• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Ford stawia na ekologię. Zainwestowali aż 50 milionów dolarów w startup Redwood Materials zajmujący się recyklingiem starych akumulatorów.

Samochody elektryczne to bez wątpienia przyszłość motoryzacji i ciężko już z tym faktem jakkolwiek dyskutować. Ich główna zaleta to oczywiście ekologiczność – nie potrzebują do pracy paliw kopalnych. Niestety, przed producentami wciąż stoi wiele wyzwań, jednym z największych z nich jest recykling starych akumulatorów. Jest on jednak absolutnie niezbędny, aby elektryki mogły się dalej rozwijać.

Ford stawia na recykling starych akumulatorów

Nieważne jak ekologiczny będzie dany pojazd, to wszystko tak naprawdę na nic, jeśli jego bateria zamieni się z czasem w bardzo problematyczny odpad. Ford również dostrzegł ten problem i zainwestował aż 50 milionów dolarów w firmę badającą możliwości recyklingu akumulatorów. CEO Redwood Material to przy okazji JB Straubel – były dyrektor techniczny Tesli.

Zobacz: Samochód z automatem – jak nim jeździć?

Recykling akumulatorów ma jeszcze jedną niesamowitą zaletę, poza samym pozbyciem się odpadów. Umożliwia on ponowne wykorzystanie części materiałów. Do produkcji ogniw do samochodów elektrycznych niezbędne są bardzo rzadkie i trudno dostępne pierwiastki – lit, kobalt i nikiel. Eksperci są zgodni, że już niedługo ich światowe wydobycie nie będzie w stanie pokryć całego zapotrzebowania.

Wygląda więc na to, że Ford inwestuje w bardzo dobrym i właściwym kierunku. Dobrze rozwinięta technologia recyklingu może dać im olbrzymią przewagę nad konkurencją. Już teraz wielu producentów zaczyna mieć lekkie problemy z dostawami materiałów do ogniw. Sytuacja będzie się jednak tylko i wyłącznie pogarszać w przyszłości.

Zobacz też:
Ford Mach-E dojdzie do klientów ze znacznym opóźnieniem
General Motors pozywa Forda – poszło o nazwę autopilota
Ford stworzył perfumy o zapachu benzyny do aut elektrycznych

Oceń ten post