• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Internet jest coraz częściej uznawany za jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Nic dziwnego, zapewnia nam dostęp do wielu niezbędnych informacji, kontaktu ze światem czy po prostu komunikacji z innymi ludźmi. Jak jednak prezentuje się jego dostępność na całym świecie?

Surfshark postanowił zbadać to, przez ile godzin musi pracować obywatel danego kraju, żeby zapłacić rachunek za najtańszy dostępny Internet szerokopasmowy. Tak niecodzienny sposób prezentacji danych przyjęto ze względu na bardzo odmienne koszty życia w poszczególnych państwach.

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Surfshark najdroższy Internet jest przy okazji najsłabszy. Niestety, bardzo słaba infrastruktura powoduje znaczny wzrost cen usługi. Dostawca musi niemal codziennie naprawiać kolejne awarie, co generuje duże koszty.

Prowadzi to do bardzo nieprzyjemnego dla użytkowników paradoksu. Kraje z najszybszym i najmniej awaryjnym Internetem są przy okazji jednymi z najtańszych. Państwa w których jakość usługi jest za to najgorsza, płacą najwięcej.

Sprawdź jakość swojego Internetu – ping test

Który kraj ma najlepszy a który najsłabszy Internet?

Niechlubnym liderem w tej kwestii okazała się Nigeria. Nie dość, że Internet w tym kraju jest trzecim najwolniejszym na całym świecie, to przeciętny Internauta musi pracować na niego aż 33 godziny. Dla porównania – wynik dla Polski to jedynie dwie i pół godziny.

W podobnie złej sytuacji znajdują się kraje Ameryki Środkowej i Południowej, Internet w Panamie czy Brazylii kosztuje aż 9 godzin pracy. Dodatkowo jego szybkość i dostępność pozostawiają wiele do życzenia.

Są jednak kraje które zdecydowanie prezentują się lepiej niż średnia światowa. Japonia oferuje nie tylko jeden z najszybszych dostępów na świecie – wymaga on też jedynie 38 minut naszej pracy.

Niekwestionowanym liderem pozostaje jednak Kanada. Jej obywatel potrzebuje pracować jedynie przez 7 minut, aby zapewnić sobie szerokopasmowe łącze Internetowe.

Nierówność w dostępie do Internetu pomiędzy poszczególnymi krajami bardzo silnie wpływa na edukację i poziom życia. Z perspektywy światowej, bardzo ważne jest dążenie do jej wyrównania.

Zobacz też:
Starlink podwoi prędkość Internetu jeszcze w tym roku
Kafejki internetowe zmieniają się w kopalnie
Ransomware: słabnie skuteczność okupów internetowych

Źródło: Surfshark

Oceń ten post