• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Agora wygrała w sądzie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przejmą więc Eurozet, właściciela Radia ZET.

Wygląda na to, że nareszcie skończyła się jedna z ciekawszych batalii sądowych na naszym rodzimym rynku. Cztery lata temu, Agora, czyli właściciel marek takich jak Gazeta Wyborcza, kina Helios czy Publio.pl chciała przejąć pełną kontrolę nad Eurozet. To firma mająca w swoim portfolio kilka doskonale znanych w Polsce rozgłośni radiowych – Radio Zet, Antyradio, Chillizet i Meloradio.

Agora od dawna była już udziałowcem tej spółki, nie mieli jednak pakietu większościowego. Konkretniej, kontrolowali 40% akcji. Firma postanowiła więc to zmienić i stać się jedynym właścicielem Eurozet. Napotkali na swojej drodze jednak dość spory problem – UOKiK stwierdził, że tego rodzaju fuzja będzie szkodliwa dla rynku.

Decyzja była dość ogólnie uargumentowana. Przejęcie Eurozet mogłoby spowodować duopol na rynku i marginalizację pozostałych stacji radiowych. Agora stwierdziła jednak, że decyzja była błędna i postanowiła walczyć w sądzie o swoją rację. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz pierwszy w historii uwzględnił odwołanie i zezwolił na przejęcie Eurozet. Warto dodać, że w tym przypadku decyzja jest już całkowicie ostateczna – nie istnieje możliwość odwołania się.

W uzasadnieniu, sąd wskazał, że scenariusze opisane przez UOKiK były hipotetyczne i nie poparte wystarczającymi argumentami. Agora nie czekała zbyt długo. Poinformowali, że są już jedynymi właścicielami Eurozet i posiadają pełen pakiet kontrolny tej firmy.

Zobacz też:
Allegro ukarane gigantyczną karą przez UOKiK
Vinted ukarane przez UOKiK – zapłacą 5,3 miliona złotych kary
Cineworld, właściciel kin Cinema City ogłosi wkrótce bankructwo

Oceń ten post