• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

CEO Google – Sundar Pichai spotkał się z premierem Australii, Scottem Morrisonem. Spotkanie miało na celu załagodzenie konfliktu o nowe prawo wymagające od Google’a płacenia stronom internetowym za linkowanie ich artykułów.

Po ogłoszeniu planów nowej ustawy, gigant technologiczny z Mountain View zapowiedział, że nie będzie mieć wyboru i wyłączy wyszukiwarkę Google w Australii. Obie strony uznały jednak niedawne spotkanie za owocne.

Podczas wymiany poglądów, CEO Google poruszył wiele aspektów w jaki sposób media mogłyby nadużywać nowego prawa. Nakreślił on również w jaki sposób mogłoby to uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie firmy w Australii.

Podczas konferencji prasowej, Morrison stwierdził, że zrozumiał argumenty Google i zachęcił ich do aktywnego uczestnictwa w procesie tworzenia ustaleń z mediami australijskimi. Jego zdaniem spotkanie znacząco ociepliło nadwyrężone wcześniej relacje i wycofanie się z Australii jest wysoce nieprawdopodobne.

Premier zaznaczył jednocześnie, że dał jasno do zrozumienia, że tylko i wyłącznie rząd ustala, jak firmy mogą operować na terenie państwa.

Facebook z podobnymi problemami, Microsoft korzysta z sytuacji

Równocześnie, Josh Frydenberg, minister skarbu Australii odbył podobne spotkanie z CEO Facebooka – Markiem Zuckerbergiem. Podobnie jak w przypadku Google’a, spotkanie zostało uznane za wartościowe i konstruktywne, ale nie zmieniło pozycji rządu australijskiego.

Wydaje się, że seria spotkań z przedstawicielami dużych firm technologicznej załagodziła nieco napiętą sytuację. Australia zademonstrowała, że jest otwarta na argumenty i negocjacje, jednak nie zamierza rezygnować w pełni ze swoich planów.

W razie najczarniejszego scenariusza, gdyby Google faktycznie wycofało się z Australii, Microsoft ogłosił gotowość do zajęcia ich miejsca na rynku. Ich wyszukiwarka – Bing – odpowiada jedynie za 3,6% zapytań w australijskim ruchu internetowym. Odejście Google z pewnością okazałoby się dla nich gigantyczną okazją na rozwój.

Zobacz też:
Początek końca Google Stadia? Firma zamyka studio gamingowe
Google powie więcej o stronie, zanim ją odwiedzimy
Nowe dyski WD My Passport SSD ułatwią organizację plików

Źródło: CNBC

Oceń ten post