• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Intel wprowadza optymalizacje w swojej ofercie i nie chce już sprzedawać bardzo niszowego sprzętu. Firma ogłosiła, że zaprzestaje produkcji wszystkich dysków Optane SSD przeznaczonych na rynek konsumencki (desktopy).

Co ciekawe, klienci zamówili już wszystkie dostępne dyski i Intel miał dostarczyć je 26 lutego. Można więc powiedzieć, że firma nie narzeka na brak zamówień. Po tym okresie nie będzie jednak oferować już tych sprzętów. Nie mamy też bardziej szczegółowego wyjaśnienia tej decyzji, niż to, co już napisaliśmy.

Nie przegap: Dysk SSD do laptopa – 1TB, 500GB, ranking. Czy warto?

Intel chce się skupić bardziej na sektorze biznesowym. Niedawno firma zaprezentowała Optane SSD P5800X do serwerów i centrów danych. W komunikacie firmy czytamy: “Intel nie dostarczy już nowego Optane Memory SSD o dużej pojemności na rynek konsumencki. Skoncentrujemy się na nowej pamięci Optane Memory H20 z Solid State Storage”.

Oznacza to, że dla konsumentów będą oferowane już tylko Optane Memory H20. Są to dyski SSD z komórkami QLC flash, przeznaczone przede wszystkim do laptopów. Wycofane dyski obejmują modele Optane 905P, 900, 800P i M10 Series.

Dyski Optane z pewnością nie należały do tanich. Decyzja o zaprzestaniu sprzedaży zbiegła się również z tym, że rynek przechodzi obecnie na dyski PCI Express 4.0, oferujące prędkości odczytu i zapisu przekraczające 6000 MB/s. Dyski Optane były oferowane z PCI Express 3.0, więc nie mogły zapewnić większej wydajności niż ok. 3000 MB/s.

Źródło: PCMag.com

Oceń ten post