• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

GoPro to kamery znane chyba wszystkim miłośnikom amatorskiego (i nie tylko) nagrywania filmów. Tym razem, firma stawia na rozwój i prezentuje swoje pierwsze otwarte API.

Ok, ale co to w ogóle jest otwarte API? Samo API, czyli interfejs programowania aplikacji to po prostu zestaw różnych reguł i funkcji definiujących w jaki sposób dane programy mogą się ze sobą komunikować. Nieco prostszymi słowami – jest to zestaw informacji dla programistów, dzięki którym mogą samodzielnie tworzyć dodatki do danego oprogramowania.

W większości przypadków, API jest zamknięte – oznacza to, że może korzystać z niego tylko i wyłącznie firma, która je stworzyła i to właśnie ona ma monopol na wszystkie nowe funkcje czy akcesoria hardware’owe. GoPro stawia jednak coraz mocniej na społeczność i rozwój. Ich nowe otwarte API pozwoli tak naprawdę każdemu dysponującemu wiedzą programistyczną na tworzenie własnych rozwiązań, działających z ich kamerą.

Zobacz: Drukarka do zdjęć z telefonu – najlepsze modele

Jak na razie, otwarte API dostępne jest jedynie dla modelu Hero 9 Black. Za jego pomocą możemy sterować kamerą, połączeniem bezprzewodowym, przeglądać zdjęcia na karcie pamięci i zarządzać wszystkimi mediami.

Jak nietrudno się domyślić, niesie to olbrzymie możliwości dla wszystkich twórców nowych akcesoriów. Z pewnością wkrótce powstaną więc selfie sticki sterowane głosem, czy chociażby aplikacje umożliwiające edycję zdjęć prosto z kamery GoPro.

Otwarcie API to zawsze dość ryzykowny proces – firma traci wtedy monopol na oficjalne akcesoria. Niemniej, znacznie zwiększa to atrakcyjność produktu i jego możliwości. Wygląda więc na to, że GoPro dokonało właściwego wyboru.

Zobacz też:
Amazon instaluje kamery AI w samochodach dostawczych
Twitch banuje dwie popularne streamerki. “Przesadziły”
Facebook Smartwatch będzie miał odczepiany aparat

Oceń ten post