• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Złodzieje używali aplikacji Instagram do planowania wielu włamań do domów znanych osób. Pomagały im m.in. dane geolokalizacyjne, dzięki którym wiedzieli, że mieszkania i domy były akurat puste.

Instagram to bardzo popularna platforma dla celebrytów i influencerów do udostępniania treści, powiększania bazy użytkowników obserwujących i finalnie generowania znacznych dochodów. Pojawiła się jednak niewielka grupa złodziei, która uznała, że Instagram pomoże im w planowaniu włamań do domów zamożnych osób. Korzystali z informacji publikowanych w aplikacji, by okradać ich domy i mieszkania.

Ranking: Klawiatura do tabletu

Złodzieje działali w Mediolanie. Przeglądali zdjęcia publikowane w aplikacji Instagram, aby wybierać najlepsze punkty wejścia do każdego miejsca zamieszkania. Dodatkowo wykorzystywali dane geolokalizacyjne zawarte w postach na Instagramie, które przekazują informacje o tym, gdzie zostało utworzone dane zdjęcie. W ten sposób mogli ocenić, czy dana osoba, która właśnie zamieściła zdjęcie, znajduje się akurat poza domem.

Ofiary złodziei instagramowych to m.in. prezenterka telewizyjna Diletta Leotta, piłkarz Achraf Hakimi i influencerka Eleonora Incardona.

Instagram dobrym narzędziem dla złodzieja

W skład grupy wchodziły cztery osoby, a jedna z nich została aresztowana w styczniu br. Pozostałe trzy zaś trafiły w ręce władz w zeszłym tygodniu.

W sumie uważa się, że udało im się ukraść 9 drogich toreb, 2 paski, 5 szalików, 2 kolczyki, 2 broszki, naszyjnik, bransoletę, portfel, walizkę i 1000 euro w gotówce. Podobno przedmioty skradzione samej Diletty mają wartość 180 000 dol.

TOP 10: Ranking aplikacji na Androida

Włoskie władze mają również nagrania z monitoringu, na których widać jak złodzieje wspinają się po budynku mieszkalnym jednej z ofiar. Złodziei będzie można oskarżyć, opierając się na dowodach z nagrania wideo. Jedna z osób ma jednak 17 lat, więc sprawa trafi do sądu dla nieletnich.

Zobacz też:
Instagram nie pozwoli na nękanie – nawet w wiadomościach prywatnych
Instagram Reels nie będzie promował postów z TikToka
Wyszukiwarka Google z filmami Instagrama i TikToka

Źródło: PCMag.com

Oceń ten post