• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Intel zwraca uwagę, że laptopy z procesorami AMD oferują znacznie niższą wydajność, gdy pracują na zasilaniu bateryjnym. Spadek wydajności, w przypadku komputerów przenośnych z Ryzenami 4000, dochodzi nawet do 48 proc.

Z jednej strony nie ma w tym nic dziwnego, bo laptopy na zasilaniu bateryjnym zawsze oferowały niższą wydajność. Z drugiej – spadek wydajności wynoszący 48 proc. jest dość alarmujący. Tym bardziej, że Intel przekonuje, iż jego procesory Intel Core z 11. generacji zapewniają wysoką wydajność zarówno wtedy, gdy laptop jest podłączony do zasilania, jak i w czasie pracy na baterii.

Sprawdź ranking: Najlepsze laptopy 2020

Intel przeprowadził testy w kilku benchmarkach, m.in. PCMark 10 i SYSmark 25, a także wykonał operację konwertowania plików z formatu Word do PDF. Firma przekonuje, że niemal każdy test (był jeden wyjątek) wykazał, że procesory Intela z 11. generacji mają lepszą wydajność, gdy działają bez zasilania, w porównaniu do AMD Ryzen 4000. Wyjątkiem był benchmark Cinebench.

Są spadki, ale czy to problem?

W teście WebXPRT v3 w przeglądarce Edge laptop AMD odnotował 48-procentowy spadek wydajności, gdy pracował na baterii. Na zasilaniu sieciowym radził sobie zdecydowanie lepiej.

W teście PCMark 10 Applications Office 365 spadek w przypadku laptopów AMD wynosił 38 proc., a w SYSmark 25 mogliśmy zaobserwować spadek o 30 proc. Czy to dużo? Według Intela tak i trudno się z tym nie zgodzić. Jeśli laptop pracuje o 30-40 proc. wolniej, gdy działa na baterii, niektórzy użytkownicy mogą uznać, że można na nim wydajnie pracować tylko wtedy, gdy jest podłączony do zasilania. To z kolei sprawia, że można zakwestionować zakup laptopa i zdecydować się na komputer stacjonarny.

Na ten moment trzeba poczekać na testy przeprowadzone przez niezależne media, bo wyniki zaprezentowane przez Intela mogą być nieco przesadzone. Zwłaszcza że firma wykonała testy na zaledwie ośmiu różnych laptopach (cztery z Intelem, cztery z AMD), co jest małą próbką do wysuwania tak śmiałych opinii. No i trzeba dodać, że Intel opiera swoje wnioski głównie na wynikach laptopa Lenovo Xiaoxin (Ryzen 7 4800U), bo to właśnie ten konkretny model uzyskał najgorsze rezultaty.

Źródło: TrustedReviews.com

Oceń ten post