Google opublikowało 3 wersję beta nachodzącego systemu Android 12. Na szczególną uwagę, zasługuje modyfikacja sposobu obracania ekranu.

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nigdy przez przypadek nie obrócił się ekran w telefonie, kiedy nie do końca chciał to zrobić. Przyznacie, że czasami jest to niezwykle irytujące. Problem w szczególności dotyczy tych, którzy lubią korzystać z telefonu na łóżku, czy leżąc na kanapie.

Właściwie od samego początku powstania smartfonów, zasada obracania ekranu była banalnie prosta. Jeśli żyroskop wykrył, że nasz telefon jest obrócony w poziomie, to automatycznie dopasowywał do tego ekran. O tym, że nie jest to idealne rozwiązanie wie już każdy.

Android 12 wykorzysta nasz aparat i sztuczną inteligencję

Google nareszcie pokazało w praktyce, jak rozwiązali ten problem. Najnowsza wersja systemu Android 12 używa w tym celu sztucznej inteligencji i przedniej kamery telefonu. Zasada działania jest banalnie wręcz prosta – system wykryje pod jakim kątem znajduje się nasza twarz względem ekranu i na tej zasadzie zdecyduje, czy zmienić orientacje na poziomą.

Dla wszystkich przejmujących się mocno swoją prywatnością mamy też dwie dobre wiadomości. Po pierwsze: Google zastrzegło, że wychwytywane przez kamerę obrazy nie są nigdzie zapisywane, ani nawet przesyłane. Wszystko dzieje się lokalnie na naszych telefonach.

Jeśli nawet to was jednak nie przekonało, to możecie tę opcję po prostu wyłączyć i wrócić do starego (niezbyt dobrego) żyroskopu. Niemniej warto zaznaczyć, że Android 12 będzie domyślnie korzystał już z nowej opcji.

Zobacz też:
Android 12 pozwoli grać w gry w trakcie ich pobierania
Aplikacje do kopania kryptowalut na Androida często oszukiwały użytkowników
Ściągnąłeś te aplikacje na Androida? Koniecznie zmień hasło!