• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Wygląda na to, że Intel może mieć naprawdę poważne problemy. Ich dział zajmujący się produkcją kart graficznych przynosi tylko i wyłącznie olbrzymie straty.

Agencja analityczna Jon Peddie Research opublikowała bardzo interesujący raport na temat działalności Intela. Wynika z niego jasno, że wejście na rynek kart graficznych mogło okazać się błędną i niesamowicie kosztowną decyzją. Tylko w poprzednim kwartale dział Accelerated Computing Systems and Graphics Group (AXG) stracił aż 507 milionów dolarów.

Jak zapewne doskonale wiecie, premiera kart graficznych Intel Arc została kolejny raz opóźniona. Tym razem nie znamy jednak już nawet żadnej konkretnej daty. Niestety, jest to bardzo problematyczne dla partnerów firmy i producentów kart niereferencyjnych. Niektórzy z nich wycofali się już ze współpracy a jeszcze inni podobno poważnie to rozważają.

Sprawdź: Karta graficzna do gier – najlepsze modele

Jon Peddie twierdzi, że Intel zainwestował już 3,5 miliarda dolarów w rozwój swoich kart graficznych. Kwota jest olbrzymia, a jak na razie nie widać żadnych twardych efektów. Firma nie daje rady konkurować z AMD i Nvidią na tej płaszczyźnie. Pojawia się już zatem coraz więcej wątpliwości na temat przyszłości działu AXG. Niektórzy wysoko postawieni pracownicy proponują nawet jego zamknięcie.

Warto pamiętać, że prace nad niezintegrowanymi układami graficznymi Intela trwają już pięć lat. Ich owoce to jak na razie premiera widmo dwóch kart z niskiej półki. Do tego, anulowano niektóre plany, takie jak chociażby układy Xe-HP do zastosowań profesjonalnych. Jon Peddie, twierdzi, że szanse na to, że Intel porzuci cały projekt to 50%!

Zobacz też:
Intel rozwiewa plotki na temat karty Arc A780
Intel rozpoczął wysyłkę koparek kryptowalut. Rychło w czas…
Nvidia opóźnia premierę kart graficznych RTX 4000

Oceń ten post