Facebook ma specjalny program VIP dla najbardziej obserwowanych kont. Gwiazdy sportu, muzyki czy politycy mogą swobodnie naginać zasady serwisu!

Duży może więcej – jak się okazuje ta zasada jest aktualna również na Facebooku. Portal od dawna stosuje specjalny program XCheck dla najbardziej obserwowanych kont. Każde naruszenie regulaminu przez osoby nim objęte jest rozpatrywane indywidualnie, przez grupę pracowników Facebooka.

Facebook od dawna stosuje dość dziwną politykę wobec swoich moderatorów. Nie są to w ogóle ich pracownicy, a osoby zatrudnione w ramach umowy zlecenia przez zewnętrzne firmy. Posługują się bardzo szczegółowymi wytycznymi – nie ma tam miejsca na żadne indywidualne decyzje. Jeśli post łamie regulamin, to musi zostać usunięty.

Zobacz: Smartfon do 1500 zł – jaki model warto wybrać?

Facebook pozwala VIPom łamać swój regulamin?

No, chyba że to post znanej osoby. Wtedy moderator traci możliwość jakiekolwiek edycji i usunięcia go z serwisu. Cała sprawa musi trafić „wyżej”. Dość dobrym przykładem był tutaj post Neymara, który opublikował nagie zdjęcia kobiety, która oskarżyła go o molestowanie seksualne. W każdym innym przypadku, zostałyby one usunięte już po kilku zgłoszeniach. W tym jednak, pozostały dostępne tak długo, aż zobaczyło je ponad 60 milionów użytkowników.

Rada nadzorcza Facebooka już od ponad dwóch lat wyraża się dość negatywnie o programie XCheck. Ich zdaniem, brakuje mu transparentności i nie do końca wiadomo na jakie zasady obowiązują celebrytów. A jakby nie patrzeć, jest to szkodliwe dla wszystkich innych użytkowników. Facebook bardzo niechętnie wypowiada się jednak na ten temat. Nie powinniśmy więc spodziewać się żadnych szczegółów.

Zobacz też:
Facebook x Ray-Ban – do sieci wyciekły zdjęcia smart okularów
Facebook zabrania naukowcom badania ich algorytmów
Przejęcie Giphy przez Facebooka łamie zasady antymonopolowe