• Ostatnia modyfikacja artykułu:11 miesięcy temu

Zgodnie z nowymi przepisami, irlandzka policja będzie miała prawo zmusić ludzi do przekazania swoich haseł dostępu do urządzeń elektronicznych. Kiedy? Kiedy dojdzie do nakazu przeszukania. Nowy przepis wchodzi w życie.

Wprowadzona zmiana jest częścią ustawy Garda Síochána (policja w Irlandii), opublikowanej w poniedziałek przez irlandzką minister sprawiedliwości Heather Humphreys.

Jeśli więc ktoś będzie podejrzany np. o korzystanie z dziecięcej pornografii, czy po prostu łamanie prawa online, będzie musiał przekazać hasła dostępu do swoich kont online.

Ranking: Projektor 4K HDR

Ustawa wprowadzi też dłuższe okresy zatrzymania w przypadku dochodzenia – maksymalnie do 48 godz. Zanim więc policja ustali, czy doszło do złamania prawa, podejrzany może spędzić nawet 2 dni w areszcie. Nowe prawo umożliwi również tygodniowy areszt podejrzanych o przestępstwa handlu ludźmi, które obecnie podlegają aresztowi do maksymalnie 24 godz.

Wcześniej prawo było bardzo złożone i jak tłumaczy minister, “rozsiane po prawie zwyczajowym, setkach aktów prawnych, prawie konstytucyjnym i unijnym”. Teraz wszystko zostanie sprawnie połączone, co wpłynie korzystnie dla policji. “Wszystko będzie jasne, przejrzyste i dostępne” – przekonuje Humphreys.

Irlandzka policja chce działać wydajniej

Irlandia chce stworzyć system, który będzie zarówno jasny i prosty w użyciu dla policji, jak i łatwy dla ludzi. Chodzi o to, aby mogli oni zrozumieć, jakie uprawnienia ma władza, z czego może korzystać i jakie są ich prawa w tych okolicznościach.

“Wierzę, że utrzyma to kluczową równowagę, która jest niezbędna dla naszego systemu sądownictwa karnego, zapewniając jednocześnie większą jasność i usprawnienie uprawnień policji”.

A co w sytuacji, gdy ktoś powie, że… zapomniał hasła? Tego jeszcze nie wiemy. Ale pewnie przekonamy się już wkrótce.

Zobacz też:
Co zrobić żeby iPhone dbał lepiej o naszą prywatność?
Google Play już wkrótce zadba lepiej o naszą prywatność

Źródło: BBC.com

Oceń ten post