• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Mamy już pierwszy test procesora MediaTek Dimensity 8000. Jest spore zaskoczenie – to bezpośrednia konkurencja dla Snapdragona 888!

Od dawna przyjmuje się, że synonimem dobrego procesora mobilnego jest po prostu najnowszy Snapdragon produkcji Qualcommu. Od pewnego czasu sytuacja ulega jednak stopniowej zmianie. MediaTek prezentuje coraz to nowsze modele, które zaskakują swoją wydajnością i przy okazji ceną. Wyrośli już na olbrzymią konkurencję w segmencie ze średniej półki cenowej, a teraz idą prosto na szczyt.

Jakiś czas temu, MediaTek zaprezentowało nam procesor Dimensity 9000. Bardzo szybko okazało się, że to po prostu najwydajniejszy układ na całym rynku. No, może nie licząc autorskich procesorów Apple, ale one nie biorą udziału w tej zabawie. Wygląda jednak na to, że zapowiedziany „średniak”, czyli Dimensity 8000 wcale nie jest taki średni jak mogłoby się wydawać.

Zobacz: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

Teoretycznie, Dimensity 8000 miałby konkurować bezpośrednio ze Snapdragonem 870. Dokładnie na to wskazywały też zapowiedzi firmy i sugerowana przez nich cena. Tymczasem, pierwsze wyniki benchmarku AnTuTu mówią dość jasno. To raczej segment Snapdragona 888 pod względem wydajności.

Dimensity 8000 osiągnął 820000 punktów w benchmarku AnTuTu. Snapdragon 888 może pochwalić się wynikami od 7500000 do 880000 punktów. Tak naprawdę, mowa więc o bezpośredniej konkurencji. A warto pamiętać, że MediaTek przygotowało też procesor Dimensity 8100, który teoretycznie miał być właśnie na tym miejscu. Niestety nie znamy jeszcze jego wydajności.

Przyszłość procesorów mobilnych wygląda na ten moment bardzo ciekawie. MediaTek przestało być już ciekawostką dla słabszych telefonów i rosną na prawdziwego giganta branżowego.

Zobacz też:
Procesory MediaTek były narażone na ataki hakerskie
MediaTek zapowiada nowy procesor mobilny – Dimensity 9000
Dimensity 9000 pokonał nowego Exynosa i Snapdragona!

Oceń ten post