• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Nowy program Google – News Showcase wystartował właśnie w Wielkiej Brytanii i Argentynie. Ma on zapewnić czytelnikom darmowy dostęp do wybranych informacji.

News Showcase wystartował jako nowy element aplikacji Google News. Gigant z Mountain View płaci wybranym przez siebie serwisom publicystycznym za możliwość prezentowania ich treści bez tzw. paywalla – konieczności opłacenia abonamentu za odblokowanie treści.

Dla użytkowników, dostęp do News Showcase jest całkowicie darmowy. Zdaniem Google ma to na celu zapewnić powszechny dostęp do informacji dla wszystkich czytelników, a w szczególności tych którzy nie mogliby na niego sobie normalnie pozwolić

W sumie do programu dołączyło już ponad 450 wydawców. Do najbardziej znanych z nich należą Reuters, The Financial Times, The Telegraph i argentyński La Nacion.

Sprawdź też TOP 5 czytników e-booków

Co ciekawe, w zeszłym tygodniu ten sam program wystartował w Australii. Od miesięcy trwają tam dyskusje nad nowym prawem nakazującym gigantom cyfrowym płacenie stronom z wiadomościami za linki do ich artykułów. Google zagroziło nawet że wycofa się całkowicie z Australii, jeśli nowa ustawa wejdzie w życie. Trzeba przyznać, że wprowadzenie tam nowego programu jest całkiem zabawne z tej perspektywy.

Podobny program ma również drugi gigant technologiczny – Facebook – w swojej zakładce News. W odróżnieniu jednak od Google stawia on na większą personalizację treści. Newsy są dobierane pod preferencje użytkowników.

Oczywiście, jak niemal każda nowa technologia, News Showcase ma swoich przeciwników. Argumentują oni, że zapewni on Google jeszcze większy monopol na informacje niż ten który mają obecnie. Będą mogli przecież wybierać do swojego serwisu tylko te informacje które będą chcieli opublikować.

Zobacz też:
Australia wybuduje największy na świecie akumulator
Google będzie testować drony do gaszenia pożarów
Google Cloud ciągle przynosi duże straty

Źródło: The Verge

Oceń ten post