• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Podczas gdy wiele osób nadal nie może kupić jednej z kart graficznych wydanych w 2020 r., Nvidia i AMD już pracują nad następną generacją procesorów graficznych. Karty graficzne nowej generacji mają być o wiele, wiele szybsze.

Nadchodzące grafiki wykorzystają architektury Nvidia Ada Lovelace oraz AMD RDNA 3. Dzięki Kopite7kimi, osoby, która odpowiada za ostatni przeciek informacji, poznaliśmy kilka szczegółów.

Jak dotąd karty nie mają jeszcze oficjalnych nazw, ale znane są nazwy robocze. To odpowiednio AD102 i GH202 w przypadku Nvidii, a także Navi 3X w przypadku AMD. W porównaniu z obecną architekturą, nowości Nvidii mają oferować 2,2-krotny wzrost wydajności. Jakby tego było mało, mówi się, że AMD przyspieszy jeszcze bardziej – karty Navi 3x zwiększą wydajność nawet o 2,5 raza względem obecnej generacji.

Ranking: Najlepsze karty graficzne

Nadchodzące grafiki zostaną prawdopodobnie oparte na chipach wykonywanych w procesie technologicznym 5 nm. Mówi się również, że wykorzystają konstrukcję Samsunga lub TSMC. Choć będą bardziej energooszczędne, i tak – ze względu na o wiele większą wydajność – nastąpi wzrost zużycia energii. Będą więc wymagać jeszcze mocniejszych zasilaczy.

Z przecieku wynika ponadto, że pojedyncza karta graficzna może zapewnić do 100 teraflopów mocy obliczeniowej FP32. Jeśli to się potwierdzi, oznacza to wzrost o ponad 70 TFLOP w porównaniu z flagowym RTX 3080 firmy Nvidia.

Karty graficzne nowej generacji: AMD RX 7000 będą szybsze niż Nvidia RTX 4000?

Nieoficjalnie mówi się także o tym, że karty graficzne AMD RX 7000 będą wydajniejsze niż układy RTX 4000 Nvidii. Oczywiście mówimy tutaj na razie tylko o “wydajności na papierze”, w dodatku kart, które nie miały premiery. Kopite7kimi twierdzi jednak, że AMD prawdopodobnie będzie tutaj górą, przynajmniej na początku.

Wąskim gardłem w przypadku kart obu producentów mają okazać się pamięci GDDR6X. Podobno ich przepustowość jest za mała, co może zmusić firmy do powrotu do HBM, czyli pamięci o większej przepustowości. Albo do pracy nad nowym standardem GDDR.

Na nowe grafiki poczekamy minimum do 2022 r, a być może pojawią się dopiero w 2023 r.

Zobacz też:
Karty graficzne drożeją w zastraszającym tempie!
Nvidia: nowe karty graficzne dostaną limiter kopania kryptowalut

Źródło: DigitalTrends.com

Oceń ten post