• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Poprzedni ranking kart graficznych jest ciągle dość aktualny, ale przedstawiamy nowy, z odświeżonymi cenami i modelami. Jaka jest najlepsza karta graficzna?

To, co jest najciekawsze, to oczywiście ceny kart. Choć poprzedni ranking był publikowany już jakiś czas temu, ceny kart są obecnie… wyższe. Tak, tak, czas leci, a ceny zamiast spadać, są coraz większe. I nie chodzi wyłącznie o szalejącą inflację czy zapowiedzi rządu związane z dodatkowymi podatkami (sklepy przerzucają koszty na klientów).

To przede wszystkim ogólny brak komponentów – karty stały się towarem mocno deficytowym. Dostępność się poprawiła, ale większość sklepów pozwoli ci kupić tylko jedną kartę graficzną. Chciałbyś np. stworzyć komputer do kopania Bitcoina, który ma 4 czy 8 kart? No to kombinuj, bo sklep nie sprzeda ci więcej niż jeden egzemplarz.

W rankingu skupiamy się przede wszystkim na kartach do gier. Nie oceniamy więc ich możliwości kopania kryptowalut, lecz wydajność w poszczególnych rozdzielczościach. Co polecamy?

Najlepsza karta graficzna – modele

Ceny są różne, choć wysokie. Wybierz taką kartę, którą rzeczywiście wykorzystasz. Polecamy:

Nvidia RTX 3080 – najlepsza karta graficzna

Model RTX 3080 ma świetne możliwości technologiczne i wydajność. Oferuje dwukrotnie więcej jednostek CUDA niż 2080 Ti i choć ma mniej pamięci (10 GB), to są to szybkie moduły GDDR6X. Trudno się tutaj do czegokolwiek przyczepić.

RTX 3080 to zarazem karta dla wymagających entuzjastów i graczy. Zapewnia płynną animację 60 kl./s w większości gier w trybie 4K i przy maksymalnych ustawieniach jakości obrazu. Dodatkowo zyskujemy tutaj takie technologie jak ray tracing i DLSS, które jeszcze bardziej poprawiają jakość obrazu i efekty wizualne.

Wszystko to sprawia, że RTX 3080 jest najlepszą kartą graficzną do gier, przynajmniej na razie.

Cena: ok. 7000 zł

AMD RX 6800 XT – dla wymagających fanów AMD

Ta karta jest tak dobra jak RTX 3080, a jeśli zdecydujesz się na podkręcanie – nawet lepsza. Gratka dla fanów AMD, zwłaszcza jeśli lubisz overclocking.

Karta wykorzystuje pamięć podręczną Infinity Cache, ma wysokie częstotliwości pracy i zapewnia ok. 60-70 kl./s w najnowszych grach w trybie 4K.

Sprawdź: Ping test

Warto dodać, że AMD wprowadziło też stosunkowo niedawno technologię Super Resolution. To odpowiedź na DLSS Nvidii. Dzięki temu zyskasz większą wydajność bez rezygnowania z efektów ray tracingu. Ta karta korzysta ze wszystkich najnowszych funkcji i udogodnień oferowanych przez AMD w ramach FidelityFX.

Lubisz podkręcanie? Lubisz AMD? Chcesz grać w 4K? No to już wiesz, co kupić.

Cena: ok. 7000 zł

Nvidia RTX 3060 Ti – idealna do trybu 1440p

RTX 3060 Ti to niezwykle wydajna, jak na tę klasę, karta graficzna dla graczy preferujących tryb 1440p. W hierarchii Nvidii jest niżej niż RTX 3070, niemniej ciągle zapewnia doskonałe parametry. W tym 8 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej szynie oraz częstotliwość zegara 1,67 GHz. Dla porównania, RTX 3070 oferuje tylko niewiele więcej, bo 1,72 GHz.

Dodatkowo mamy 4864 rdzenie CUDA i nowe wersje rdzeni Tensor. Plus obsługa ray tracyingu, podobnie jak w innych kartach z serii RTX 30.

Ta grafika zapewni świetne doznania w najnowszych grach, przy maksymalnych ustawieniach jakości obrazu, ale w rozdzielczości 1440p. Wówczas uzyskasz ok. 60 kl./s w nowych grach AAA. Zdecydowanie dużym plusem jest tutaj technologia DLSS, dzięki której ray tracying nie stanowi problemu.

Cena: ok. 3700 zł

Nvidia RTX 3060 – świetna do Full HD

12 GB pamięci GGDR6 i 3584 rdzeni CUDA – oto cechy modelu RTX 3060. Mamy tutaj co prawda 192-bitowy interfejs pamięci, zamiast 256-bitowego, ale ciągle wydajność jest bardzo wysoka.

Pod względem osiągów jest zbliżona do RTX 2070 Super i AMD RX 5700 XT. Większość gier to w tym wypadku ok. 60 kl./s przy 1440p, choć czasami może się okazać, że trzeba zjechać do 1080p.

Jak przystało na przedstawiciela nowej serii, RTX 3060 obsługuje ray tracing i DLSS. Wrażenia wizualne będą więc doskonałe. Szkoda, że podobnie jak inne karty, jej cena jest tak wysoka.

Cena: ok. 3400 zł

Nvidia GTX 1660 Super – świetna w niskim budżecie

Zdajemy sobie sprawę, że brzmi to zabawnie, ale niedobór komponentów sprawił, że na rynku brakuje kart graficznych. A jeśli już się pojawiają, często są wykupowane przez scalperów lub osoby zajmujące się kopaniem kryptowalut. W rezultacie ceny są wysokie i nawet budżetowa, stara grafika jest dziś dość droga.

Sprawdź: Gadżety do pokoju

Tak czy inaczej, GTX 1660 Super to dobra karta graficzna dla osób celujących w rozdzielczość Full HD. Zapewni zwykle 40-60 kl./s, a w bardziej wymagających nieco powyżej 30 kl./s. Inaczej mówiąc, będzie płynnie, ale nie licz na fantastyczne 60 kl./s. Z drugiej strony, jeśli nieco zmniejszysz ustawienia jakości obrazu, uzyskanie 60 czy nawet 100 kl./s nie będzie stanowiło problemu.

Karta zapewnia wystarczająco wysoką wydajność w najnowszych grach, ale nie obsługuje najnowszych efektów. Nie licz na ray tracing czy DLSS. Mimo to, jest to dobry zakup.

Cena: ok. 2500 zł

Najlepsza karta graficzna, czyli jaka?

Najwydajniejsza karta graficzna to obecnie RTX 3090, ale czy rzeczywiście warto ją kupić? Według nas wystarczy ci 3080 RTX, która jest wyraźnie tańsza. RTX 3090 w wielu sklepach jest za ponad 12 000 zł. Dałbyś tyle za kartę do gier? Raczej nie. Natomiast osoby zajmujące się kopaniem kryptowalut widzą w tym wartość, bo wiedzą, że inwestycja po czasie się zwróci. Dla nich taka cena jest więc do przyjęcia

Na filmie: ray tracing – robi wrażenie, prawda?

Jeśli więc masz duże wymagania i chcesz grać w rozdzielczości 4K oraz liczyć na superpłynne animacje, polecamy RTX 3080 lub Radeona RX 6800 XT. To świetne karty, które okażą się tutaj w pełni wystarczające.

Pamiętaj też, że zakup najdroższych kart ma sens, gdy nie tylko stawiasz na jakość 4K i 60 kl./s, ale także ray tracing. I do tego grasz w najnowsze, najbardziej wymagające tytuły. Starsze gry bowiem nie mają aż tak dużych wymagań, podobnie jak wiele tych popularnych (np. Fortnite). Większość osób będzie bardziej niż zadowolona, gdy uda im się kupić RTX 3060 Ti lub nawet wersję bez Ti.

2.5/5 - (6 votes)