• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Google usunęło kolejne aplikacje na Androida, które łamały zasady dotyczące prywatności. Z pozoru niewinne programy wykradały nasze hasła na Facebooka.

Jeśli jeszcze tego nie wiecie, to nasze konta na Facebooku są wbrew pozorom dosyć wartościowe. Hakerzy w darknecie są w stanie zapłacić za nie od 20 do aż 50 dolarów. Wszystko zależy od tego, czy korzystamy z Facebook Pay lub mamy podpięte inne aplikacje.

Nic dziwnego, że jest to dość łakomy kąsek dla wszystkich hakerów. Google odkryło ostatnio, że niektóre popularne aplikacje na Androida nie były do końca tym, czym mogłyby się wydawać. W rzeczywistości, wykradały nasze dane logowania i hasła do Facebooka. Na szczęście, wszystkie z nich zostały już usunięte z Google Play.

Zobacz: Platformy no code – twórz aplikacje na Androida bez programowania

Zdecydowanie najgroźniejsze w tym procederze okazały się dwie aplikacje. Wykradły one w sumie około 5 milionów haseł. Pierwsza z nich nazywała się Horoscope Daily. Jak słusznie możecie przypuszczać, codziennie pokazywała nam po prostu nasz horoskop na nadchodzący dzień. No i kradła w tle nasze dane.

Kolejna z nich to Rubbish Cleaner, który miał działać na zasadzie podobnej do CCleanera – usuwał z naszego telefonu wszystkie zbędne pliki, zaśmiecające nasz system. Niestety, nie dość, że aplikacja w ogóle nie działała, to dodatkowo otrzymywała bardzo duże uprawnienia na naszym telefonie. Jak możecie się słusznie domyśleć, wykorzystywała je w raczej złych celach.

Aplikacje na Androida, które są tak naprawdę wirusami to bardzo poważny problem dla Google. Firma stara się walczyć z nimi ze wszystkich sił, ale skala zjawiska dalej jest olbrzymia. Co zrobić, żeby uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim, ściągać aplikacje tylko z zaufanych źródeł.

Zobacz też:
Android: zoptymalizuj aplikacje i płać niższe prowizje
Aplikacje z Androida trafią do Windows 11
Tęsknicie za starym iPhonem? Sprawdźcie aplikacje OldOS

Oceń ten post