• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Nie ma co się oszukiwać – prywatne usługi sieciowe niemal całkowicie zabiły kafejki internetowe. Po co iść do lokalu i płacić za dostęp do komputera, skoro mamy go cały czas ze sobą w kieszeni. W niektórych krajach w dalszym ciągu jednak działają one z całkiem dużym powodzeniem. A przynajmniej było tak do czasu pandemii COVID-19.

Lockdown spowodowany pandemią niemal całkowicie wykończył kafejki internetowe. Zdaniem właścicieli i tak z roku na rok pojawiało się coraz mniej klientów, ale to właśnie przymus zamknięcia lokali okazał się gwoździem do trumny.

Większość kafejek przeszła już wcześniej pewnego rodzaju transformację. Kiedyś były to miejsca, gdzie mogliśmy sprawdzić pocztę, przeczytać wiadomości czy po prostu „posurfować” po Internecie. Razem z coraz powszechniejszym dostępem do Internetu kafejki internetowe musiały się lekko przebranżowić.

AMD pokazuje Radeona RX 6000 i wyniki wydajności

Obecnie, większość z nich oferuje raczej dostęp do wydajnych komputerów dla graczy. Miłośnicy gier komputerowych spotykają się tam na LAN party, czy żeby po prostu pograć samemu przez Internet.

Zamknięcie lokali okazało się dla kafejek tragiczne z głównie jednego powodu. Jeśli ktokolwiek odkładał na później zakup komputera bądź usługi pozwalającej grać w chmurze, zrobił to prawdopodobnie tuż po zamknięciu jego ulubionego lokalu.

Pewna wietnamska kafejka internetowa znalazła jednak sprytny sposób jak skompensować sobie straty i pozostać względnie opłacalną. Zamienili się w kopalnię kryptowalut. Właściciele szybko przekalkulowali, że mają do tego idealne warunki. Lokal, sprzęt i dostęp do Internetu – całe przebranżowienie zajęło mniej niż tydzień.

Co ciekawe, właściciel twierdzi, że zyski są znacznie większe niż te w czasach przed lockdownem. Prawdopodobnie kafejka nie wróci już do swojego pierwotnego zastosowania.

Zobacz też:
Dogecoin – czyli jak mem stał się warty miliardy dolarów
Mastercard umożliwi płatności kryptowalutami
Kopią kryptowalutę i powodują przerwy w dostawie prądu

Źródło: Videocardz
Source: Star Computer – Tin Học Ngôi Sao

Oceń ten post