz powrót do natury, oszczędne rozwiązania i troska o ekologię – to główne trendy, które zapanują w kategorii AGD i wyposażenia domów w bieżącym roku.

Kiedy w 2020 roku większość z nas przeniosła pracę, hobby i aktywność fizyczną w zacisze własnego domu, staliśmy się bardziej związani ze swoimi wnętrzami. Personalizacja przestrzeni domowej była równie istotna w kolejnych latach, a specjaliści uważają, że bieżący rok też tego nie zmieni. Szukamy wyciszenia, przytulności, ale i oszczędności oraz komfortu.

Zauważamy wyraźny wzrost popularności takich stylów jak japandi, przy jednoczesnym stałym zainteresowaniu wygodą skandynawskiego hygge. Trzecia doroczna ankieta State of Home Design, która podsumowuje opinie 78 ekspertów ds. projektowania, wskazuje także, że w tym roku sporą popularnością będzie cieszył się styl francuski.

Technologie w służbie ekologii

Nacisk na ekologiczne rozwiązania wynika nie tylko z regulacji unijnych, ale i trendów, płynących z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych krajów. Wysokie klasy energetyczne AGD (obecnie od A do C zamiast od A+++ do A+) i programy EKO pozwalają oszczędzać prąd i wodę, ale te znane nam już rozwiązania to zaledwie początek innowacji.

Czytaj więcej: Jak produkty służą oszczędzaniu wody? Światowy Dzień Wody

Nowe lodówki będą mogły przewidywać kiedy je otworzymy, a wtedy samoczynnie obniżą temperaturę o kilka stopni, żeby utrzymać stałość temperatury i zapobiegać nadmiernemu zużyciu prądu.

Standardem staną się szuflady dedykowane warzywom i owocom, które przedłużają świeżość i zapobiegają marnowaniu jedzenia. Podobnie w kwestii zmywarek i pralek – wyposażone w zautomatyzowane programy, będą potrafiły samodzielnie dopasować ilość detergentu i wody do wielkości i rodzaju załadunku.

Jako konsumenci będziemy mieli większy wybór urządzeń wyposażonych w ekologiczne rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że nie zwalnia nas to z dokładnego czytania specyfikacji. Nowa pralka może zużywać w jednym cyklu prania 38 litrów (np. Beko WUE8624XBWS) albo 60 litrów wody. Jeden cykl zmywania w zmywarce w trybie ECO może wykorzystywać od 8 litrów (np. Amica DFM46C8EOiBH) do 11 litrów wody. Szukając tych informacji w opisie produktu mamy pewność, że wybieramy maksymalnie rozsądnie.

Powrót do przeszłości na ratunek planecie

Rosnące zainteresowanie stylami wyposażenia, które bazują na naturalnych surowcach i materiałach, a także moda na upcykling i stylistykę vintage, są niezwykle korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska.

Copernicus, który zajmuje się monitorowaniem środowiska morskiego, informuje, że co roku w oceanach ląduje 8 milionów ton odpadów plastikowych. Plastik jest obecny w głębinach oceanicznych, na arktycznym lodzie, a nawet na dzikich wyspach. Mikroplastik, który tworzy się podczas rozkładu plastiku, jest praktycznie niemożliwy do usunięcia z wód i gleb.

Produkcja plastiku zużywa największe ilości wody, bo aż 330 000 litrów (w porównaniu do 66 000 litrów potrzebnych do produkcji szkła). Podobnie jest z innymi tworzywami sztucznymi i tkaninami – zużywają one ogromne ilości wody, ale i energii, a więc pozostawiają sobie ślad wodny i węglowy. Zanieczyszczenie wód syntetycznymi mikrowłóknami, które są powodem śmierci średnio 100 tysięcy zwierząt morskich rocznie, to nie tylko wynik fast fashion.

Kupować mniej i kupować mądrze – to rozwiązanie, które zaproponowaliby Norwegowie, zgodnie ze swoją koncepcją Lagom. Szczęśliwie się składa, że Skandynawowie wpływają na nasze społeczeństwo nie tylko poprzez wysoce spopularyzowany hygge. Nordycki styl życia uczy nas szacunku do środowiska w wielu aspektach życia. Podobny wpływ wywiera zresztą kultura japońska.

Czytaj więcej: Nordic lifestyle – żyj szczęśliwie jak w Skandynawii

Najpopularniejsze style wyposażenia w 2023 roku

Każdy z nas prawdopodobnie kojarzy z czym wiąże się trend hygge. Przytulna i przyjazna przestrzeń powstaje w wyniku połączenia miękkich tekstur, naturalnych materiałów, neutralnych barw, dużej ilości roślin i – oczywiście – koców oraz poduszek. W tym roku większą popularnością może cieszyć się jednak japandi.

Japandi

Japandi, powstały z połączenia słów “Japanese” i “Scandi”, to miks skandynawskiej praktyki hygge ze starożytną japońską filozofią wabi-sabi, która nakłania do powolnego życia, w harmonii, prostocie i zadowoleniu. Styl stanowi swoiste antidotum na kulturę jednorazowego użytku, ponieważ opiera się na naturalnych materiałach i rzemiośle.

Zrównoważone i bezpieczne dla planety elementy wyposażenia stylu japandi mają przetrwać próbę czasu i pasować do wystroju przez wiele lat. Drewno, bambus, rattan, len i bawełna to podstawowe materiały, na których bazuje japandi. Dekoracje z kolei tworzy ceramika, szkło, wiklina albo kamień.

Styl Japandi jest skoncentrowany na funkcjonalności i minimalizmie. Jasne, otwarte przestrzenie, w których łatwo rozchodzi się naturalne światło, pozwalają zachować ład i dobre samopoczucie. Neutralna kolorystyka ścian naśladuje świat przyrody, co doskonale współgra z drewnem i roślinami.

Czytaj więcej: Japandi Interior design

Farmhouse cottage

Przytulne, wygodne i relaksujące przestrzenie oferuje też brytyjski styl farmhouse cottage. Ponieważ wynika on z tęsknoty mieszkańców miast za życiem na wsi, tworzą go kamienne podłogi, ściany z bielonej cegły, ciepła kolorystyka, drewniane meble i miękkie sofy. Jeśli kiedykolwiek szukałeś domku wakacyjnego w rytmie slow, istnieje spora szansa, że trafiłeś na niejedną aranżację w stylu farmhouse cottage.

Wystrój farm cottage można wprowadzić bardzo łatwo, tanio i ekologicznie. Pomocny będzie z pewnością upcykling, ale i różnorodne domowe elementy gromadzone przez lata w rodzinie. Tkaniny o różnorodnych fakturach, kwieciste narzuty, antyczne ozdoby, stoliki i stojaki – tego typu akcesoria dodają pomieszczeniom duszy farm cottage.

Czytaj więcej: Cottage Interior design

Styl francuski

Francuskie zamiłowanie do projektowania jest wyraźnie widoczne w aranżacji wnętrz. Łączy w sobie luksusową, a zarazem luźną stylistykę paryską z niewymuszonym urokiem vintage. „Laissez faire”, czyli sposób myślenia, który można tłumaczy jako „pozwolić rzeczom toczyć się własnym torem bez ingerencji” tworzy przestrzenie zrelaksowane, a zarazem wyrafinowane.

Styl francuski przeciwstawia się cyklom trendów i skupia się na selekcji wyjątkowych elementów. „Proces projektowania zaczyna się od pogoni za tym, co znajdziesz i co Cię poruszy. To bardzo romantyczne, kiedy się nad tym zastanowić” – tłumaczy Lance Thomas, projektant z Luizjany.

Powodem, dla którego styl francuski może być jednym z najpopularniejszych stylów wyposażenia w 2023 roku, jest fakt, że nie potrzeba dużego budżetu, żeby stworzyć przestrzeń rodem z Paryża. Drobne elementy w stylu vintage, takie jak stare francuskie flakony perfum, tace, wazony i tkaniny, potrafią skutecznie odmienić zwykłe przestrzenie.

„Jeśli masz miejsce tylko na wygodną sofę i modne krzesło, tym lepiej” — mówi Thomas. Francuski styl sprawia, że to właśnie pojedyncze elementy tworzą urok w zwykłych, pomalowanych na biało pomieszczeniach. Targowiska i second handy potrafią dostarczyć wszystkiego, co potrzebne do stworzenia paryskiej aranżacji.

Trendy w AGD i wyposażeniu wnętrz 2023 – podsumowanie

Wszystkie najpopularniejsze style wyposażenia 2023 roku nawiązują do faktu, że ludzie chcą ożywienia i kultury z powrotem w swoich domach. Całkowicie białe kuchnie mogą zacząć odchodzić w zapomnienie na rzecz malowanych szafek, retro lodówek i czajników w stylu vintage. Przestrzenie służące do relaksu nabiorą więcej osobistych akcentów, choćby w postaci własnoręcznie wyszukanych albo poddanych upcyklingowi dodatków, z których każdy będzie miał swoją historię.

Prócz potrzeby personalizacji, wygody, dążenia do dobrego samopoczucia i spokoju, jesteśmy coraz bardziej świadomi problemów środowiskowych. Dlatego nowe AGD będzie zmierzało w stronę rozwiązań coraz bardziej ekologicznych. Inteligentne technologie będą pomagały nam przede wszystkim zmniejszać zużycie prądu i wody.

Choć może się wydawać, że fascynacja stylistyką retro i postęp technologiczny to dwa różnorodne kierunki, łączy je dbałość o dobrostan środowiska. Musimy kupować mniej. Nie tylko ze względu na ryzyko niestabilności gospodarczej i fakt, że nasze płace nie rosną tak szybko, jak inflacja, ale przede wszystkim przez wzgląd na to ile śmieci generujemy, ile niepotrzebnych rzeczy wyrzucamy i jakie konsekwencje to za sobą niesie. Szczęśliwie, jeśli będziemy musieli kupić AGD teraz albo w przyszłości, będziemy mieli do wyboru coraz więcej ekologicznych – a co za tym idzie także ekonomicznych w użytkowaniu – urządzeń.

Oceń ten post