• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Mamy najnowsze dane na temat rynku procesorów. Intel wciąż nieprzerwanie dominuje nad całą konkurencją.

Agencja Catalyst opublikowała nowy raport dotyczący sprzedaży procesorów. Bez większych niespodzianek – Intel wciąż jest zdecydowanym liderem. Jego udział wzrósł o trzy procent – dostarczyli aż 50 milionów sztuk procesorów w samym czwartym kwartale 2023 roku. Jeszcze bardziej odjechali więc swojej konkurencji.

AMD znalazło się na drugim miejscu, z ośmioma milionami egzemplarzy, podczas gdy Apple zajęło trzecią pozycję, dostarczając sześć milionów procesorów. Niemniej jednak obie firmy odnotowały spadek udziału w rynku. Spójrzmy na liczby – Intel kontrolował 78% rynku, podczas gdy AMD posiadało zaledwie 13 procent.

Sprawdź: Bottleneck – co to jest i jak go unikać? Jak dobrać procesor do karty graficznej?

Mimo że MediaTek i Qualcomm dominują na rynku mobilnym, ich udział w segmencie komputerów osobistych jest znikomy. Niemniej jednak MediaTek odnotował imponujący wzrost o 27 procent, głównie dzięki sukcesowi Chromebooków.

Co jednak ciekawe, z raportu wynika również, że Intelowi udało się zwiększyć przychody ze swoich procesorów o zaledwie dwa procent, osiągając 41 miliardów dolarów. Przychody Apple wzrosły o osiem procent, osiągając 8 miliardów dolarów, a AMD odnotowało sześcioprocentowy wzrost, osiągając 5 miliardów dolarów. Pomimo rozwoju, nie przynosi on tak dużego zysku jak w przypadku konkurencji.

Jak szykuje się przyszłość? Prawdopodobnie bardzo podobnie. Nic nie wskazuje na to, żeby Intel miał kończyć swoją dominację. Konkurencja jest bardzo daleko w tyle i nie mają nawet wystarczających środków aby zbliżyć się do ich wyników.

Zobacz też:
Intel zapowiada litografię 1 nm
Intel w Polsce – inwestycja zostanie wstrzymana?
AMD: gracze nie przejmują się efektywnością energetyczną

Oceń ten post