• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Ciągnąca się od ponad dwóch lat sprawa sądowa dobiegła wreszcie do końca. W ramach ugody Facebook wypłacił poszkodowanym 650 milionów dolarów.

W 2018 Facebook wprowadził nową opcję, automatycznie określającą kto znajduje się na zdjęciu i sugerującą kogo oznaczyć. Niestety, jak szybko się okazało użytkownicy nie do końca wyrazili zgodę na zbieranie danych biometrycznych. Szybko poskutkowało więc to zbiorowym pozwem.

Gigant social media zareagował bardzo szybko – nowa opcja wymaga już wyrażenia zgody, a użytkownik jest informowany o niej w bardzo dokładny sposób. Pozew zbiorowy dotyczył jednak ich praktyk przed tą reakcją. A te były prowadzone bezsprzecznie bez zgody i wiedzy odwiedzających serwis.

Sprawdź też nasz ranking smartwatch

Do pozwu przystąpiło ponad półtora miliona amerykanów, sprawa była więc niezwykle poważna. Po niemal trzech latach sąd w Illinois przyznał rację pozywającym. Facebook nielegalnie gromadził ich niezwykle wrażliwe, biometryczne dane.

W ramach ugody, sąd nakazał wypłacenie trzem anonimowym powodom 5 tys. dolarów. Wszyscy pozostali otrzymali ich za to przynajmniej 350. Sędzia przyznał, że jest to wyrok w pewnej mierze przełomowy i ma nadzieję, że będzie mógł posłużyć jako precedens przy wszystkich pozostałych sprawach o prywatność użytkowników.

Facebook w oficjalnym komunikacie prasowym przyznał, że w pełni akceptuje decyzję sądu.

Cieszymy się, że osiągnęliśmy ugodę, dzięki której możemy zakończyć już tę sprawę. Ten kompromis leży w najlepszym interesie naszej społeczności i naszych akcjonariuszy.

Kompromis wydaje się też całkiem korzystny dla samego Facebooka. Kiedy sprawa sądowa ruszała, media mówiły raczej o miliardowych odszkodowaniach i o takie walczyli też oskarżyciele. 650 mln dol. nie wydaje się olbrzymią kwotą dla giganta technologicznego. Niemniej – lepsze to niż nic.

Z pewnością jednak, nawet pomimo niezbyt dużej kwoty którą wygrali poszkodowani, cała sprawa pokazała, że warto walczyć o swoje prawa z cyfrowymi gigantami. Okazują się oni wcale nie tak bardzo nietykalni w świetle prawa jak mogłoby się to wydawać.

Zobacz też:
Na Facebook Marketplace możemy kupić las deszczowy
Facebook i rząd Australii doszli do kompromisu
TikTok zapłacił prawie 100 mln dol. w ramach ugody

Źródło: The Verge

Oceń ten post