Kilka miesięcy po wprowadzeniu na rynek mikroprocesorów z 11. generacji Core H35, Intel wprowadza kolejne układy. Tym razem to 11. generacji Core Tiger Lake-H. Są to procesory adresowane do komputerów przenośnych klasy średniej i do gier.

Nowa linia Tiger-Lake H obejmuje 5 procesorów. Wśród nich znajdziemy m.in. odblokowany, gotowy do podkręcania Core i9-11980HK, jak również bardzo wydajny układ Core i7-11800H. Co ciekawe, nie ma tutaj żadnych układów czterordzeniowych. Intel uznał, że to przeżytek. Wszystkie procesory mają albo 6, albo 8 rdzeni.

Ranking: Najlepszy procesor

W porównaniu do 10. generacji, nowe procesory do gier mają wyższe częstotliwości taktowania i są nieco wydajniejsze we wszystkich zadaniach. Wzrosły też obsługiwane częstotliwości pamięci z DDR4-2933 do DDR4-3200. Do tego procesory są bardziej energooszczędne, potrzebując nie 45, lecz 35 W mocy.

Koniec końców, Intel przekonuje, że Tiger Lake-H oferują trzykrotnie większą przepustowość niż poprzednik.

Tiger Lake-H dla graczy i nie tylko

Nowe procesory to zdecydowanie ewolucja niż rewolucja. Mamy tutaj architekturę bez większych niespodzianek – chipy są wykonane w procesie 10 nm i zaprojektowane wokół rdzeni Willow Core, o których Intel mówił w zeszłym roku.

Ciekawostką jest to, że procesory mają zintegrowaną grafikę. W 2020 r. Intel twierdził, że gracze nie potrzebują zintegrowanej grafiki, niemniej teraz z jakiegoś powodu firma wróciła do “integry”. GPU są oparte na architekturze Xe, choć z jakiegoś powodu Intel i tak oznacza układy graficzne jako UHD Graphics zamiast Xe.

Specyfikacja procesorów w tabeli:

Jak widać, układy Core i5 (dwa modele) oferują 6 rdzeni i 12 wątków, jak również mają bazowe taktowanie 2,6 i 2,7 GHz. Te procesory powinny trafić do wielu laptopów ze średniej półki.

Później mamy jeden układ 8-rdzeniowy Core i7, z bazowym taktowaniem zaledwie 2,3 GHz, ale z opcją Max Turbo do 4,6 GHz. Te procesory z pewnością trafią do wielu laptopów dla graczy. Z kolei układy Core i9 (dwa modele), oferują maks. 4,9 i 5 GHz i na pewno znajdziemy je w topowych laptopach do gier.

Jeśli chcesz kupić laptopa gamingowego, możesz się wstrzymać, bo obecne modele z pewnością potanieją. Albo zwyczajnie poczekaj na nowości rynkowe i kup sprzęt z najnowszym procesorem.

Zobacz też:
Procesory AMD Ryzen 5000 trafią do urządzeń mobilnych
Procesory 7 nm Intel Meteor Lake zadebiutują w 2023 r.

Źródło: PC World.com