• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Pralko-suszarka czy suszarka? Jeśli tu jesteś na pewno chcesz uzyskać szybką i klarowną odpowiedź. Sytuacja nie jest jednak tak prosta jakby się mogło wydawać, bo trzeba wziąć pod uwagę sporo różnych czynników. Zarówno pralko-suszarka, jak i automatyczna suszarka do prania mają swoje zalety – porównujemy oba rozwiązania i pomagamy podjąć właściwą decyzję.

Automatyczne suszarki do prania bębnowe

Suszarki do prania jako urządzenia stworzone do pełnienia jednej, a nie dwóch funkcji – zawsze będą dokładniejsze. Proces suszenia jest tu zoptymalizowany, przez co jest znacznie bardziej skuteczny. Mówiąc o optymalizacji mamy tu na myśli między innymi czas suszenia – będzie znacznie krótszy niż w przypadku pralko-suszarki. Jeśli chodzi o skuteczność – z automatycznej suszarki raczej nie wyciągniesz zawilgoconych ubrań, bo urządzenie na bieżąco monitoruje stopień wilgotności. Ten sprzęt świetnie poradzi sobie również z bardziej problematycznymi tkaninami, takimi jak na przykład jedwab.

Sprawdź również: Automatyczne suszarki do prania bębnowe – Ranking 2021

Jakie jeszcze zalety ma automatyczna suszarka do prania? W porównaniu do pralko-suszarki na pewno wyróżnia się ładownością. Do suszarki włożymy standardowo 8 – 9  kg prania podczas gdy pojemność w pralko-suszarce to zazwyczaj 4-5 kg. Suszarki do prania mają jednak także swoje wady. Należy do nich przede wszystkim konieczność wygospodarowania miejsca na dodatkowy sprzęt. Najczęściej suszarkę trzeba także podłączyć do instalacji wodnej (choć nowsze modele coraz częściej posiadają zbiorniki na wodę). Do tego należy także uwzględnić hałas generowany podczas suszenia – miejsce na suszarkę nie powinno znajdować się w pobliżu pomieszczenia, w którym odpoczywasz.

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna oraz dziecko. Za nimi ustawiona jest pralko - suszarka w kolorze białym.

Pralko–suszarka – czy warto?

Jeśli automatyczna suszarka w ogólnym rozrachunku wypada znacznie lepiej to czy warto w ogóle myśleć nad pralko-suszarką? Tak, szczególnie jeśli nie masz nadmiaru powierzchni użytkowej. Z pralko-suszarką nie musisz nadmiernie kombinować – na rynku dostępne są także modele slim więc zmieścisz je nawet w dość ciasnej łazience. Urządzenie 2w1 będzie nadzwyczaj korzystne dla tych którym zależy na komforcie automatycznego suszenia bez konieczności rezygnacji z przestrzeni. Nie będzie też potrzeby przekładania prania z jednego urządzenia do drugiego. Innymi słowy to po prostu wygodne rozwiązanie, które dodatkowo nie zaburzy nadmiernie konceptu aranżacji pomieszczenia. Już sama pralka potrafi mocno zdominować design łazienki, jeśli dołożymy do tego kolejne urządzenie tego samego pokroju – pierwotny zamysł estetyczny może zupełnie się rozpaść.

Wady pralko-suszarki? W porównaniu do suszarki automatycznej to przede wszystkim mniejsza skuteczność. Należy zatem liczyć z się z większą ilością zagnieceń, mniejszą liczbą programów suszenia i niższą ładownością. Chyba że celujesz w bardziej kosztowne wersje pralko-suszarek – producenci droższych modeli dokładają dużych starań, by eliminować powyższe wady. Niezmiennie jednak trzeba będzie brać pod uwagę fakt, że jedno urządzenie pracujące za dwa będzie miało niższą żywotność i szybciej może potrzebować naprawy. Pralko-suszarka będzie także zużywała znacznie więcej energii.

Na zdjęciu znajduje się Pralko-suszarka SAMSUNG WD80T654DBH w kolorze białym.

SAMSUNG WD80T654DBH

Pralko-suszarka – jaka najlepsza?

Sprzęt domowy dobierany jest zawsze pod konkretne potrzeby użytkowników i z uwzględnieniem określonego budżetu. Są jednak również rozwiązania optymalne i do tych należy na przykład asortyment marki Samsung. Samsung to nie tylko profesjonalny marketing – to także nowatorskie technologie (na przykład pranie bąbelkowe – EcoBubble™) i porządna jakość. Pralko-suszarka SAMSUNG WD80T4046CE jest przykładem modelu w stosunkowo niskiej cenie i z nienagannymi parametrami. Model WD80T654DBH jest już nieco droższy, ale i oferuje więcej. Oba urządzenia pracują w tej samej skali głośności, mają taką samą prędkość obrotową i ładowność (8 kg prania i 5 kg przy suszeniu). Do czego zatem dopłacamy w droższej wersji? W cenie mamy nie tylko bardziej gustowny design i sterowanie przez wi-fi (Aplikacja SmartThings). W modelu WD80T654DBH mamy przede wszystkim do czynienia z technologią AirWash (odświeżanie i dezynfekcja ubrań bez użycia detergentów) i dodatkowymi drzwiczkami – AddWash™  daje możliwość dorzucenia ubrań już w trakcie prania. Dodatkowo Panel AI Control umożliwia personalizację ustawień i programów.

Pralko-suszarka – razem czy osobno?

Jak widzisz, wybór pomiędzy pralko-suszarką, a suszarką nie jest łatwy. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety – odpowiadają różnym potrzebom. Jeśli chcesz oszczędzić przestrzeń użytkową – musisz liczyć się z gorszą jakością suszenia jednak wciąż jest to suszenie automatyczne, które oszczędza Twój czas. Z kolei jeśli nie brak Ci miejsca – skorzystasz z pełni funkcjonalności technologii suszenia automatycznego. A jeśli suszarka kiedyś się zepsuje – pralka nadal będzie sprawna więc nie zostaniesz bez podstawowego sprzętu użytkowego. Niezależnie od tego jaką opcję wybierzesz – skorzystasz na jej zaletach. Oszczędzisz czas na rozwieszaniu prania, a pogoda i poziom wilgotności w mieszkaniu nie będą miały dla Ciebie większego znaczenia.

Preferujesz stworzyć własny zestaw? Ranking automatycznych suszarek bębnowych znajdziesz powyżej, a do kompletu polecamy coś z poniższych zestawień:

Ranking pralek automatycznych

Pralki automatyczne ładowane od góry

Pralka do zabudowy – jaką wybrać?

#materiałreklamowy

Oceń ten post