• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Apple nawiązało współpracę z Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Gigant z Cupertino zamierza stworzyć swoje własne wyświetlacze micro OLED.

Obie firmy już wcześniej były ze sobą bardzo blisko pod kątem biznesowym. TSMC to wyłączny dostawca procesorów dla Apple. W 2021, 80% całej elektroniki wyprodukowanej w jego fabrykach trafi właśnie do producenta iPhonów.

Nowa współpraca zakłada jednak budowę nowej placówki (lub przebudowę istniejącej) w celu opracowania wyświetlaczy micro OLED do zestawów wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

W odróżnieniu od tradycyjnych ekranów OLED, w których diody umieszczane są na szklanym podłożu, ekrany micro OLED budowane są bezpośrednio na waflu krzemowym. Czyli cienkich płytkach wykorzystywanych do budowy chipów.

Sprawdź też jaki projektor do domu wybrać

Rozwiązanie to ma pozwolić na olbrzymie zmniejszenie ich masy i uzyskanie znacznie lepszej rozdzielczości – zagęszczenie diod będzie aż w nich dziesięciokrotnie większe. Jak nietrudno się domyślić, obie te cechy są absolutnie kluczowe, jeśli mówimy o zestawach VR.

Apple musi się jednak bardzo spieszyć w tym wyścigu technologicznym. Nad identycznymi rozwiązaniami pracuje również Sony i chińska firma BOE Technology Group. Co ciekawe, Samsung zupełnie nie jest zainteresowany ekranami micro OLED. Zamiast tego stawiają na dość podobną technologię micro LED.

Jak podają niektóre źródła, wyścig jest już z góry przegrany. Pierwsze ekrany micro OLED do zestawów wirtualnej rzeczywistości firmy BOE trafią na rynek jeszcze w tym roku. Nie istnieje możliwość, żeby Apple zdołało opracować je wcześniej.

Zobacz też:
HTC Vive pozwoli na śledzenie ruchu ust w goglach VR
Monitor Samsung Odyssey G9 teraz z technologią mini-LED
LG QNED mini-LED, czyli telewizory nowej generacji

Źródło: Reuters

Oceń ten post