• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Zastanawiasz się gdzie kupić kartę graficzną GeForce RTX albo najnowszego Radeona? Niestety, dostępność jest kiepska. W dodatku nie tylko kart, ale i innych komponentów PC.

Sprawdź: Jaki komputer do Cyberpunk 2077 – polecane konfiguracje

W tym roku nastąpił duży wzrost sprzedaży laptopów i komputerów stacjonarnych. Wielu producentów ciągle spóźnia się z realizacją zamówień. Eksperci rynkowi twierdzą, że taka sytuacja utrzyma się na rynku w przyszłym roku. Dopiero w 2022 r. sytuacja powinna wrócić do normy. I to przy założeniu, że stopniowo będziemy żegnać się z pandemią Covid-19.

Koronawirus sprawił, że sprzedaż komputerów osiągnęła poziomy wyższe niż kiedykolwiek od ponad dekady. Spadła natomiast sprzedaż smartfonów, ponieważ częściej wybieraliśmy większe sprzęty. Te lepiej sprawdzają się w pracy czy do nauki.

Gdzie kupić kartę graficzną? Zostają głównie aukcje

Najwyższy poziom sprzedaży komputerów stacjonarnych i laptopów w ostatnich latach miał miejsce w 2008 r. To wtedy na rynek trafiło 300 mln różnych sprzętów. Od tego czasu sprzedaż jednak spadała i wielu ekspertów prognozowało, że nigdy już nie osiąganie podobnego poziomu.

W tym roku, ze względu na Covid-19, zaobserwowaliśmy jednak duże zmiany. Firmy i pracownicy kupowali mnóstwo sprzętu, głównie ze względu na konieczność pracy z domu. Ponownie osiągnęliśmy poziom ok. 300 mln komputerów. Wzrosła również sprzedaż tabletów.

Zwiększony popyt wywarł jednak presję na dostawców. Pojawił się niedobór komponentów, zwłaszcza takich jak karty graficzne i niektóre laptopy. Również sprzęty do rozrywki, takie jak PlayStation 5, niemal natychmiast znikają ze sklepów.

Zobacz: Zapłacisz za PS5 ponad 4000 zł? Kiedy ta farsa się skończy!?

Eksperci rynkowi nie mają dobrych wieści. Wygląda na to, że osoby zainteresowane zakupem nowej konsoli czy karty graficznej będą musiały szukać danych sprzętów na aukcjach online. To wiąże się z przepłacaniem, ale innego wyjścia póki co nie ma.

Jednocześnie jeśli zastanawiasz się gdzie kupić kartę graficzną, sprawdź również ranking najlepszych grafik dla graczy. Wybierz coś, co sprosta twoim wymaganiom.

Źródło: DigitalTrends.com

Oceń ten post