• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Wygląda na to, że Apple pracuje nad ulepszoną wersją swojego flagowego procesora. M1X trafi do pierwszych klientów jeszcze w tym roku!

O tym, że Apple pracuje nad drugą generacją swoich procesorów wiedzieliśmy już od dawna. Jak się jednak okazało, zanim świat ujrzy procesory M2, firma wyda jeszcze jeden nowy model. M1X ma być po prostu nieco ulepszoną wersją ich poprzedniego układu. Jak na razie, znamy tylko kilka plotek i przecieków na jego temat.

Przede wszystkim, Apple M1X będzie mieć aż dwanaście rdzeni. W porównaniu ze zwykłym M1 to wzrost aż o 50% – zdecydowanie jest to dość spory postęp. Jak donosi serwis 9to5Mac, 4 rdzenie będą jednostkami głównymi, a pozostałe 8 będą energooszczędne. Najprawdopodobniej żadnej zmianie nie ulegnie za to taktowanie – powinniśmy spodziewać się wyniku około 3,2 GHz.

Bez żadnych niespodzianek, procesor M1X będzie wykonany w litografii 5 nm, co z pewnością dość dobrze przełoży się na jego wymagania energetyczne. Dość dobrze wygląda również TDP – to tylko 45W. Przypominamy, że ten parametr nie oznacza wcale maksymalnej mocy, a to, ile ciepła wydziela urządzenie w ciągu sekundy.

Zobacz: Temperatura procesora – jak ją sprawdzić? Jaka powinna być?

Na sam koniec warto dodać, że M1X będzie miał znacznie usprawniony w stosunku do swojego poprzednika układ graficzny. Najprawdopodobniej mowa tutaj o 16 rdzeniach, ale żadna informacja nie jest jeszcze na ten moment w 100% potwierdzona. Nowe procesory znajdziemy w pierwszych modelach prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Zobacz też:
Exynos W920 – Samsung prezentuje nowy procesor do zegarków
Apple MacBook Pro z procesorem M1X już w planach
Intel Arc – mamy oficjalną zapowiedź nowych kart graficznych!

Oceń ten post