• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Eksperci ds. bezpieczeństwa poinformowali, że parę dni temu do sieci trafiły dane osobowe ponad 500 mln użytkowników Facebooka. To wielka skarbnica danych, obejmująca imiona i nazwiska, daty urodzenia, numery telefonów, e-maile czy miejsca zamieszkania. Sprawdź czy twój e-mail wyciekł do sieci.

Facebook tłumaczy, że są to dane, które wyciekły w 2019 r. Był to błąd serwisu i został już naprawiony. Jednocześnie dane krążą od tego czasu po sieci i nic nie możemy z tym zrobić. Teraz zostały udostępnione na pewnym forum dla hakerów. Serwis nie daje możliwości ustalenia, czy wśród nich zostały naruszone również nasze dane.

Na szczęście serwis HaveIBeenPwned.com pozwala na tego typu weryfikację. Wejdź na tę stronę i wpisz swój adres e-mail. N następnie kliknij przycisk “pwned?”. Serwis dysponuje ogromną bazą danych, w tym bazą ponad 500 mln zhakowanych kont Facebooka. Jeśli twój e-mail znajduje się w tej bazie, zostaniesz o tym poinformowany.

Dodajmy, że choć włamanie obejmowało ponad 500 mln kont Facebooka, tylko 2,5 mln z nich zawierało e-maile. Szansa na to, że hakerzy mają twojego maila jest więc relatywnie mała. Mimo to warto sprawdzić.

Jest natomiast duża szansa, że cyberprzestępcy mają twój nr telefonu – wszystkie wykradzione dane osobowe obejmują bowiem numery telefonów.

Sprawdź: IP stresser

Facebook na razie nie komentuje sprawy dalej. Nie wiemy czy serwis pozwoli na sprawdzenie, czy nasz nr telefonu lub e-mail wyciekł do sieci.

Zobacz też:
Instagram Kids – senatorzy mają kilka wątpliwości co do projektu
Facebook zakończył produkcję Oculus Rift – nie będzie następcy

Źródło: CNN.com

Oceń ten post