• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Epic przegrał pozew zbiorowy, który dotyczył wykorzystywania losowych skrzynek z łupami w trybie “Ratowanie świata” w Fortnite. Gracze z Rocket Leagute, którzy wcześniej kupili skrzynki z łupami w tej grze, również otrzymają odpowiednie zadośćuczynienie.

Chociaż Epic nigdy nie oferował skrzynek z łupami w trybie Battle Royale w Fortnite, to jednak pozwalał graczom na “Ratowanie świata”. Były to “lamy z łupami”, pełne losowych przedmiotów. Często jednak gracze otrzymywali kiepskie przedmioty, by oczywiście wydawać środki na kolejne łupy i… liczyć na szczęście.

Epic zakończył oferowanie takich skrzynek, ale i tak stanął w obliczu pozwu zbiorowego. Zarzucano firmie, że m.in. stosowała manipulację psychologiczną wśród młodych graczy, aby myśleli, że będą mieli szczęście i uda im się upolować świetne przedmioty.

Sprawdź: Karta sieciowa WiFi

Prawnicy firmy zaproponowali ugodę, która uzyskała wstępne potwierdzenie. I tak, wszyscy gracze, którzy w dowolnym momencie kupili “lamę z łupami”, otrzymają 1000 V-dolarów. Te mają wartość ok. 8 dol. Choć proces dotyczy rynku amerykańskiego, Epic zapowiedział, że umowa będzie miała zastosowanie do wszystkich graczy Fortnite. Tak więc 1000 V-dolców powinno trafić do każdego, kto kupił kiedykolwiek wspomnianą “lamę”.

Gracze Rocket League również otrzymają kredyty

Podobny problem dotyczył gry Rocket League, gdzie gracze mogli kupować losową skrzynkę Event Crate z łupami lub odpowiedni klucz. Otrzymają oni 1000 kredytów do wydania w grze, które mają wartość ok. 9,10 dol.

Gracze nie będą musieli nic robić – dodatkowe kredyty pojawią się na ich koncie w najbliższych dniach.

Zobacz ranking: Dysk zewnętrzny 1TB

Epic ma ok. 6,5 mln graczy Fortnite na całym świecie oraz 2,9 mln graczy Rocket Leagute. Jeden z zagranicznych serwisów wyliczył, że wirtualne nagrody zaoferowane przez Epic będą mieć wartość ok. 78,3 mln dol. Rzeczywisty koszt dla firmy będzie jednak nieporównywalnie mniejszy. Ot, będzie musiała zużyć nieco więcej prądu na wszystkie transfery danych.

W pewnym sensie tego typu zadośćuczynienie jest nawet dobrą promocją dla gier. Wiele osób, gdy otrzyma dodatkowe kredyty, z pewnością zdecyduje się je wykorzystać i spędzi jakiś czas na graniu. Wśród tych graczy będą też ci, którzy przestali grać w te tytuły – a teraz wrócą tylko po to, by wydać otrzymane środki.

Zobacz też:
Epic zachęca do tworzenia gier w Unreal Engine
Spór Epic Games z Apple trwa dalej
Apple próbuje wciągnąć Valve w swój spór z Epic Games

Źródło: Ars Technica.com

Oceń ten post