• Ostatnia modyfikacja artykułu:11 miesięcy temu

Szybki internet jest ważny, ale wiele osób nie wie, czy dane łącze jest rzeczywiście szybkie, czy nie. Tak wynika z najnowszego badania zrealizowanego w Stanach Zjednoczonych.

Allconnect to firma, która przeprowadziła badanie wśród internautów w USA. Specjaliści chcieli się dowiedzieć, jakie łącze doceniają internauci i czy szybkość internetu jest dla nich ważna. Okazało się, że jest, z tym że większość ludzi nie do końca wie, co konkretnie oznacza “szybki internet”.

Badanie wykazało, że 73% respondentów stwierdziło, że nie wie, jakiej prędkości jest ich internet. Dodatkowo ludzie nie wiedzą, jakiej prędkości internetu potrzebują do swoich domowych zastosowań. Z kolei 36% ankietowanych przyznało, że nie potrafi nawet powiedzieć, czy czasami nie płaci za dużo za internet. Inaczej mówiąc, klienci nie wiedzą, czy w tej samej cenie mogliby uzyskać szybsze i lepsze łącze.

Choć panuje taka wiedza, ciekawe jest, że 66% osób uważa, że ich internet jest zadowalającej prędkości. Co ciekawe, wśród tych osób aż 80% nie wie, jak szybkie jest ich łącze – po prostu twierdzi, że jest wystarczająco szybkie na ich potrzeby.

Poradnik: Giga internet

“To było dużym zaskoczeniem” – czytamy w raporcie. “Prowadzi nas to do przekonania, że problemem nie są same połączenia szerokopasmowe, ale związane z nimi problemy z rozliczeniami i obsługą klienta”. Inaczej mówiąc, ludzie zwyczaj nie wiedzą, za co placą, i czy przypadkiem nie płacą za dużo.

Szybki internet, czyli jaki?

Pozostaje pytanie: jaki internet rzeczywiście jest szybki? Agencja ds. telekomunikacji w USA deklaruje, że internet szerokopasmowy to wszystko, co ma prędkość pobierania powyżej 25 Mb/s i wysyłania powyżej 3 Mb/s. Jest to jednak bardzo wolne łącze, zwłaszcza gdy w domu z internetu korzysta kilka osób i urządzeń.

W miarę szybkie połączenie to takie, które ma ok. 150 Mb/s pobierania i wysyłania. Jest to również tzw. łącze symetryczne, gdzie prędkość wysyłania i pobierania jest taka sama. Na rynku ciągle dominuje łącze asymetryczne, gdzie wysyłanie jest znacznie wolniejsze niż pobieranie i często stanowi jedną dziesiątą wartości pobierania.

A jak szybkie jest twoje łącze? Sprawdź to, korzystając z naszego poradnika o ping teście.

Zobacz też:
TOP 5: Internet Security
Starlink już wkrótce będzie działać jako Internet mobilny

Źródło: CNET.com

Oceń ten post